Jak důmyslně regulovat osvětlení

09. 03. 2016
Diskuze (0)
Sdílet

Jednoduše vyměňte žárovky za úsporné zářivky nebo LED zdroje. Na takovou odpověď narazíte asi nejčastěji, pokud se budete pídit, jak ušetřit během svícení. Existuje však ještě další, méně diskutovaný způsob, jak snížit spotřebu vašich světelných zdrojů. Jde o jejich regulaci, resp. stmívání.

To, že nemáme nechávat svítit v místnostech, kde nejsme, příp. svítidla, která nepotřebujeme, to nás učili už naši rodiče a prarodiče. Ale co když zrovna chcete být v dané místnosti, mít přehled o tom, co se děje, ale zároveň třeba vytvořit intimní atmosféru? Když zrovna nečtete nebo nevyšíváte, ale chcete si užít příjemný večer při sklence nebo rozhovoru? Řešením může být právě stmívání. Nejenže vám umožní regulovat intenzitu osvětlení přesně podle vaší potřeby, ale navíc jejím snížením i šetříte elektrickou energii. Stmíváním můžete ušetřit až 20 % nákladů na osvětlení.

Lineární hliníkové LED svítidlo Sant zaměřené s minimalistickým designem, které umožňuje stmívání, můžete použít samostatně, nebo jako kontinuální osvětlovací systém. Za své kvalitní zpracování obdrželo svítidlo prestižní mezinárodní ocenění Red Dot 2015 či German Design Award 2015 - Special Mention. Pod návrhem svítidla je podepsán nizozemský designér a architekt Rob van Beek.

Lineární hliníkové LED svítidlo Sant zaměřené s minimalistickým designem, které umožňuje stmívání, můžete použít samostatně, nebo jako kontinuální osvětlovací systém. Za své kvalitní zpracování obdrželo svítidlo prestižní mezinárodní ocenění Red Dot 2015 či German Design Award 2015 – Special Mention. Pod návrhem svítidla je podepsán nizozemský designér a architekt Rob van Beek.

Záleží na zdroji

V dnešní době se setkáváme s řadou světelných zdrojů a vyznat se v nich je poměrně náročné. Proto se vám v následujících řádcích pokusíme přiblížit, jak světelné zdroje aktuálně dostupné na trhu můžete ovládat, resp. stmívat.

Je třeba zajistit, aby všechny prvky v systému byly kompatibilní. Tedy svítidla, ovládací prvky a rozvody musí být vhodné pro stejný systém regulace. Nejjednodušším řešením je stmívání u starých žárovkových zdrojů (klasických žárovek nebo halogenek), tam si vystačíte s běžným stmívačem.

Také poměrně velkou část zářivkových a LED svítidel lze stmívat. Pro možnost stmívání v jejich případě je ale na rozdíl od žárovek nutné splnit řadu podmínek. I když stmívač (resp. ovládací prvek, tedy „kolečko“, nebo „tlačítko“ na stěně) vypadá navenek stejně, princip stmívání žárovkových svítidel je oproti zářivkovým nebo LED svítidlům zcela odlišný, a proto v případě stmívání zářivkových a LED svítidel ke stmívání nelze použít žárovkové stmívače. Důvodem je jak rozdílný princip stmívání žárovky, zářivky a LED (je potřebný jiný strojek stmívače), tak zapojení stmívacích obvodů (potřebný počet drátů ve zdi mezi stmívačem a svítidlem, kterých je pro stmívání zářivek a LED svítidel třeba víc).

FOTO MASIERO

FOTO MASIERO

Základní podmínky pro stmívání zářivkových a LED svítidel

1. Zářivkové, nebo LED svítidlo musí být již přímo z výroby, nebo za příplatek stmívatelné. Zda je, či není, lze u nejběžnějších typů svítidel zjistit relativně snadno – mělo by to být uvedené na obalu. Zdroje, které jsou stmívatelné, poznáte např. podle uvedení nápisu „dimmerable“. Existuje také speciální technologie DorS Dimming, která umožňuje pohodlné a bezproblémové stmívání při použití standardního vypínače, a to díky zářivkám s integrovanou funkcí stmívání.

Série Megaman DorS Dimming, to jsou krokově stmívatelné úsporné zářivky, které mohou být používány na jakémkoliv běžném vypínači. Jednoduchým vypnutím a zapnutím se intenzita světla sníží o jeden stupeň (celkem mají čtyři stupně).

Série Megaman DorS Dimming, to jsou krokově stmívatelné úsporné zářivky, které mohou být používány na jakémkoliv běžném vypínači. Jednoduchým vypnutím a zapnutím se intenzita světla sníží o jeden stupeň (celkem mají čtyři stupně).

2. Je třeba rozhodnout, na jakém standardu bude stmívání probíhat. Ke stmívání zářivkových a LED svítidel se nejčastěji používá buď:

a) Analogové stmívání na standardu 1–10 V
Analogové stmívání je vhodné pro malé soustavy, kde je řídicí napětí vedeno na relativně krátké vzdálenosti. Tento typ regulace je podmíněn tzv. stmívatelným elektronickým předřadníkem se vstupem pro 1–10 V. Následně se na tento vstup připojí výrobek s výstupem 1–10 V, který umožní regulovat jas v tomto rozsahu. Většinou se jedná o stmívání trubicových zářivek. Výhodou analogového stmívání je jednoduchá aplikace a snadná diagnostika servisu v případě poruchy.

Stmívač Dimma, 2 m, kompatibilní se žárovkami 25 až 150 W, prodává IKEA, 179 Kč

Stmívač Dimma, 2 m, kompatibilní se žárovkami 25 až 150 W, prodává IKEA, 179 Kč

b) Touch Dim
Některé stmívatelné předřadníky umožňují regulaci obyčejným tlačítkem. Systém funguje následovně: svítidlo je vybaveno speciálním elektronickým předřadníkem, řídicí signál běží po silovém rozvodu, takže není potřebná přídavná kabeláž pro ovládání. Ovládání probíhá tak, že krátkým stisknutím tlačítka svítidla rozsvítíte, nebo zhasnete, delším stisknutím uberete, nebo přidáte. Tento systém je oblíbený právě pro svou jednoduchost a schopnost vytvořit regulovanou soustavu bez nutnosti zásahů do instalace.

Dotykový stmívač Gira má 9 stmívacích stupňů. Pohybujete-li prstem po řadě LED, ovládáte jas světla. Dostupný je v několika variantách designů.

Dotykový stmívač Gira má 9 stmívacích stupňů. Pohybujete-li prstem po řadě LED, ovládáte jas světla. Dostupný je v několika variantách designů.

c) Digitální stmívání na standardu DALI (Digital Addressable Lighting Interface)
Jde o nejmodernější způsob regulace a řízení osvětlení využívaný pro moderní instalace i pro začlenění soustavy do systému inteligentního řízení budov. Dnes je nejpoužívanějším systémem. Výhodou sofistikovanějších systémů, jako je právě tento, je možnost regulace jednotlivých svítidel zapojených v systému. Každé svítidlo má svou adresu, a je tedy možné nastavit každé zvlášť. U těchto systémů je zároveň daleko širší možnost výběru ovládacích prvků. Od nejjednodušších ovládacích panelů s tlačítky až po panely s dotykovým displejem umožňující programování systému, nastavení scén osvětlení a jejich aktivování.

3. Pro zajištění stmívání zářivkových a LED svítidel je třeba mít provedenou přípravu elektroinstalace. Tedy v případě stmívání 1–10 V je potřeba mezi místem ovládání jak napájecí, tak řídicí vedení. V případě DALI je mezi místem ovládání a svítidlem potřebná pouze řídicí sběrnice. Jestliže řídicí a napájecí vedení takto zřízeno není, což je nejčastější překážka v případě bytových aplikací a nepromyšlených rekonstrukcí, lze řízení provádět plnohodnotným způsobem bezdrátově.

TEXT RED
ODBORNÉ ZDROJE E-LIGHT.CZ, HALLA
FOTO ARCHIV FIREM
ZDROJ časopis HOME 01-02/2016, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Spotřebiče
Tagy: domácí spotřebiče led osvetleni úspora zarovka
Sdílejte článek

Diskuze