Dům jako dřevěná skládačka
Přestože moderních dřevostaveb je hned několik typů, u většiny z nich jsou ze dřeva jen konstrukční prvky skryté pod povrchem stěn. Navíc dřevo, jaké si člověk představí na první poslech, často tvoří jen zlomek z celé stavby. Zatím málo známou výjimkou je nová technologie s názvem d3D.
Základní konstrukce takového domu je poskládaná z lepených dřevěných hranolů. Tímto způsobem se vytvářejí obvodové i vnitřní stěny, jakož i všechny stropy a střecha. Masivní dřevěná konstrukce se potom ze strany exteriéru zateplí a obloží fasádními obkladovými deskami. „Dřevěné hranoly, z nichž je dům postaven, jsou uzpůsobeny na použití v interiéru, díky čemuž je uživatel v bezprostředním kontaktu se dřevem,“ říká jeden z autorů nového systému dřevostaveb, architekt Pavel Rydlo.
Svoboda v interiéru
Přesto, že jsou v tomto typu staveb nosné nejen obvodové stěny, ale i některé příčky, variabilitu dispozice to nijak neomezuje. „Právě naopak, konstrukce z dřevěných hranolů dává architektovi při vytváření vnitřních prostorů velkou volnost. Umožňuje například jejich otevření přes dvě podlaží nebo výškové uspořádání na různých úrovních, které zodpovídá účelu místností,“ vysvětluje přednosti tohoto způsobu stavění architekt Pavel Rydlo. „I menší místnosti přitom mohou být prostorově velkorysé.“
Slova architekta o nové dimenzi staveb ze dřeva potvrzují i fotografie interiéru – tradiční architektura dřevostaveb zde získává úplně nový, překvapivě vertikální rozměr.
Výzva pro dřevo
Systém d3D přitom ctí základní přednosti dřevostaveb – dům se dá postavit za velmi krátkou dobu (hrubá stavba domu v Kostelci nad Labem trvala 2 týdny, celý dům na klíč byl hotový za 3 měsíce) a výstavba je mimořádně přesná. Tvůrci si však poradili i s tradičním nedostatkem staveb ze dřeva – cementovláknité fasádní desky zabezpečují takovou protipožární odolnost, že dům s takovou skladbou obvodových stěn lze postavit i na malém pozemku s minimálními odstupovými vzdálenostmi.
Ocenění BEFFA
Nízkoenergetický rodinný dům v Kostelci nad Labem postavený systémem d3D ocenila i odborná porota soutěže BEFFA – Building Efficiency Awards, jejímž cílem je zviditelnit unikátní stavební projekty s výjimečnou energetickou, konstrukční a architektonickou hodnotou zrealizované v České a Slovenské republice.
I s podlahovkou
Skladbu běžného stropu tvoří jen dřevěné lepené hranoly. Může je však doplňovat podlahové vytápění – v takovém případě se na dřevěnou konstrukci uloží systémové desky s rozvody podlahového vytápění a překryjí se anhydritovou mazaninou. Na tu se potom klasickým způsobem položí vrchní pochozí vrstva (např. dlažba nebo dřevěné parkety).
Difuzně otevřené
Dům je ze strany exteriéru zateplený dřevovláknitou izolací, záměrně bez použití parozábran nebo parotěsných fólií – skladba obvodového pláště je tedy difuzně otevřená. Díky tomu se může nosná konstrukce z masivního dřeva přirozeně odvětrávat. Jelikož všechny obvodové plochy jsou důsledně a rovnoměrně zateplené a navíc dřevo, z něhož je celá nosná konstrukce domu, je přirozeným izolantem, nehrozí zde riziko tepelných mostů, které by mohly být příčinou kondenzace vody v konstrukci.
1 Dřevo všude kolem. Půvab takové dřevostavby umocňuje i to, že konstrukční dřevo je i v interiéru nejen cítit, ale můžete si na něj doslova sáhnout.
2 Založení na desce. Dřevostavba systému d3D se osazuje na betonovou základovou desku.
3 Stěny domu se vyskládají z lepených dřevěných hranolů. Hranoly jsou široké 10 až 14 cm a vysoké 20 cm a jsou z nich vytvořeny všechny nosné stěny stavby – jak obvodové, tak i vnitřní nosné příčky.
4 Hranoly se při stavbě stěn ukládají jednoduše na sebe (na plochu, bez pera a drážky) a fixují se tesařskými šrouby do dřeva. V rozích se vzájemně kolmé prvky provazují (podobný systém vazeb se využívá i u zděných konstrukcí).
5 Stropy jsou vytvořeny ze stejných dřevěných hranolů (10 až 14/20 cm), které se ukládají vedle sebe naležato a spojují se na vložené pero a drážku.
6 Výhodou této technologie je kromě využití přírodního, recyklovatelného a obnovitelného materiálu s téměř nulovými emisemi CO2 také rychlost a přesnost výstavby, jakož i jednoduchá ruční montáž.
7 Celá hrubá stavba se poskládá z dřevěných hranolů. Tímto systémem se dá postavit až tříposchoďový dům.
8 Na obvodové stěny se z vnějšku ukotví rastr z dřevěných hranolků, do kterého se vkládá dřevovláknitá tepelná izolace s tloušťkou 20 cm. Z vnější strany se potom izolace uzavře dřevovláknitou deskou DHF silnou 1,5 cm, odolnou proti povětrnostním vlivům.
9 Obvodová konstrukce je ukončena odvětrávanou mezerou a obkladem z cementovláknitých desek, které tvoří fasádu. Cementovláknité desky zároveň vytvářejí požárně uzavřenou obvodovou stěnu.
10 Konstrukce obvodové stěny
celková tloušťka 400 mm, U = 0,16 W/(m2 . K)
1 – Nosné lepené lamelové hranoly ČDZ Tesko, profil (š × v) 120 × 200 mm
2 – Dřevovláknitá tepelná izolace Steico 2 × 100 mm
3 – Svislý a vodorovný rošt z fošen 2 × 40/100 mm
4 – Dřevovláknitá ochranná izolace Egger DHF 15 mm
5 – Průdušná mezera 45 mm, svislý rošt 45/60 mm
6 – Fasáda z cementovláknitých desek Cemvin 8 – 20 mm
Nízkoenergetický rodinný dům ze systému d3D – dřevo ve třech dimenzích
Kostelec nad Labem, Česká republika
Autoři: Ing. Pavel Valenta, akad. arch. Pavel Rydlo
Projekt: 2010
Dokončení: 2011
Dodavatel: České dřevařské závody Praha
Užitková plocha: 150 m2
Zastavěná plocha: 100 m2
Cena hrubé stavby: 8 500 Kč/m2
Cena domu na klíč v nízkoenergetickém standardu: 26 000 Kč/m2
Ing. Pavel Valenta
Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze a Dřevařskou fakultu Technické univerzity ve Zvoleně. Působí v Českých dřevařských závodech Praha a od roku 2007 vyvíjí dřevěný systém d3D.
www.cdz.cz
Akad. arch. Pavel Rydlo
Vystudoval Fakultu architektury VUT v Brně a Školu architektury prof. E. Přikryla AVU v Praze. Působil v Galérii J. Fragnera (Praha) a v ateliérech AP atelier Ing. arch. Josefa Pleskota (Praha) a Archteam (Náchod). V roce 2000 založil ateliér Pavel Rydlo a od roku 2007 spolupracuje s Ing. Valentem na vývoji dřevěného systému d3D.
www.d3d.cz
Ing. Pavel Valenta
Proč d3D? Malé d jako dřevo, velké D jako dimenze, rozměr – takže dřevo ve třech dimenzích. Tento systém totiž představuje novou dimenzi staveb ze dřeva.
TEXT Erika Kuhnová
FOTO Pavel Rydlo, d3D
ZDROJ JAK UŠETŘIT A POSTAVIT NÍZKOENERGETICKÝ DŮM, JAGA GROUP, s.r.o.