Moderní dřevodům v korunách stromů
Domy na stromech, nebo v těsném kontaktu s nimi, jsou obvykle menší chatky, v nichž se dá jen přespat, maximálně umýt. V případě rakouského „stromodomu“ však nemůže být řeč o nedostatku prostoru.
Podívejte se, jak přírodně může vypadat moderní prostorný dům, který se velmi intenzivně kamarádí s lesem a neruší ho.
Jen kousek rovné plochy a sráz
Určitě se vám už při procházkách přírodou stalo, že jste objevili místo, které jste si hned osvojili. Krásný výhled, příjemné okolí a nějaká přírodní zvláštnost jsou častými momenty, podle nichž si stavitelé vybírají pozemek pro jejich budoucí chatu či rekreační dům.
V podobné situaci se ocitl dnes už majitel treehousu v Rakousku. Prostředí mezi stromy bylo krásné, ale na první pohled se tu zdálo nemožné postavit dům, protože potenciální stavební plocha byla jen velmi malá a úzká. Zbytek pozemku tvořil strmý svah s výškovým rozdílem až šest metrů.
Většina ční ve vzduchu
Architekti se navzdory náročnému zadání nevzdali. Navrhli neobvyklou, ale jednoduchou konstrukci, která přinesla zajímavý výsledný efekt: „stromodům“, který nezasahuje negativně do přírody, a přece poskytuje až 126 metrů čtverečních podlahové plochy.
Budova víkendového domu je jen z malé části položená na pevném podkladu – většina z ní se vznáší nad svahem a dosahuje korun stromů. V této části je dřevěná budova podpořená ocelovou konstrukcí.
Průběh realizace
Nejdříve byl na místo osazen ocelový rám stavby, na který byly do jednoho týdne namontovány panely z masivního dřeva tvořící stěny a stropy. Ruku k dílu přiložili i samotní majitelé netradičního domu. Postarali se o další nezbytné práce: slámovou izolaci, fasádu ze smrkového dřeva, terasu, přístřešek, jakož i většinu částí interiéru. V interiéru zůstala odhalená nosná konstrukce z překližky.
Kachlová kamna vytopí celý dům
Harmonickou přírodní atmosféru v interiéru dotváří světlé jedlové dřevo, do něhož přirozeně pasují výhledy na okolní stromy, viditelné z každé místnosti. Dokonce i z koupelny a ložnice (pohledem na přírodu se můžete kochat rovnou z postele). Hlavní obytná místnost, která je centrem domu, je otevřená přes dvě podlaží. Dominují v ní kachlová kamna z nezdobené cihly, která využívají moderní technologii akumulace tepla. Jsou schopná vytopit celý dům.
Velkorozměrná okna vtahují okolní zeleň do interiéru. Ještě intenzivnější spojení s přírodou si majitelé vychutnávají z terasy orientované na jih. Využívají ji jako letní jídelnu uprostřed lesa.
Baumhaus / Treehouse ve zkratce
architektonické studio: mia2/ARCHITEKTUR ZT KG
architekti: Sandra Gnigler, Gunar Wilhelm
lokalita: Steyr, Horné Rakúsko
projekt: 2014
realizace: 2016
podlahová plocha: 126 m2
Sabína Zavarská
Foto: Gregor Graf