Nové technologie a materiály u dřevostaveb
K aktuálním trendům dřevostaveb patří kombinování dřeva s dalšími přírodními materiály. Domy ze dřeva se dnes ke svému základnímu konstrukčnímu materiálu hrdě hlásí na fasádě i v interiéru – také díky tomu skutečně voní dřevem.
Dřevostavby zaznamenaly v posledních letech velké změny – k dispozici jsou nové technologie i materiály. Architekti, stavební firmy i jejich potenciální majitelé dnes přistupují ke stavbám na bázi dřeva prostě jinak. Jaké jsou aktuální trendy a novinky v této oblasti?
Přírodní = přirozené = zdravé
Předností systémů na bázi dřeva, slámy a hlíny je, že nevyužívají biologicky riskantní stavební materiály. Tato stavba je tedy v nejvyšší možné míře bez toxických látek, jako jsou formaldehyd, rozpouštědla nebo změkčovadla.
„Přírodní materiály, jako jsou hlína, sláma a samozřejmě dřevo, posouvají kvalitu a ekologičnost bydlení do úplně jiných dimenzí. Konstrukce založené právě na těchto materiálech berou v úvahu nejen normy nejvyšší energetické účinnosti, ale též poptávku po stavebním systému, jenž zanechává tak nízkou ekologickou stopu, jak je jen možné.“
Michal Dzian, ForDom
Beze stopy
Motivací k využívání přírodních materiálů není však jen zdraví, ale i ohleduplnost mnoha dnešních investorů k životnímu prostředí. Stále důležitějšími faktory při rozhodování o stavbě domu jsou recyklovatelnost a uhlíková stopa, která je všeobecně uznávaným měřítkem vlivu naší činnosti na planetu.
Ve stavebnictví jde o poměr mezi CO2 vyprodukovaným při výrobě, dopravě a zabudování stavebního materiálu, případně i při jeho likvidaci, a množstvím CO2, který materiál během svého životního cyklu spotřebuje. Protože stromy při svém růstu spotřebovávají oxid uhličitý (1 m3 dřeva v sobě váže přibližně 1 tunu CO2), považuje se dřevo za CO2 neutrální materiál (pokud se bere v úvahu i jeho likvidace), případně se u přírodních materiálů s ohledem na navázaný CO2 mluví o jeho „negativní produkci“.
Maximálně přírodně
V dnešních moderních dřevostavbách nejde jen o samotné dřevo. Na tepelnou izolaci se používá sláma, na omítky hlína, a to tak, aby se dosáhlo co nejpříznivější bilance CO2. Třešničkou na dortu jsou zelené střechy moderních dřevostaveb, které jsou ohleduplné k vodě v krajině (co se ubere ze zahrady, to se přidá na střechu), případně architektonické koncepce, díky nimž dům doslova splyne s krajinou. Velkým pozitivem je i to, že domy postavené z přírodních materiálů jsou do velké míry recyklovatelné – až 99 % hmotnosti stavby se může vrátit zpět do přírodního cyklu.
Prodyšné stěny
Při výstavbě ze dřeva se nejčastěji využívají vrstvené konstrukce. Trendem jsou přitom difuzně otevřené obvodové stěny, jejichž typickou vlastností je, že „dýchají“ – skladbu mají navrženu tak, aby do nich mohla na interiérové straně pronikat vzdušná vlhkost, plynule jimi projít a na exteriérové straně se zase odvětrat. Přirozeně tedy regulují vlhkost v interiéru a voda, která je největším nepřítelem dřeva, přitom nezůstává v konstrukci. Většinou se kombinují s fasádami na bázi minerálních vláken nebo s takzvanými provětrávanými fasádami.
Difuzně otevřená konstrukce – příklad skladby
1 provětrávaná fasáda s obkladem, tepelnou izolací a větrotěsnou fólií
2 ztužující opláštění
3 nosný dřevěný rám vyplněný izolací
4 parobrzda se spoji slepenými těsnicí páskou
5 instalační předstěna– nosný rošt vyplněný tepelnou izolací
6 sádrokartonová deska se zvýšenou odolností
Z masivu jinak
Výrazným trendem jsou dnes domy z lepených dřevěných panelů (CLT) – protože jednotlivé vrstvy dřeva jsou lepené tak, aby měly navzájem kolmý směr vláken, mohou svými vlastnostmi konkurovat i betonu či oceli. K jejich výhodám patří pevnost, rozměrová stálost, odolnost a všestrannost, navíc jsou prostě krásné – tak jak to dokáže jen dřevo. Jsou tedy konstrukčním „supermateriálem“ a zároveň elegantní možností pro finální ztvárnění povrchu stěn v interiéru.
Důkladná příprava
Většina dřevostaveb se dnes vyrábí a montuje – na základě projektu se v optimálních podmínkách výrobní haly připravují nejen sendvičové panely, které jsou základním prvkem montovaných dřevostaveb, ale též například panely CLT technologie. Na stavbě se potom dům smontuje doslova za pár dní. Výhodou je jednak rychlost výstavby, jednak preciznost vyhotovení jednotlivých dílů, a tím i kvalita celého domu. Trendem je stále širší využívání specializovaných programů – více času a energie investovaných do projektu a přípravy přitom znamená méně chyb při stavbě.
S vyšší akumulací
Často zmiňovanou nevýhodou dřevostaveb je nedostatečná tepelná akumulace. Tento problém se dá vyřešit zděnou stěnou (často z nepálených cihel), případně hliněnými omítkami. Další možností je akumulační podlaha a strop. Pod nášlapnou vrstvou ze dřeva je vrstva betonu nebo cihel, což má kromě akumulace tepla i další pozitivní efekt – pocit stability při chůzi. Do třetice se akumulační schopnost přirozeně zvýší například při CLT technologii větším podílem masivního dřeva. Nízká akumulace však nemusí být nevýhodou, spíše naopak – je třeba jen zvolit vhodný systém vytápění a regulace.
Ještě úsporněji, ještě příjemněji
Stále aktuální je i téma šetření provozními náklady. Sendvičová skladba panelů na bázi dřeva, které jsou základním stavebním prvkem montovaných dřevostaveb, umožňuje dosáhnout vysokého tepelného odporu, což je základní předpoklad energetické úspornosti. Nejžádanější je v posledních letech energeticky pasivní konstrukce, protože zaručuje velmi kvalitní bydlení s nízkými provozními náklady. K témuž cíli směřují i stavby, které spojují přírodní materiály s dnešními technologiemi.
Schéma obvodové stěny s izolační předstěnou
1. Sádrovláknitá deska Fermacell 15 mm
2. Dřevěný rám (vyplněn tepelnou izolací) 40 mm
3. Parobrzda
4. Dřevěný rám 120 x 60 mm (vyplněn tepelnou izolací)
5. Sádrovláknitá deska Fermacell 15 mm
6. Termofasáda s výztužnou stěrkou, šedý polystyren 107 mm
Tloušťka celkem 297 mm
Součinitel prostupu tepla U = 0,148 W/m2.K
Požární odolnost REI 60 DP3
TEXT ERIKA KUHNOVÁ
FOTO ARCHIV FIREM
ZDROJ časopis HOME 10/2015, JAGA MEDIA, s.r.o.