Rodinné domy typu bungalov jsou nejvyhledávanější mezi dřevostavbami. Společnost RD Rýmařov, s. r. o., působí na stavebním trhu již 50 let. S historií firmy je nedílně spojen průmyslový rozvoj moderního stavění na bázi prefabrikace dřeva. FOTO RD Rýmařov

Vše, co potřebujete vědět před volbou dřevostavby

07. 03. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

O možnosti postavit si jako nové obydlí dřevostavbu se uvažuje dnes již s naprostou samozřejmostí. Byť nakonec stavebník třeba tuto variantu nezvolí, ukazuje to, že dřevostavby získaly pevnou pozici. Nejen o tom se můžete přesvědčit na několika letošních tematických veletrzíc

Můžeme najít i zaryté odpůrce, kteří někdy přehnaně poukazují na slabiny těchto lehkých staveb. Zkušenosti a čas však ukázaly, že dřevostavby bez problémů poskytují pohodlné a kvalitní bydlení. Jednou z jejich největších předností je rychlost výstavby a relativně nižší pořizovací cena. Dřevostavby také velmi dobře splňují požadavky na pasivní nebo nulový dům. Díky novým technologiím se již nemusíme obávat toxických materiálů použitých na výrobu stavebních dílů.

Vhodný pozemek

Nalezení vhodného pozemku na příjemném místě je prvním krokem ke spokojenému bydlení. Rozhodnutí pro konkrétní kousek země se řídí různými hledisky a podmínkami. Musíme se smířit s tím, že zvolený pozemek nebude naprosto ideální. Místo, do kterého se zamilujeme, nemusí být vhodné ze stavebního hlediska, na pozemku splňujícím všechny technické parametry se nám zase nemusí zcela líbit. Vždy to bude hledání nejvhodnějšího kompromisu. Velký pozor si musíme dát na nově vytyčené stavební pozemky. Často se nachází na poli nebo louce za vesnicí a díky dobré znalosti místních podmínek věděly předešlé generace, proč se na nich nestaví. Technologie pokročily a co bylo překážkou v minulosti, může být dnes lehce řešitelné. Doporučujeme jednoznačně navštívit parcelu s odborníkem.

Atraktivní volné stavební parcely ve stávající zástavbě mohou nést břemeno různých místních omezení nebo mít „neopakovatelnou“ atmosféru, například kvůli silnému hluku z ulice, blízkosti vepřína nebo problematickým sousedům.

FOTO RD Rýmařov

FOTO RD Rýmařov

Jaký je váš typ?

Z hlediska provedení konstrukce známe asi dvě desítky základních systémů konstrukce dřevostaveb, které se inspirují historií a zčásti stavějí na nejnovějších technologiích a poznatcích. Není jednoznačně možné určit, který ze systémů je nejlepší. Každý má svá pro i proti. Výběr tedy záleží na možnostech a osobních preferencích stavebníka. V zásadě můžeme dřevostavby rozdělit na 6 základních konstrukcí. Jsou to klasické sruby a roubenky, skeletové, panelové, modulární dřevostavby a konstrukce z vrstveného masivního dřeva. U všech typů bychom se měli pečlivě informovat, jaké je složení všech použitých materiálů. Dokonce i trámy na srub nebo roubenku mohou být nevhodně opracované a impregnované. V dnešní době však na nevhodné materiály narazíme jen vzácně. Ti odvážnější z nás se do stavby pustí svépomocí. Ano, jde to, jen je celá stavba náročnější na koordinaci. Vzhledem k tomu, že stavební firmy již mají dost let zkušeností s tímto typem staveb, bez problémů najdeme i svého kvalitního dodavatele na klíč.

Atypická řešení

Není třeba se obávat, že na dřevostavbu je nutné mít pouze rovný pozemek. I ve svahu se může krásný nový dům bezpečně uhnízdit. Moderní technika a technologie umožní založit dům i na skále či špatně únosných půdách. Dokonce ani spodní voda nemusí být problém. Díky nízké hmotnosti dřevostaveb je řešení takových podmínek naopak často jednodušší. Stavba může být nesena pouze subtilními piloty nebo jen zemními vruty. Můžeme se tak těšit na zajímavý výhled do okolí i na malebnou zahradu. Nicméně se základy takové stavby musí poradit odborník a často je také provést. Nezapomínejme ani na stáří, kdy by se ze svažitého terénu a z mnoha schodů uvnitř domu mohla stát velká překážka.

Na co si dát pozor

Lehké stavby, které jsou rychle připravené k nastěhování, navíc jednoduše proveditelné v pasivním standardu a za příjemnou cenu, se staly oblíbenými a jejich počet každý rok roste. Stejně jako všechny druhy staveb, i ty ze dřeva a kompozitů mají své slabiny. Mnoho jich lze vyřešit již při stavbě, ostatní až v průběhu času správnou péčí nebo adekvátní opravou. Nebude to jistě o nic složitější než u zděného domu. Začít je nutné již dozorem nad kvalitou provedení. Nebojme se vydat peníze navíc za stavební dozor. Naopak do budoucna pravděpodobně ušetří další finance i starosti. Pokud je dřevostavba provedena špatně již od počátku, náprava je o několik úrovní obtížnější než u zděné stavby. A týká se to i zdánlivě nedůležitých detailů, které však zkušený stavební dozor ohlídá. Své si žádá i akumulační schopnost jednotlivých stavebních systémů. Masiv má jiné vlastnosti než sendvičová konstrukce. Tu je vhodné doplnit o lité podlahy nebo některé zděné příčky. Bránit musíme stavbu zejména před vlhkostí. Nutné je tedy ohlídat tepelné mosty, volbu skladby stěn a jejich schopnost propouštět páru. Důležité je i odpovídající větrání. U dřevostaveb je nezbytné vyřešit kročejovou neprůzvučnost. Při správném provedení je i lehký strop schopen hluk adekvátně tlumit. Provedení těžších vodorovných konstrukcí v dřevostavbách dnes již také není výjimkou.

Lehké dřevostavby dnes realizuje již mnoho dodavatelů.

Důležité jsou ověřitelné reference a možnost prohlídky realizovaných dřevostaveb.

Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD) sdružuje více než 20 výrobců.

Jejím úkolem je působení v oblasti zabezpečení kvality dřevostaveb.

TEXT: KRISTÝNA LIŠKOVÁ
FOTO: RD Rýmařov
ZDROJ: časopis HOME

Kategorie: Dřevostavby
Tagy: dřevodomy rodinne domy stavba domu
Sdílejte článek

Diskuze