Zdroj: Nick Claeskens

Architektonický skvost se dočkal proměny. Vilu z šedesátých let přizpůsobili potřebám dnešní doby

06. 05. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Belgické město Antverpy má neopakovatelné kouzlo. Kromě toho, že je druhým největším přístavem v Evropě, má výraznou historickou architekturu a je vsazeno do krásného přírodního prostředí. Málokdo však ví, že zalesněná oblast kolem Antverp byla v šedesátých letech místem architektonických experimentů. Vzniklo tu několik zajímavých vil. Jedna z nich se dočkala působivé rekonstrukce z dílny architektů Studia Okami.

Architekti první setkání s vilou popisují: „Náš klient si koupil jeden z těch raných architektonických skvostů. Ačkoliv byla vila ve stádiu rozkladu, během první návštěvy jsme přes hustou, zarostlou zeleň pocítili sílu jejího původního designu.“

Moderní domy potřebují více prostoru než kdysi

Navzdory kouzlu byla původní stavba v takovém stavu, že ji už nebylo možné zrekonstruovat, aby vyhovovala dnešním standardům. Moderní domy dnes plní více funkcí než kdysi, i kvůli práci z domu a obecně rušnějšímu rodinnému životu. To vedlo ke zvětšení původně dostačující plochy o několik metrů čtverečních.

Exteriér - Rekonstrukce vily v Antverpách

Betonové stěny vyčleňují funkce částí domu, tvoří též paraván, zahrnují komín a oddělují sklad či zahradu od obytné části. Zdroj: Nick Claeskens

„S ohledem na tyto nutnosti jsme se spolu s klienty dohodli na přestavbě domu se silným respektem k jeho původním architektonickým kvalitám a designu šedesátých let,“ vysvětlují autoři téměř neviditelného domu.

Multifunkční betonové zdi

Vnitřní i vnější prostory definují na první pohled náhodně rozmístěné betonové stěny. Vyčleňují i funkce jednotlivých částí domu. Architekti tyto zdi umístili tak, aby výškou a orientací podporovaly konstrukci, starali se o dostatek soukromí majitelů, tvoří též paraván, zahrnují komín a oddělují sklad či zahradu od obytné části.

Interiér přízemí - Rekonstrukce vily v Antverpách

Obývací pokoj s kuchyní a jídelnou zabírají prostor druhé poloviny přízemí, kde je i hlavní vstup. Zdroj: Nick Claeskens

Největší pokoj je v ložnici a domácí kanceláři

Prostory, ve kterých se vyžaduje klid (hlavní ložnice rodičů s koupelnou a šatníkem, domácí kancelář), architekti umístili na okraj budovy, nijak však nenarušují denní život obyvatel domu. Obývací pokoj s kuchyní a jídelnou zabírají prostor druhé poloviny přízemí, kde je i hlavní vstup.

Přečtěte si také:
Brněnská vila z přelomu dvacátých a třicátých let prošla proměnou, po které byste ji nepoznali

Dětské pokoje v zrcadlovém boxu

Horní podlaží patří dětským pokojům. Jsou ukryty v zrcadlovém boxu, který stírá hmatatelnost horního podlaží. Zrcadlový obklad odráží okolní les, a tak stavba působí jako jednopodlažní bungalov – horní podlaží jakoby ani nebylo.

Zrcadlový obklad podlaží - Rekonstrukce vily v Antverpách

Zrcadlový obklad odráží okolní les, a tak stavba působí jako jednopodlažní bungalov. Zdroj: Nick Claeskens

K lehkosti a nenápadnosti rodinného domu přispívají i velkorozměrná prosklení přízemí. Posuvná okna od podlahy až po strop umožnila prodloužit obytný prostor na terasu překrytou konzolovou střechou, přičemž betonové podlahy přecházejí z interiéru až ven.

Silná vizuální a prostorová interakce mezi zahradou, betonem, sklem a neuvěřitelně působivými odrazy lesa na zrcadlovém horním podlaží dodávají budově nadčasový vzhled. Zároveň však cítíte i ódu na sílu původního designu.

Beli House

architektonický ateliér: Studio Okami
lokalita: Antverpy, Belgie
realizace: 2022

Text: Sabína Zavarská
Foto: Nick Claeskens

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: atypické domy betonové stěny dvoupodlažní dům prosklené fasády vily
Sdílejte článek

Diskuze