Bungalov z 20. let minulého století zachránili rekonstrukcí a přístavbou

11. 07. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Při koupi pozemku, na kterém se nachází stará nemovitost, často mnozí uvažují, že budovu zbourají a na jejím místě postaví zcela novou. Kupují tedy víceméně s úmyslem zajistit si pozemek, přičemž originální stavba pro ně není důležitá. Samozřejmě, že některé stavby se už zachránit nedají.

V některých případech je však skutečně škoda, že budoucí majitelé neuvažují více o tom, jak by mohli starou budovu zrekonstruovat, a vytvořit si tak originální nový domov, který by v sobě nesl kromě estetické i historickou hodnotu.

Foto: Zach Lipp

Foto: Zach Lipp

Foto: Zach Lipp

Foto: Zach Lipp

Dům, který se nachází nedaleko kalifornského „města andělů“ (Los Angeles) naštěstí zastihl jiný osud. Ačkoliv má tento „stařík“ už téměř sto let, majitel a architekt v jedné osobě – Martin Fenlon – se ho nerozhodl zbourat. Právě naopak. Vrátil mu jeho původní funkci a díky rozšíření mu dal moderní, okouzlující tvář.

Foto: Zach Lipp

Foto: Zach Lipp

Foto: Zach Lipp

Foto: Zach Lipp

Hlavním atributem, který zajišťuje zřejmý předěl mezi starou a novou částí, je barevnost. Starší část je tmavá, zatímco novější se nese ve světlém dřevěném odstínu. Cedrové dřevo, které je v oblasti běžným stavebním a obkladovým materiálem, bylo základem pro rozšíření domu. Zajímavostí je, že starší část domu je také obložena cedrovým dřevem, nicméně tento obklad – na rozdíl od novotvaru – je ošetřen opálením, které v době výstavby původního bungalovu bylo rozšířenou technikou povrchové úpravy dřeva.

Přečtěte si také:
Atypická dřevostavba u Prahy s interiérem ve skandinávskem stylu
Foto: Zach Lipp

Foto: Zach Lipp

Foto: Zach Lipp

Foto: Zach Lipp

Novotvar je přistavěn na přední fasádě domu, směrem do ulice, čímž návštěvník přicházející od ulice získává dojem, že jde o zcela nový dům. Kaskádovité dřevěné schody spojují vstupní kamenný chodník a vchod do domu. Jednoduchý minimalistický venkovní vzhled se přenáší i do zařízení interiéru, ve kterém proběhla kompletní rekonstrukce i ve staré části domu. Interiéru vládne dřevo vlašského ořechu a teaku ve formě podlah, nábytku, přiznaných trámů a stropních obkladů. Dřevo doplňuje bílá barva a odstíny modré. Jednoduchému a účelnému zařízení dodávají jiskru chromované povrchy, například na jídelních a barových židlích, nebo v koupelně.

Foto: Zach Lipp

Foto: Zach Lipp

Foto: Zach Lipp

Foto: Zach Lipp

Prostor je prosvětlený velkým objemem přirozeného světla, které dovnitř proudí kromě rozměrných oken a prosklených příček i přes trojúhelníkový světlík, který vznikl nad dostavěnou částí díky odstranění původního nadstřešení přední terasy. Bungalov je ukázkovým příkladem toho, že i stará budova může posloužit jako základ pro moderní, svěží a vzdušné bydlení.

plan1

Přehled:
Architektonické studio: Martin Fenlon Architecture
Lokalita: Hermon, Los Angeles, Kalifornia, USA
Podlahová plocha: 89 m²
Realizace: 2015

Text: Anna Martausová
Foto: Zach Lipp
Zdroj: archdaily.com

Kategorie: Návštěvy domů Rekonstrukce domu
Tagy: bungalov chodník ořech rekonstrukce třešeň
Sdílejte článek

Diskuze