Bydlení pro tři generace: dům ve tvaru písmene V má dvě části – v jedné žije čtyřčlenná rodina, v druhé prarodiče

10. 05. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Manželský pár se dvěma dětmi si vysnil nový domov na parcele v jižní části obce Rybí v okresu Nový Jičín. Výhodou parcely je poloha na okraji zástavby a také blízký potok s vysokými stromy. Na tomto místě si představovali dřevěný, udržitelný dům s nízkými náklady na provoz. Část stavby chtěli realizovat svépomocí. Součástí projektu mělo být samostatné bydlení pro prarodiče. S tímto záměrem oslovili architekty ze studia KLAR.

Na první pohled velkou parcelu z hlediska možné výstavby zredukovala ochranná a bezpečnostní pásma lesa a podzemních plynových zásobníků. Také do značné míry předurčila i tvar domu. Dalším faktorem, který měl výrazný vliv na finální podobu stavby, je sklon terénu. Nabízí malebné výhledy na okolní pastviny, lesy a částečně na lokální zástavbu.

Vstup do domu - Třígenerační dům v Rybí

Vstup do domu je místem, kde se spojují obě křídla. Zdroj: Václav Novák

Omezený rozpočet, nabitá dispozice a konstrukce dřevostavby

Výhodou bylo, že architekti se nemuseli přizpůsobovat žádným sousedním stavbám, které by diktovaly podobu domu. Avšak…

„V relativní blízkosti stojí dvě katalogové dřevostavby se sedlovou střechou. Zbytek okolní zástavby je směsí různých typů rodinných domů z různých období. Odpověď na otázku, jak by měl dům vypadat, nebývá v takovém případě jednoduchá. Vzhledem k rozpočtu, nabité dispozici a požadovanému konstrukčnímu systému dřevostavby jsme v návrhu využili racionální přístup s opakováním konstrukčních prvků,“ konkretizují architekti.

Subtilní ocelové stojky - Třígenerační dům v Rybí

Dům prarodičů stojí na betonových základových pásech, hlavní obytná část vybíhá nad terén, leží na subtilních ocelových stojkách. Zdroj: Václav Novák

Dvě ramena spojuje vstup a soukromý dvůr

Na hranici vymezených ochranných pásem postavili dva tubusy se sedlovými střechami, které se na jednom konci spojují, a tak vytvářejí tvar písmene V. Ve větším rameni vzniklo bydlení pro čtyřčlennou rodinu, v kratším domácnost prarodičů. Mezi rameny se rozkládá privátní dvůr s výhledy do lesa.

Dvůr lemují ochozy, na nichž je možné díky krytí přesahy střechy celoročně relaxovat a poslouchat zurčení potoka, šumění lesa či vzdálený ruch běžného venkovského života. Slunce v letních měsících stíní vzrostlé stromy u potoka, v zimě mezi větvemi pronikají paprsky slunce až do domu.

Ochozy - Třígenerační dům v Rybí

Dvůr lemují ochozy, na nichž je možné díky krytí přesahy střechy celoročně relaxovat. Zdroj: Václav Novák

Kratší křídlo patří prarodičům

Vstup do domu je místem, kde se spojují obě křídla. Zádveří funguje jako vstupní rozcestí – odsud můžete vidět obě křídla domu a zároveň celou terasu se zahradou. Jedna chodba směřuje do části prarodičů, druhá se otevírá do hlavního obytného prostoru mladé rodiny. Ten zahrnuje obývací pokoj, kuchyň a jídelnu a je otevřen až po střechu.

Chodba - Třígenerační dům v Rybí

Chodbou se z obývacího pokoje dostanete do noční zóny s pokojem, koupelnou a ložnicí. Zdroj: Václav Novák

Dostatek světla, přehled a krásné výhledy

Velmi důležitou funkci v celém projektu sehrávají okna a prosklení. Například pásové okno nad kuchyňskou linkou osvětluje pracovní plochu a zároveň zprostředkovává přehled o dění u vstupu do domu. Velké sedací okno v obývacím pokoji nabízí krásný výhled do krajiny.

Chodbou se z obývacího pokoje dostanete do noční zóny s pokojem, koupelnou a ložnicí. Ze všech obytných místností mohou majitelé domu vyjít přímo na krytý ochoz a terasu.

Velké sedací okno - Třígenerační dům v Rybí

Velké sedací okno v obývacím pokoji nabízí krásný výhled do krajiny. Zdroj: Václav Novák

Obě části mají fošnovou konstrukci, ale odlišné základy

Stavba má dřevěnou fošnovou konstrukci s dutinami vyplněnými minerální vatou a zaklopenými konstrukčními OSB-deskami. V interiéru dominuje smrková biodeska a bílý sádrokarton. Podlahy v pokojích jsou dubové, v chodbách a koupelnách je použita keramická dlažba.

Přečtěte si také:
Jak vyřešit bydlení tří generací pod jednou střechou, aby se navzájem nerušily

Dům prarodičů stojí na betonových základových pásech, hlavní obytná část vybíhá nad terén, leží na subtilních ocelových stojkách. Stavba je tak šetrnější k půdě pod ní a zachovává si příjemnou lehkost.

Dům s výminkem

architektonický ateliér: KLAR
autoři: Ing. arch. Václav Kocián, MArch. Zdeněk Liška
lokalita: Rybí, ČR
zastavěná plocha: 145 m²
užitná plocha: 124 m²
plocha pozemku: 2 161 m²
obestavěný prostor: 722 m3
projekt: 2019 – 2020
realizace: 2021

Text: Sabína Zavarská
Zdroj: linka.news
Foto: Václav Novák

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: drevostavby kryté terasy Nepravidelný půdorys rodinný dům vícegenerační bydlení
Sdílejte článek

Diskuze