Moderní útočiště u Labe: Když chata připomíná plachetnici
Údolí mezi vysokými kopci, skrz které protéká Labe, je nádherným místem k odpočinku. Kdo by nechtěl mít chatku v takové lokalitě?
Brná, část města Ústí nad Labem, byla ještě v roce 1980 samostatnou obcí. Leží přímo na pravém břehu řeky Labe jižně od centra města a obklopují ji vysoké vrchy. Výstavba je v této lokalitě možná prakticky jen podél břehu řeky nebo ve strmých svazích.
Parcela, na které měli architekti Vítězslav Táborský a Aleš Jeřábek navrhnout víkendovou chatu, se nachází přímo na břehu Labe. Z druhé strany pozemku vede železnice. Jak už z přírodního prostředí vyplývá, nenajdete zde žádnou hustou zástavbu. Údolí i návrší zdobí domy a chaty jednotlivě rozmístěné v zeleni.
Nová chata stojí na suterénu staré chaty
Navzdory tomu, že chata je nově postavená, není v prostředí úplnou novinkou. Vyrostla totiž jako odkaz na původní stavbu, která už dosloužila. Majitelé si ji představovali jako ideální místo pro rodinnou rekreaci od jara až do podzimu. A jím se i stala.
Po rozboru parcely a jejího okolí se architekti rozhodli postavit novou konstrukci chaty nad existujícím vyvýšeným suterénem původní stavby. I když na první pohled působí spíš moderně než tradičně, předchůdkyni připomíná vícero prvky.
Masivní zeď jako ochrana před hlukem
V takové nádherné krajině by bylo škoda mít malá okna, jaká byla kdysi na venkově zvykem. Díky velkým prosklením je novostavba propojená s přírodou u řeky. Naopak, z druhé strany ji uzavírá masivní zděná stěna, která chrání interiér od hluku železnice. Sympatický domek, jenž z boku připomíná plachetnici, má ve vyvýšené části – v bílé „plachtě“ – kruhové okénko, skrz které můžete sledovat okolí přímo z postele.
Vnitřní i venkovní prostory sjednotili autoři návrhu lehkou dřevěnou střechou položenou na přízemní část chaty. Díky velkým přesahům nad venkovním schodištěm a okny udržuje v interiéru stín a příjemnou atmosféru.
Chata jako plachetnice se dvěma kajutami
Celou část v přízemí zabírá spojený obytný prostor sestávající z kuchyně, jídelny a obývací části. Navazuje na něj střechou chráněná venkovní terasa s posezením. Nad půdorys obytné zóny architekti položili šikmé spací poschodí se dvěma malými kajutami. Díky tvaru nepůsobí mohutně a elegantně doplnilo lehkou a vzdušnou přízemní část.
Omítka, kámen i dřevo
Fasáda suterénu je omítnutá na bílo, nižší zídka vedle ní má kamenný obklad. Ke dvířkům do sklepa vedou venkovní schody z terasy a ze zahrady. Zatímco ze strany otevřené přírodě harmonizuje bílou omítku dřevěné obložení přízemí, z opačné působí stavba chladněji – zde dřevěné obložení chybí, zůstává jen bílá omítka a dřevěné rámy malých oken.
Relax s výhledem
Dominantou společenského přízemí je velká a široká pohovka umístěná hned u prosklené fasády. Kousek od ní stojí krb, za kterým je kuchyňská zóna. Navzdory jednoduchému zařízení a minimalistickým momentům působí prostor příjemně. Hlavním harmonizujícím prvkem, který nepřehlédnete, je dřevěný strop viditelný i ze zahrady. Sahá i na terasu a zespodu zdobí přesahy střechy.
Chata ve tvaru plachetnice
Nemovitost: Chata určená pro rodinnou rekreaci od jara až do podzimu. Nahradila původní stavbu, která už dosloužila. Z jedné strany otevřená k Labi, z druhé striktně uzavřená.
Kdo tu bydlí: Sportovně založená rodina s 11letým synem. Otec trénuje hokej, syn ho hraje. Všichni rádi jezdí na kole a často zvou kamarády do zahrady. Bydlí v centru Ústí nad Labem a na chatu mohou bez problémů dorazit i na kole po cyklotrase.
Autoři: Architektonický ateliér AIR, Vítězslav Táborský, Aleš Jeřábek
Lokalita: Ústí nad Labem – Brná, Česká republika
Zastavěná plocha: 45 m2
Užitková plocha: 72 m2
Dodavatel: Kastis, s. r. o.
Studie: 2016
Realizace: 2018
Fotogalerie
Text: Sabína Zavarská
Foto: Jiří Hurt, Stanislav Matouš
Zdroj: časopis HOME