Chatu s velkou terasou postavili ze dvou přepravních kontejnerů za jeden den
Stále více lidí dnes, v časech pandemie, hledá útočiště uprostřed přírody. A to nejen kvůli relaxaci. Chatka v lese či u jezera může výborně sloužit i jako domácí kancelář. Uklidňující řešení, které vás automaticky zbaví stresu. Podobně uvažoval odvážný pár, který fascinuje hledání zajímavých a přizpůsobitelných prostorů. Výsledkem je jejich chata ze dvou přepravních kontejnerů.
Realizace přenosné chatky, která zároveň slouží i k práci na dálku, se ukázala jako skvělá reakce na současnost. Ačkoliv je chata přemístitelná, aktuálně se nachází v zahradě u parku Szelagowski v Poznani. V blízké budoucnosti ji chtějí investoři přemístit do lesa, a nakonec má stát dokonce na vodě.
Postavena za den i s velkou terasou
Fantastickým momentem byla rychlost montáže chaty. Ve výrobní hale byly kontejnery kompletně připraveny na montáž se vším, co k tomu bylo třeba. Potom je stačilo přepravit a smontovat na místě, kde měla chata stát. Montáž na pozemku trvala jen jeden den, potom stačilo řešit poslední vnitřní dokončovací práce.
U aktuálního projektu stojí přizpůsobené lodní kontejnery na střeše jiných kontejnerů, které slouží jako úložný prostor pro zahradu. Kvůli svažitému terénu a výhledům jsou spojené obytné kontejnery konzolovitě vysunuty nad nižší prostory skladu. Díky tomuto vysunutí vznikl na střeše spodních kontejnerů prostor pro velkou terasu. Vysunutá část obrácená k nedaleké řece se zase přiblížila k pozemku a vytvořila prostor pro vstup do chatky přímo ze svahu.
Jak se dá ze dvou kontejnerů udělat souvislý obytný prostor?
Chatka sestává ze dvou nákladních přepravních kontejnerů s rozměry
12 x 2,5 m a výškou 2,9 m. Jejich spojením vzniklo čtyřiapadesát metrů čtverečních užitné plochy a čtyřiadvacet metrů čtverečních plochy na terase. Interiér zahrnuje obývací pokoj s kuchyní, pracovnu, ložnici a koupelnu s vanou.
Stěny přenosné kabiny jsou izolovány stříkanou pěnou a dořešeny březovou překližkou, která dodává interiéru jedinečnou atmosféru. Použitím vhodných materiálů se autorovi projektu, jímž je Adam Wiercinski, podařilo získat 2,6 m vnitřní světlé výšky a skrýt překlad vytvořený při spojování kontejnerových rámů.
Fasáda z trapézového plechu zůstala
„Záměrně jsme ponechali charakteristickou fasádu z hrubého trapézového plechu – zdůrazňuje upřímnost syrového stavebního materiálu. Stěny jsou natřeny matnou zelenou barvou, která spojuje objekt s okolím. Na místech fasády, kde se nacházela kovová vrata, byla osazena okna, která přinášejí výhledy na okolí přímo z hlavního denního prostoru.
Na opačné straně jsme okna umístili do středu výšky stěny, aby zůstalo více možností na uspořádání interiéru. Okna jsou čtverce, které stylově dokonale zapadají do jednoduchých tvarů chaty,“ vysvětluje architekt Adam Wiercinski.
Chata, která není vázána na jedno místo
Celou chatku doplňují venkovní ocelové schody a charakteristické obloukové zábradlí na terase. Wiercinski-studio taktéž navrhlo nábytek použitý v interiéru – lavici, stůl a židli s kulatým opěradlem. Snad největší výhodou tohoto zajímavého projektu je jeho mobilita. Obytný prostor přestává být vázán na konkrétní místo. Při změnách, které provázejí životy majitelů, je možné ho snadno přesunout na jiné místo. A stále budou doma, respektive ve vlastní chatě.
Portable cabin
architektonický ateliér: wiercinski-studio
autor: Adam Wiercinski
lokalita: Poznaň
plocha: 60 m2
realizace: 2020
dodavatel: Modulo
Sabína Zavarská
Foto: Oni Studio