Dvoupodlažní dům plný průmyslových materiálů
Manželský pár žijící ve Francii se pustil do odvážné přestavby, kterou dokázal, že kombinace skla, oceli a dalších kovů nemusí vždy působit chladně a nepřívětivě. Dvojice architektů původem z Brazílie, Vania Nalin a Marcio Uehara, má bohaté zkušenosti s renovací […]
Manželský pár žijící ve Francii se pustil do odvážné přestavby, kterou dokázal, že kombinace skla, oceli a dalších kovů nemusí vždy působit chladně a nepřívětivě.
Dvojice architektů původem z Brazílie, Vania Nalin a Marcio Uehara, má bohaté zkušenosti s renovací domů, veřejných budov, administrativních i obchodních prostorů ve Francii a jiných zemích, avšak tato rekonstrukce byla úplně jiná. Nešlo totiž o zakázku pro klienta, ale o jejich vlastní domov.
Cesta k vlastnímu bydlení nebyla vůbec jednoduchá, po dlouhém hledání ale tento manželský pár nakonec přece jen našel to, co hledal. Rozhodli se pro dvoupodlažní dům se zahradou ve francouzském Montreuil nedaleko Paříže v komplexu, který kdysi sloužil jako sklad. Dům v blízkosti jejich původního bydliště měl nespornou výhodu: celý průběh přestavby i zařizování interiéru mohli bez problémů sledovat.
Víceúrovňový prostor
Architekti se na půdorysu s rozlohou 50 m2 rozhodli vytvořit víceúrovňový prostor, čímž obytnou plochu domu šikovně rozšířili. Základní modul 25 m2 rozčlenili na tři úrovně – kuchyň umístili na nejnižší úroveň, koupelnu na střední a ložnici na nejvyšší. Na úrovni ložnice se nachází i pracovna umístěná na ocelových nosnících. Ty jsou spojeny se zábradlím schodiště, takže vzniká dojem, jako by tato místnost byla zavěšena nad obývacím prostorem.
Sbohem příčkám
V domě se rozhodli zbourat většinu příček, majitelka však navrhla, aby polovinu z každé úrovně tvořila barevná zastavěná část, díky čemuž prostor získal dynamiku. V těchto částech majitelé zároveň šikovně skryli před návštěvníky domu některé provozní a soukromé prostory jako komoru, toaletu, prádelnu či šatnu. Zbourané příčky následně nahradili sklem a závěsy, přičemž ze skleněných desek vytvořili i podlahu. Vznikla tak absolutně otevřená koncepce bydlení, kde v případě potřeby mohou majitelé docílit pocitu soukromí a intimity zatažením závěsů. Jádro konstrukce domu tvoří členité kovové schodiště umístěné pod obrovským střešním oknem, které rozděluje celý dům na dvě části. Architekti ho využili i pro vymezení přístupových ploch na jednotlivé úrovně.
Světlo a jeho odlesky se odrážejí ze zrcadlících povrchů na kovový strukturovaný strop a cementovou podlahu. Strohost průmyslového designu zjemňují pracovní plochy z lehkého dřeva, bílé desky soklu a dvě židle v etno stylu.
Sjednocení materiály i světlem
Ke sjednocení prostoru majitelé využili průmyslové materiály v různých odstínech šedé, které jsou jim blízké. V celém interiéru se tak prolíná ocel, nerez, hliník a cement. Dobrým příkladem je leštěná podlaha z povrchově upraveného cementu v obývacím pokoji, která harmonizuje s masivní stěnou s otevřenými policemi a úložným prostorem částečně natřenou kovově stříbrnou barvou. Skutečný sjednocující prvek v architektuře tohoto domu však představuje proudění světla a vzduchu v něm. Hojnost světla pronikajícího skleněnou fasádou, skleněnými podlahami a bočními okny zjemňuje robustní ocelovou konstrukci a mění ji v obdivuhodný designový prvek viditelný z každého úhlu tohoto jedinečného prostoru.
Díky vysokému stropu a interiéru bez vizuálních překážek se architektům podařilo vnést do obývacího prostoru úžasný rozměr
VANIA A MARCIO:
„Máme rádi záplavu světla a průmyslové materiály. Tyto prvky proto nemohly v našem domově chybět.“
TEXT: EVA MARTINS, NATÁLIA ŽÁKOVÁ
FOTO: JULIEN CLAPOT, PHOTOFORPRESS
ZDROJ: časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.