Ekologický dům z konopného betonu. Jaké výhody poskytuje tento nezvyklý materiál?

21. 09. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Ekologický dům v přímém kontaktu s přírodou pro muže, který miluje přírodu, a jeho rodinu. Překvapuje materiálem. Sám majitel si po krátké úvaze zvolil konopný beton, pro mnohé doposud nepoznanou novinku.

„Pro mne jako architektku to byla obrovská výzva a nelehký úkol. S konopným betonem nemáme v České republice zkušenosti. Moje naučená švýcarsko-japonská preciznost trpěla, byl to boj a pro mne další skvělá škola. Zároveň mě tento materiál fascinoval svými vlastnostmi, dlouholetou historií, možností vrstvení a následně i tím, že dům z něj si může každý postavit i sám.

Přečtěte si také:
Dům pro talentovanou fotografku spojuje její potřeby, záliby, tradiční materiály i moderní technologie

Konopný beton mnoho let petrifikuje a odčerpává ze vzduchu oxid uhličitý. Má výborné izolační schopnosti, je recyklovatelný, odolný vůči škůdcům, ohni i plísním. Stavba je difúzně otevřená,“ vysvětluje výhody nezvyklého materiálu architektka Lina Koníček Bellovičová.

Nevšední dům z betonového konope

Terasa je pod střechou a po celém obvodu. Zdroj: BoysPlayNice

Jako dva kameny

Dům na první pohled působí jako dva šedé kameny, do kterých jsou včleněna okna s volným prostorem mezi nimi. Jeden „kámen“ je větší, druhý menší a oba, i s centrálním prostorem, jsou ukryty pod deskou zelené střechy. Prosklená střední část přízemí patří společné denní zóně – nachází se tu kuchyň s ostrůvkem, jídelním stolem a obývací částí.

Nevšední dům z betonového konope

Střecha je přikryta zeleným kobercem, který poskytuje izolaci a zároveň nevšední dům splývá s přírodou. Zdroj: BoysPlayNice

Za posuvnými dveřmi u „obývacího pokoje“ je vstup a jedna menší ložnice. Druhá větší, s šatnou, je na druhé straně domu – za kuchyňskou linkou. V této části se nachází i koupelna se zanořenou vanou. Obytný prostor „mezi dvěma kameny“ není otevřen jen opticky, velkými proskleními. Tato okna se zasouvají do předstěny v interiéru a bezbariérově propojují interiér a exteriér.

Přečtěte si také:
Jak si architekt postavil vlastní nízkoenergetický dům z přírodních materiálů

Co je v suterénu?

Celý dům je funkčně podsklepen. Podobně ukryt je i vstup do suterénu. Dveře jsou vlastně posuvnou částí terasy, která odhalí schody dole. I v suterénu je zachováno členění podle „kamenů“ výše. V centrální části je společenská místnost, v menší části fotokomora a hygienické zázemí, na druhé straně stavby sklad a technická místnost.

Kořen jako dekorace na stle v jídelně

Prosklená střední část přízemí patří společné denní zóně – nachází se tu kuchyň s ostrůvkem, jídelním stolem a obývací částí. Zdroj: BoysPlayNice

Terasa pod střechou a po celém obvodu

Majitel domu se deště nebojí, naopak touží trávit venku co nejvíce času, i když prší. Také proto vznikl nápad celý interiér obklopit venkovní zastřešenou terasou. Když už jsme u střechy, ta je přikryta zeleným kobercem, který poskytuje izolaci a zároveň nevšední dům splývá s přírodou. Stavba maximálně využívá zastavěný prostor, není tu žádná chodba ani slepé místo. Architektce se podařilo vytvořit bydlení, které nezatěžuje okolní přírodu svou přítomností.

Obývací část domu s drevěným interiérem

Hlavní část. Zdroj: BoysPlayNice

Sroste s okolím, přizpůsobí se stárnutí obyvatelů

Dům má tendence postupem času srůst s okolím. Všechno je naplánováno. Po čase, když stavba splní roli domu pro rodinu se dvěma malými dětmi, bude fungovat jako chata a nakonec jako dům pro dva seniory.

Přečtěte si také:
Úsporná chatka v zahrádkářské osadě v Praze má stěny z recyklovaných oken

RD z konopného betonu

architektonické studio: Ateliér Lina Bellovičová

autorka: Lina Koníček Bellovičová

lokalita: Chřiby, Dlouhá Řeka, ČR

projekt: 2017

realizace: 2020

zastavěná plocha: 195 m²

hrubá podlahová plocha: 160 m²

užitná plocha: 160 m²

plocha pozemku: 20 000 m²

Sabína Zavarská

Foto: BoysPlayNice

Zdroj: linka.news

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: biomateriály chata ekologický dům moderni architektura přírodní dům recyklovatelné domy Víkendové bydlení
Sdílejte článek

Diskuze