Zdroj: Alex Shoots Buildings

Majitelé malého svažitého pozemku nevěřili, že se na něm dá postavit i dům s atriem

06. 04. 2021
Diskuze (1)
Sdílet

Atrium dokáže z domu obklopeného sousedy vytvořit stavbu s příjemným venkovním soukromým prostorem. Je dobrým nápadem, když potřebujete prosvětlit dům i z opačné strany, a přináší řešení pro malé či neforemné pozemky.

Majitelé pozemku v regionu Podluží byli zpočátku velmi skeptičtí. Jejich pozemek byl nejenže relativně malý, navíc i svažitý. Výhodou byl výhled na Pálavu. Architekty z ateliéru SENAA oslovili se zadáním: „Rodinný dům. Pokud se na tomto pozemku dá vůbec něco postavit.“

Výsledek je překvapil. Pro architekty bylo od prvního pohledu jasné, že dům musí reagovat na morfologii pozemku – tedy pracovali s myšlenkou stavbu částečně zapustit do svahu. Navrhnout stavbu v chaotickém prostředí a v sousedství převážně katalogových domů bylo pro architekty Václava Navrátila a Jana Sedláčka prakticky ještě větší výzvou než samotný svažitý pozemek.

Atrium rodinného domu

Zahrada funguje jako důmyslné rozšíření interiéru – s vlastním obývacím pokojem, venkovní kuchyní i jídelnou. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Polozapuštěné atrium jako vstup do zahrady

Zásadním prvkem celého návrhu je atrium. Díky němu mohou majitelé pohodlně vyjít z přízemí i podkroví do zahrady. Protože pozemek není velký, architekti maximálně využili každou jeho část. Kromě samotné stavby a zahrady věnovali pozornost jejich vzájemnému propojení. Zahrada funguje jako důmyslné rozšíření interiéru – s vlastním obývacím pokojem, venkovní kuchyní i jídelnou. Interiér a exteriér rodinného domu tak vytvářejí jednotný funkční celek. 

Přečtěte si také:
Z ulice nenápadné rodinné domy vás při pohledu ze zahrady překvapí

Otevřený prostor rozděluje box, je v něm i pracovna

Když vnímáte kompoziční stránku novostavby, určitě si všimnete symetrie, s níž si architekti pohráli na několika místech. Hlavní vstup do domu je uprostřed dispozice. Přes zádveří se dostanete do prostorné haly. Z ní vidíte až do vnitřního atria. V přízemí je soukromá část s dětskými pokoji, které mohou sloužit i jako pokoje pro hosty, a hlavní ložnice. Dětské pokoje směřují do ulice, ložnice opačně – k atriu. Celé horní podlaží tvoří jeden prostor s otevřeným krovem.

Atrium rodinného domu

Atrium dokáže z domu obklopeného sousedy vytvořit stavbu s příjemným venkovním soukromým prostorem. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Za povšimnutí stojí do prostoru vložený box, který zahrnuje pracovnu, knihovnu, WC, spíž a krb. Zároveň rozčleňuje prostor na tři funkční zóny: obývací pokoj, jídelnu a kuchyň. Z jídelny i obývacího pokoje se dostanete přímo na terasu a do zahrady.

Obytný box v interiéru

Za povšimnutí stojí do prostoru vložený box, který zahrnuje pracovnu, knihovnu, WC, spíž a krb. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Přečtěte si také:
Prostorný rodinný dům v kopcovitém prostředí moravských Heroltic

Betonové schodiště jako dílo sochaře

Ústředním motivem interiéru, který poutá pozornost svou originalitou, je schodiště. Vede z haly do horní obytné části. Můžeme ho považovat za umělecké dílo. Jako monument poutá pozornost i při pohledu z atria.

Umělecké schodiště

Ústředním motivem interiéru, který poutá pozornost svou originalitou, je schodiště. Vede z haly do horní obytné části. Zdroj: Alex Shoots Buildings

I když zahrada není velká, díky umnému vertikálnímu členění vznikl prostor pro všechny aktivity. Také pro relaxaci a bazén. Součástí stavby je zahradní domek s venkovní kuchyní, skladem zahradního vybavení a vinným sklepem. Má podobu dřevěného pavilónu se zelenou střechou.

Jídelna s východem na terasu

Z jídelny i obývacího pokoje se dostanete přímo na terasu a do zahrady. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Na betonových pásech

Tento zajímavý rodinný dům je zděný, nepodsklepený a stojí na betonových základových pásech. Nosné stěny jsou z keramických bloků silných půl metru, stropy monolitické, ze železobetonu. Krov vznikl kombinovaným systémem dřevěných krokví ukládaných mezi plné vazby z ocelových rámů.

Rodinný dům s atriem

Tento zajímavý rodinný dům je zděný, nepodsklepený a stojí na betonových základových pásech. Zdroj: Alex Shoots Buildings

Jako střešní krytinu autoři stavby použili falcovaný plech. Podlaží domu odlišuje i omítka: přízemní část má tmavě šedou omítku s hrubším zrnem a výraznější texturou, horní poschodí jemnější a světlejší přírodní omítku. 

Přečtěte si také:
Malý byt v přízemí získal výhody rodinného domu

Rodinný dům s atriem

architektonický ateliér: SENAA architekti, s. r. o.

autoři: Václav Navrátil – hlavní architekt, Jan Sedláček – hlavní architekt

spolupráce: Jan Gadziala a David Korsa

lokalita: Podluží, ČR

projekt: 2016

realizace: 2019

zastavěná plocha: 137 m2

garáže, dílny, zahradní domek: 77 m2

hrubá podlahová plocha: 233 m2

užitná plocha: 158 m2

plocha pozemku: 570 m2

Použité materiály:

keramické bloky Porotherm

interiérové ​​sádrové omítky

exteriérové ​​štukové omítky Profi s vápennou malbou

železobetonové stropy

KVH hranoly na dřevostavby (garáže, zahradní dům)

Sabína Zavarská

Zdroj: www.linka.news

Foto: Alex Shoots Buildings

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: atrium domy ve svahu rodinný dům svahovitý pozemek
Sdílejte článek

Diskuze

  • Na tomto “svahu “ bych uvěřil že se dá postavit všechno 😄

    Gully