Zdroj: Balázs Danyi

Majitelé si přáli bydlet co nejblíže k přírodě. Veranda je spojuje s okolním prostředím

07. 07. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Moderní stavby mají v dnešní době za úkol nejen poskytovat funkčnost a bezpečí, ale také se stát součástí svého okolí a přírody. Harmonické propojení architektury s okolím není jen trendem, ale důležitým principem, který přináší estetické, ekologické i zdravotní výhody. Tento fakt využili i majitelé při stavbě svého domu v nejstarší čtvrti Szegedu, v malém maďarském městě Szőreg.

Odvážné moderní bydlení souznící s přírodou

Dům s černým rámováním verandy a tmavě šedou fasádou není jen novým přírůstkem do místního urbanistického kontextu, ale také odvážným krokem k propojení moderního bydlení s přírodou. Nachází se na svahu vedle chráněného lesního porostu. Stavba respektuje historické prostředí Szegedu, ale přináší novou perspektivu na život blízko přírody.

Přečtěte si také:
Neobyčejná farma našla své místo v přírodě. Přímo z ložnice mají výhled na jezero

Obyvatelé si přáli bydlet co nejblíže k přírodě. Chtěli také naplno využívat svůj velký, ale úzký pozemek pro zahradničení a výsadbu rostlin. Hlavní koncepce nového domu zahrnovala rámovanou verandu, která se klene nad svažitým terénem, a mohou po ní růst rostliny.

Zahrada propojuje interiér domu s venkovním prostředím.

Zahrada propojuje interiér domu s venkovním prostředím. Zdroj: Balázs Danyi

Tato struktura spojuje dva hlavní bloky s předními štíty, typické pro urbanistický charakter, přičemž jeden blok zahrnuje soukromé místnosti a druhý společné obytné prostory. V domě se nachází dvě atria: vstupní prostor a slunná terasa, které posilují spojení s přírodou a nabízejí zajímavé pohledy mezi jednotlivými částmi domu.

Vzájemné propojení díky velké verandě

Veranda spojuje všechny části domu a propojuje interiéry s okolním prostředím. Zahrada umožňuje přístup k technické zóně, která rozděluje soukromé a společné obytné prostory. Modulární design verandy ovlivnil celkovou hmotu domu a přidal mu harmonický rytmus.

Odstíny světlého dřeva, tmavě šedé prvky a bílá barva se staly stěžejními elementy v minimalistickém interiéru. Tento designový koncept nejenže dodává prostoru jednoduchost a eleganci, ale také zajišťuje maximální funkčnost a prostorovou harmonii. Světlé dřevo přináší do místnosti teplý a přívětivý pocit, zatímco tmavě šedé prvky a bílá barva přispívají k modernímu a čistému vzhledu. Minimalistický styl se zaměřuje na esenciální prvky, minimalizuje nepotřebné detaily a klade důraz na praktičnost.

Theque_frame house_08_web

Theque_frame house_08_web Zdroj: Balázs Danyi

Kouzlo archeologických vykopávek

Szőreg býval samostatné město a vždy byl živou oblastí díky své vyšší poloze na maďarské Velké nížině. Toto místo bylo vybráno avarskými osadníky a později bylo dějištěm mnoha historických událostí, včetně bojů za nezávislost. V minulosti zde stávalo opatství, které bylo zničeno Kumány, a ve 20. století se tato oblast stala centrem produkce ovoce a růží. Stavba nového domu začala po šestiměsíčních archeologických vykopávkách. Bylo objeveno mnoho archeologických artefaktů z avarského období, včetně hliněných nádob.

Terasa poskytuje klidný výhled na zahradu a okolní zeleň

Terasa poskytuje klidný výhled na zahradu a okolní zeleň. Zdroj: Balázs Danyi

Název projektu: Rámový dům
Kancelář: ThéqueAtelier
Lokace: Szőreg, Maďarsko
Rok dokončení: 2024
Celková zastavěná plocha: 140 m2
Hlavní architekt: Gergely Álmos
Interiérový designér: Gergely Álmos, Ágnes Bubla
Stavební inženýr: László Szőnyi
Fotograf: Balázs Danyi
Překlad: Homebydleni.cz

FOTOGALERIE

Text: Barbora Šeblová
Foto: Balázs Danyi

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: dřevo dum interier rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze