Zdroj: Vaidotas Darulis

Modulární minichatku posadili na pilíře bez nutného zásahu do terénu

19. 05. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Také máte ten pocit, že někdy je lepších dvacet metrů čtverečních soukromí v přírodě než čtyřnásobek ve městě? K účinné relaxaci v přírodě nepotřebujeme luxus ani rozsáhlý prostor, právě naopak.

Mnozí dnes propadli kouzlu malých chatek, ideálně když se dají přenést a postavit velmi rychle. Není to nemožné. Litovští architekti z ateliéru ŠA atelier navrhli malou chatku na pilířích. Má jen třiadvacet metrů čtverečních, ale v takovém prostředí vám to vadit nebude.

Zajímavá fasáda chatky

Každá z těchto modulárních chatek, i kdyby jich byly stovky, bude mít mírně odlišnou fasádní grafiku. Zdroj: Gabrielė Šarkauskienė

Úkolem architektů bylo vytvořit přenosnou chatku, která by byla zkonstruována v dílně a přinesena na místo. Základním požadavkem investora bylo, aby se dala snadno reprodukovat, doplňovat a aby byla schopna přizpůsobit se různým kontextům. 

Přečtěte si také:
Chatka postavena za tři dny poskytuje vše potřebné včetně dokonalého klidu

„Hledání řešení nás přivedlo k návrhu modulárního systému. Tento systém definuje strukturu jako soubor jednotlivých prvků sestávajících ze sloupů, podlah, stěn, střechy a tak dále. Díky tomu je možné podle situace přepravovat budovu ve smontovaných nebo samostatných prvcích. Navíc modulární systém umožňuje stavět budovy různých velikostí a konfigurací,“ takto cestu k řešení vysvětlují autoři návrhu.

Chatka v lese s výhledem

Střecha vypadá, jako by plula ve větru. Takto chatku chrání před slunečním zářením a díky tvaru shromažďuje dešťovou vodu, která protéká z jedné roviny do druhé a vytváří vodní tok. Zdroj: Vaidotas Darulis

Štíhlé nohy a nezvyklá střecha

V období, kdy se od nich očekával prvotní návrh, ještě nevěděli, kde bude chatka stát. Jediné, co znali, byly klimatické podmínky – slunce, vítr a voda. Právě v reakci na ně vypadá střecha, jako by plula ve větru. Takto chatku chrání před slunečním zářením a díky tvaru shromažďuje dešťovou vodu, která protéká z jedné roviny do druhé a vytváří vodní tok. Štíhlé nohy, na kterých stavba stojí, umožnily, že do terénu nebyl potřebný žádný větší zásah a chata stojí vodorovně na sklánějícím se terénu.

Interiér chatky

Na ploše třiadvaceti metrů čtverečních najdete dvě ložnice, obývací pokoj s kuchyní a koupelnu. Zdroj: Vaidotas Darulis

Zvenku kov s jedinečným vzorem, zevnitř překližka

Kov, který autoři návrhu použili na konstrukci a fasádu chatky, je nebarvený, výrobní proces na něm zanechal jedinečný vzor. Výsledkem je, že každá z těchto modulárních chatek, i kdyby jich byly stovky, bude mít mírně odlišnou fasádní grafiku. Vnitřek kovové skořepiny je vystlán harmonizující přírodní povrchovou úpravou z překližky.

Chatka s prosklenou stěnou

Kromě toho, že navržená chatka nevyžadovala žádné stavební práce na místě, vizuálně lehký objem budovy harmonicky zapadá do přírodní krajiny. Zdroj: Vaidotas Darulis

Co najdete v interiéru?

I když se to zdá nemožné – na ploše třiadvaceti metrů čtverečních najdete dvě ložnice, obývací pokoj s kuchyní a koupelnu. Podařilo se to díky přizpůsobitelnému nábytku, kterým velmi rychle upravíte funkce interiéru. Na interiér chatky navazuje terasa s výhledem na jezero. Celá stěna vedoucí na terasu je řešena jako skládací skleněné dveře. Chatka má i menší horizontální boční okno.

Přečtěte si také:
Na místě původní chalupy z 19. století postavili útulnou červenou chatku
Výhled z chatky

Na interiér chatky navazuje terasa s výhledem na jezero. Zdroj: Vaidotas Darulis

Nebyly nutné žádné stavební práce

První z chatek se nakonec ocitla na jezerním ostrově Obuolių sala („Apple Island“) v Litvě. Tento ostrov je charakteristický výjimečným přírodním prostředím, jedinečným terénem a původními stromy. Kromě toho, že navržená chatka nevyžadovala žádné stavební práce na místě, vizuálně lehký objem budovy harmonicky zapadá do přírodní krajiny.

Přečtěte si také:
Ideální bydlení pro dva? Variabilní modulový dům ihned k nastěhování
Chatka na jezerním ostrově

První z chatek se nakonec ocitla na jezerním ostrově Obuolių sala. Zdroj: Vaidotas Darulis

Cabin 19

architektonický ateliér: ŠA atelier

autoři: Gabrielė Šarkauskienė, Antanas Šarkauskas

lokalita: Obuolių sala, Litva

realizace: 2019

plocha: 23 m2

Sabína Zavarská

Foto: Vaidotas Darulis, Gabrielė Šarkauskienė

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chata ekologický dům montovaný dům
Sdílejte článek

Diskuze