Na pozemku se starou zahradou vyrostl rodinný dům s loukou na střeše a vytápěný sluncem
Stará zahrada se může proměnit i v místo, kde bude stát nový dům. Samozřejmě záleží na tom, o jakou kategorii pozemku z hlediska katastrálního zákona jde. V zahradě v Černošicích u Prahy se stavět dalo a také se stavělo.
Architekti kaa-studia Kamila Holubcová, Antonín Holubec doprostřed zahrady umístili nenápadnou vilu pro čtyřčlennou rodinu, která se otevírá jižnímu slunci a nabízí výhledy na Brdský masiv. Kdysi na této zahradě stála stará chata.
Zadání pro architekty znělo jasně: navrhnout dům pro čtyřčlennou rodinu, kde by měl každý své soukromí a zároveň i dostatek prostoru na společné trávení volného času. Protože majitelé domu se každodenně pohybují v umělých kancelářských prostorách, není divu, že zatoužili po přírodních materiálech a intimitě. Zároveň kladli důraz na hospodárnost provozu domu a těšili se na venkovní krytý prostor s celoročním využitím pro rodinné sezení a sušení plodů a bylin.
Přirozené vytápění sluncem
Z architektonického hlediska bylo zase důležité, aby dům jemně zapadl mezi okolní domy původní zástavby a nerušil charakter ulice. Taktéž měl komunikovat se stromy v zahradě a využít možnost výhledů, které se zde nabízely. Samozřejmostí bylo použití přírodních materiálů, ekonomičnost vytápění, a všeobecně „aby dům fungoval přirozeně, bez současných umělých pasivních standardů.
V návrhu jsme chtěli využít maximální povolenou zastavitelnost pozemku a většinu funkcí soustředit do přízemí. Hlavní hmotu domu jsme maximálně natáhli mezi východní a západní hranici, abychom vytvořili co nejdelší jižní fasádu. Díky tomu jsme dosáhli přirozeného prohřívání domu sluncem ve vytápěcí sezóně. Letní slunce je naopak přirozeně stíněno zapuštěním prosklené fasády,“ vysvětlují autoři návrhu.
Poloha uprostřed zahrady není náhodná
Umístění v centru zahrady je výsledkem úvah a měření – architekti se snažili stavbu umístit co nejvýše kvůli vyhlídkám do okolí, ale samozřejmě s ohledem na dostatek soukromí a staré vzrostlé stromy. Tímto řešením vzniklo členění pozemku na dvě zahrady – jižní slunečný ovocný sad a severní stinný lesík.
Děti mají pokoje na střešní louce a nejkrásnější výhledy
Výsledkem promyšlené koncepce je členění na zázemí rodičů, které je v přízemí, a zónu pro děti – ty mají samostatné poschodí s vlastní střešní zahradou a společnou halou. Z jejich pokojů a střešní zahrady jsou nejkrásnější výhledy do okolí. Jižní část přízemí je společenská, severní soukromá. Podél celé jižní stěny přízemí je umístěný využitelný prostor mezi interiérem a exteriérem – zapuštěná veranda.
Keramické tvárnice, modřínové dřevo, betonový strop
Hlavní objem přízemí je z keramických tvárnic (bez venkovního zateplení) a příčkovek. Pro pocit bezpečí je zastřešeno betonovým stropem. Střecha nad přízemím je koncipována jako louka s motýly. Na ní stojí lehké dřevěné poschodí – místo pro dospívající děti. Součástí stavby je garáž, za domem se nachází zahradní domek se saunou, přistavěný k části původní chaty.
Vila ve staré zahradě
architektonický ateliér: kaa-studio
autoři: Kamila Holubcová, Antonín Holubec
spolupráce: Tomáš Zima
lokalita: Černošice, Praha-západ, ČR
projekt: 2016
realizace: 2020
zastavěná plocha: 190 m²
hrubá podlahová plocha: 260 m²
užitná plocha: 210 m²
plocha pozemku: 925 m²
náklady: 10 mil. Kč
Použité materiály:
keramické tvárnice Heluz Family 2in1 – obvodové zdivo přízemí
pohledový beton – strop nad přízemím
modřínové laťky – vnější dřevěné obklady přízemí a poschodí
titanzinkový plech Rheinzink prePATINA blue grey – střecha
zelená střecha Optigreen – střešní zahrada
Sabína Zavarská
Foto: BoysPlayNice
Zdroj: linka.news