Zdroj: Miro Pochyba

Nezalekli se poškozených trámů a zachránili ji. Stoletá dřevěnice se jim odměnila nádherným víkendovým bydlením

25. 10. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Stoletá dřevěnice po kováři v podhoří Ďumbierských Tater měla štěstí, že ji koupila Natali s rodinou. Nezalekli se poškozených trámů a zachránili ji. A ona se jim odměnila tímto nádherným víkendovým bydlením.

Poklad na Horním Pohroní

Vztah k tradiční architektuře a jejím hodnotám mají v rodině. V krásném přírodním prostředí Horního Pohroní chalupaří už od roku 1977. Dům koupili přímo od vdovy po místním kováři. Vedle něho se nachází kovářská výheň se vším, co k práci kováře patří – s otevřeným ohništěm s komínem, měchy a dochovaným původním nářadím. Ani výheň nezůstala ležet ladem a též ji předělali na chalupu, přičemž se snažili zachovat její charakter.

Přečtěte si také:
Tradiční i moderní: Chata plná dřevěných trámů

Omítnutá stará dřevěnice byla postavená na čtyřech základních kamenech, které časem sesedly a dům už nebyl dostatečně izolovaný od zemní vlhkosti. Dvě až tři řady spodních trámů napadla dřevokazná houba. Rekonstrukci tedy spustili od základů.

Veranda tradiční chalupy

Při rekonstrukci chalupy jí noví majitelé opět otevřeli roky uzavřenou verandu a objevili původní zastavěné okno. Interiér tak získal více denního světla. Na lavičce ze starého dřeva se dá příjemně posedět i během deště. Proutěné koše, kožešina a sušené květy dávají tomuto zákoutí tu pravou vesnickou atmosféru jako z minulých dob. Zdroj: Miro Pochyba

Postupně vyměnili trám po trámu ve spodních řadách, aby se zbavili nebezpečných plísní a vybetonovali základovou desku. Trámy těsnili tradičním způsobem, hlínou, mechem a slámou. Základní kameny si ponechali na památku a dnes jsou součástí dekorační skalky a ohniště.

Poškozený byl i původní dřevěný šindel. Mladá rodina chtěla tento materiál zachovat, ale když zjistili, jak finančně náročná je jeho výměna za nový, přistoupili ke kompromisu. Zakryli střechu klasickou taškou, ale v tmavohnědém tónu, aby alespoň minimalizovali vizuální změnu exteriéru starého domu.

Stará tradiční chalupa po rekonstrukci interiéru

Kousky tradičního vesnického nábytku po troškách skupovali po celém Slovensku. Zdroj: Miro Pochyba

Houba ve dřevě potrápila Natali s rodinou už dvakrát. Nedali se však odradit. Když od této rekonstrukce uběhly minulý rok čtyři roky, ukázalo se, že podcenili sílu a schopnost rychlého růstu dřevokazných hub. Zřejmě se nepodařilo úplně odstranit jejich zárodek nebo po této době opět napadly novou smrkovou podlahu.

Přečtěte si také:
Chalupa, která vzdáva hold tradičnímu remeslu

Aby se už dále nešířily, museli ji opět celou vyměnit. Tentokrát na novou palubovku použili odolnější borovicové dřevo. Ponechali ho v jeho přirozeném světlém odstínu, aby interiér nepůsobil příliš stísněně. Dřevěný strop a trámy spolu s tradičními okny mají totiž původní tmavě hnědou barvu.

Stůl z okolí Staré Turé má víc než sto let. Zamilovala jsem si truhly a skříně s ornamenty z různých koutů Slovenska i staré sáňky, které jsme našli na hromadě dřeva před domem a zachránili jsme je před spálením.

Natali, majitelka

Protože Natali má blízko k interiérovému designu a má cit pro soulad, rozhodla se nejít snadnější cestou ani při zařízení obnoveného interiéru chalupy. Namísto nákupu nového zařízení ve vesnickém stylu raději trpělivě oprašovala, čistila a restaurovala původní kusy nábytku a artefakty roky ukryté na půdě. Tak postupně přibývaly do chalupy příborník, truhla na obilí, kolovrátek, starý dřevěný žebřík, třepačka lnu, sporák i hrnce. Ostatní kousky tradičního vesnického nábytku po troškách skupovali po celém Slovensku.

Stará tradiční pec v interiéru zrekonstruované chalupy

Pec v kuchyni se stala srdcem chalupy. Dokáže vytopit celý obytný prostor a děti si oblíbily její horní část, kde se po lyžovačce rády vyhřívají na kožešinách. Zdroj: Miro Pochyba

Profil

NEMOVITOST

Dřevěnice v Ďumbierských Tatrách

MAJITELÉ

Natali s manželem a se třemi dětmi sem jezdí relaxovat, občas za nimi přijedou i kamarádi a rodina.

Text: Inéz Búci, redakčně upravila Katarína Barošová

Foto: Miro Pochyba

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chalupy chata drevenice rekonstrukce chaty rekonstrukce historických objektů tradiční domy venkovský dům
Sdílejte článek

Diskuze