Zdroj: milad eshtiyaghi studio

Nic podobného jste ještě neviděli! Fascinující dům, který postavili pro dvojčata

20. 09. 2021
Diskuze (3)
Sdílet

Vila nevšedních tvarů, připomínající klíčící cibulku květu, vyšla z dílny mladého iránského architekta Milada Eshtiyaghi. Milad je známý netradičním pohledem na architekturu, nebojí se vnášet nové prvky a přinést překvapivá řešení. Mezi jeho díly najdeme stavby inspirované přírodními tvary, plné křivek a ladných tvarů, které mají velmi daleko k běžné představě rodinného domu. Podobně – téměř jako ze sci-fi – působí i dům pro sestry dvojčata v Lotyšsku.

Dvě sestry – dvojčata – oslovily iránského architekta a jeho ateliér milad eshtiyaghi studio s požadavkem, aby jim navrhl dům se dvěma obytnými jednotkami na dvou podlažích. Návrh architekta vyplynul ze základního faktu, že budoucí majitelky jsou dvojčata, a vytvořil skořepinu připomínající klíčící cibulku. Symbolizuje však dělohu, v níž obě sestry pobývaly společně už od početí. Neméně důležité bylo, aby nezvyklá stavba splňovala potřeby sester.

Extravagantní stavba připomínající klíčící cibulku květu

Vila je nevšedních tvarů, připomínající klíčící cibulku květu. Zdroj: milad eshtiyaghi studio

Když jsou spolu, jsou úplné

„Dvojčata se během embryonálního období společně formují, spolu se narodí a spolu vyrůstají. Každé z nich je samostatnou osobou, ale většinou se sobě tak podobají, že je problém je navzájem rozlišit. Mají vlastní osobnost, ale když jsou spolu, mají pocit klidu a úplnosti,“ vysvětluje architekt, z čeho při návrhu vycházel.

Přečtěte si také:
Dokonalá zimní pohádka: Moderní dům v sousedství alpského stavení z dvacátých let

Ne nad sebou, ale vedle sebe

I když sestry zpočátku chtěly mít své bytové jednotky nad sebou, architekt je přesvědčil o jiném řešení: „Rozhodli jsme se, že místo toho, aby dvě poschodí nad sebou byla samostatnými jednotkami, měly by tyto dvě jednotky být vedle sebe, jako sestry, dvojčata, která vedle sebe stojí.“ Nakonec jsou tedy dva obytné celky uloženy vedle sebe ve společné „děloze“ – černé zaoblené skořepině domu – a každý má dvě podlaží.

Polkruhové schodiště v moderní vile se zelení

První a druhé podlaží spojuje schodiště, které je také kombinováno s přírodou. Zdroj: milad eshtiyaghi studio

Uprostřed roste vysoký strom

Mezi oběma celky – levou a pravou částí tohoto nevšedního dvojdomu – se nachází centrální nádvoří. Roste tu jehličnatý strom, který spojuje architekturu s přírodou.

Přečtěte si také:
Ultramoderní inteligentní vila v Praze vyráží dech! Působí jako ze sci-fi filmu

Strom prorůstá stavbu a vyčnívá nad ní jako klíček semena či cibulky. Zaoblené tvary stavby mají i další vysvětlení – zároveň to mají být vlasy sester vějící ve větru. Sklon stavby je dán podnebím v místě projektu.

Moderní spoločenská část s vysokým stropem

Oba ze sesterských domů – dvojčat mají v přízemí společenskou část a v poschodí soukromou. Zdroj: milad eshtiyaghi studio

Dřevěná podlaha, kamenné stěny, sklo a zeleň

Oba ze sesterských domů – dvojčat mají v přízemí společenskou část a v poschodí soukromou. První a druhé podlaží spojuje schodiště, které je také kombinováno s přírodou. Velké plochy se zelení najdete i v interiéru, například na celé stěně v koupelně. Stavbě nechybí stylové prvky, celá je řešena v tmavých barvách, přičemž vyniká dřevěná podlaha a kamenné zdi stavby. Největší roli v nevšedním projektu však sehrává sklo – zvenku i zevnitř.

Volně stojící černá vana s výhledem na les

Koupelna. Zdroj: milad eshtiyaghi studio

Dům pro sestry – dvojčata

architektonický ateliér: milad eshtiyaghi studio

hlavní architekt: Milad Eshtiyaghi

lokalita: Mārupe, Lotyšsko

plocha pozemku: 2 100 m2

zastavěná plocha: 900 m2

realizace: 2021

Sabína Zavarská
Foto: milad eshtiyaghi studio

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: atypické domy dřevěné podlahy dvojdomy dvoupodlažní dům kamenné zdi luxusní vily moderni architektura prosklené plochy
Sdílejte článek

Diskuze

  • Toto jsou počítačové vizualizace, stavba realizována není, nevytvářejte prosím lživé články.

    Petr
  • Toto jsem viděl asi před půl rokem na amerických stránkách a byla tam uvedená cena 6.450.000 dolarů – nebylo by od věci to tam dát k informacím o zastavěné ploše, ploše pozemku a jiným informacím, aby našinec věděl, že to pro něj je tak důležitá a relevantní zpráva, asi jako v Himalájích zase sněží (protože stejně tak s tím nic neudělají, podobně jako je pro ně nemožné si něco takového pořídit)

    David
  • Působí to jak krematorium v lese na mýtince… brrrr.

    Helena