Novodobé venkovské sídlo uprostřed Jizerek nabízí pokrok i minimalismus
Majitelé si přáli obytnou dřevěnici s přístavbou, kterou by mohli využívat nejen o víkendech. Měla fungovat i pro dlouhodobé bydlení. Dnes v Jizerských horách stojí bok po boku dvě podobné stavby klasického tvaru. Obdélníkový půdorys, sedlové střechy, symbióza s okolím. Dřevěnice to však není.
Místo dřevěnice moderní dům
Z dřevěnice nakonec sešlo, avšak dům, který byl postaven místo ní, plně respektuje horskou přírodu. Stejně tak i novodobá stodola uložená rovnoběžně s ním uprostřed Jizerských hor.
„Po diskusích s investorem jsme dospěli ke společnému rozhodnutí neimitovat historické přístupy a dřevěnice, ale postavit moderní dům s využitím současných materiálů a detailů. Avšak tak, aby vizuálně nevyčníval a zbytečně na sebe neupozorňoval. Aby zůstal pokorný vůči svému okolí a respektoval charakter horského prostředí i přírody,“ říká architekt Martin Vomastek z ateliéru Labor 13, spoluautor návrhu této realizace.
Dva podobné domky uprostřed Jizerských hor, a přece každý jiný
Když dnes přijdete na pozemek, uvidíte na něm stát dva domy vedle sebe. I když se tvarem podobají, liší se vnějším vzhledem, konstrukčním řešením, vnitřním klimatem a v konečném důsledku i standardem, jaký poskytují.
Právě tvarová podobnost zdůrazňuje, že tyto domy k sobě skutečně patří. Obě stavby též spojuje střídmost použitých materiálů a minimalistické provedení.
Dům na víkendy i natrvalo
Hlavní ze staveb, určená k bydlení, je postavena z klasického zdiva a obložena modřínovými latěmi. Obdélníkový tvar půdorysu mírně narušuje zapuštěný prostor u vstupu.
Díky němu však vzniklo zastřešení před velkými posuvnými dveřmi denní zóny. Ubranou hmotu architekti vrátili domu v podobě velkého vikýře v horním podlaží.
Celý interiér prosvětlují rozsáhlá prosklení, která umocňují kontakt s přírodou. Nejintenzivněji to pocítíte v denní zóně. Kromě ní je v přízemí odpočinková místnost se vstupem do finské sauny, u které nechybí koupelna s ochlazovacím vědrem.
V horním podlaží je noční zóna. Na jedné straně je pokoj pro hosty se samostatnou koupelnou a šatnou, na druhé dětský pokoj s otevřeným krovem a vestavěným poschodím. Uprostřed najdete ložnici majitelů, společnou toaletu, koupelnu a šatník.
Stodola otevřená přírodě
Vedle obytného domu stojí stavba připomínající stodolu. Ve skutečnosti slouží spíše jako zahradní domek s technickým zázemím. Má železobetonovou konstrukci s otevřeným krovem a vestavěnou galerií a zvenčí je obložena místními žulovými kameny.
Specialitou stodoly uprostřed Jizerských hor jsou velké dveře ze tří stran, díky nimž mohou majitelé téměř úplně otevřít vnitřní prostor a propojit ho s exteriérem. Jediným upozorněním, že nejste v lese, jsou rohové sloupy. Návaznost mezi vnitřním prostorem stodoly a jejím exteriérem podtrhuje dlažba, která funguje jako terasa mezi oběma stavbami.
„Tato dlažba je ze stejných žulových kamenů, jaké jsme použili na obklad stodoly. Prostor terasy je intimnější, od okolí ho chrání samotné stavby. Její součástí je historická studna. Nedaleko domu vzniklo koupací jezírko,“ zdůrazňuje další zajímavosti řešení architekt Martin Vomastek.
Světlý interiér, přiznaný beton, podlaha z teraca
Když se podíváme na řešení interiéru obytného domu z designového hlediska, hned je jasné, že uvnitř vládnou světlé barvy. Bílé stěny doplňuje přiznaný železobetonový strop, v přízemní i podlaha z litého teraca. Celý dům zútulňuje dřevo.
Bylo použito jako podlahová krytina v druhém nadzemním podlaží, ale i pro kuchyňskou linku s vestavěnými skříněmi a pro další nábytek v přízemí. Symbiózu bílé, šedé a dřeva umocňují černé detaily v podobě rámů oken, spotřebičů, vodovodních baterií a sprchových hlavic, kovových konstrukcí jídelních židlí, svítidel a vypínačů.
„Elegantní kontrast s dřevěnými dveřmi dotváří černé kování, konkrétně kliky TERRY od českého výrobce M&T. Kromě jejich kvalitního provedení, které máme roky prověřeno z jiných projektů, nám do interiéru smysluplně zapadl jejich hranatý, ale navzdory tomu ergonomický tvar,“ upřesňuje architekt Martin Vomastek.
Harmonie zevnitř i zvenčí
Realizace – obytný dům a moderní stodola u něj – je zdárným příkladem toho, že i moderní stavby, jsou-li pojaty s pokorou, dokáží harmonicky splynout s tradičním prostředím.
Nenarušují přírodní charakter prostředí, do kterého jsou včleněny. V tomto případě vytvářejí ideální prostor pro víkendový únik, ale i pro dlouhodobé, či dokonce trvalé bydlení.
RD Jizerky
architektonický ateliér: Labor 13, www.labor13.cz
autoři: Ing. arch. Martin Vomastek, Ing. arch. Eva Smolíková
rok realizace: 2017 – 2021
zastavěná plocha: dům 124,6 m2, stodola 80 m2
užitná plocha: dům 169 m2, stodola 88,8 m2
konstrukce staveb: železobeton, zdivo
fasáda: dům – dřevěný obklad, stodola – kamenné obložení (žula)
střecha: hliníkový plech falcovaný
okna: hliníková
podlaha: lité teraco, dřevěná
vytápění: podlahové, elektrokotel
výrobci a dodavatelé: dodavatel interiérového vybavení – Bernt interiéry, dveřní kliky – M&T, kování TERRY, www.klucky-mt.sk
Fotogalerie
Text: Sabína Zavarská
Foto: Roman Mlejnek
Zdroj: M&T