Zdroj: Petr Polák Studio

Od nepovedené rekonstrukce k chalupě s úctou k historii: Pod žlutou fasádou a polystyrenem se ukrýval kamenný poklad

Další důkaz toho, že nevhodné rekonstrukce starých staveb více pokazí, než vylepší. Historická chalupa se základy starými přes 150 let díky proměně ateliéru Archport naplno odhalila svůj potenciál a kouzelné charisma. V domě je dnes každý detail promyšlený tak, aby vyzdvihl to nejlepší z minulosti a zároveň sloužil modernímu životu.

Představte si zrekonstruovaný kamenný dům na kopci s výhledem na šumavskou krajinu. Zní to jako sen o dokonalé víkendové chalupě, že?

Historická stavba se základy starými 150 let, ležící na okraji malebné vesničky, měla však ještě před nedávnem k ideálu pořádně daleko.

V létě 2021 se s ní seznámili architekti Vojtěch Hybler a David Dvořák, kteří ji měli zrekonstruovat. Tehdy ještě vůbec netušili, jaké poklady skrývá.

Čekal je náročný boj – stavba byla uprostřed nevhodné rekonstrukce, která měla původní dům přetvořit na moderní budovu se žlutou fasádou a plastovými okny.

Tato proměna však úplně zakrývala duši staré chalupy.

Přečtěte si také:
Místo novostavby koupili 100letý dům, který za 1,5 roku předělali k nepoznání

Očištěné až na kámen

„Naším cílem bylo objevit a znovu odhalit autentické prvky domu, které byly téměř úplně potlačeny,“ vysvětlují architekti z ateliéru Archport.

Práce začaly očištěním stavby doslova až na cihlu a kámen. Tyto materiály se staly nejen nositeli historie, ale i hlavním výtvarným prvkem celé rekonstrukce.

Fasády domu odhalují vrstvy historických obnov a přístaveb z kamene a cihel, které architekti zachovali a ponechali odkryté. Tam, kde už autentičnost chyběla, přišla na řadu štuková omítka.

Výrazný kontrast mezi starým a novým zdůrazňuje betonová římsa, která odděluje kamenné části od moderních úprav.

Exteriér

Pod polystyrenem a žlutou omítkou nevydařené rekonstrukce se skrývaly staré kamenné zdi, které architekti nechali vyniknout v přírodní podobě.

Jsou vidět i dříve řešené úpravy cihlami. Stěny horního podlaží postavili z novodobých tvárnic různých typů.

Kámen použitý na stavbu domu zároveň vytváří chodníčky či větší plochy okolo stavby a přirozeně spojuje interiér s venkovními prostory.

Zahrada v okolí kamenné chalupy s cihlovými prvky

Okolí chalupy tvoří harmonii cihel, kamene a zeleně Zdroj: Petr Polák Studio

Tradiční vzhled se špetkou kontrastu

„Kosočtvercové eternitové šablony na střechách jsou pro tuto oblast typické. Rozhodli jsme se tento vizuální prvek zachovat, ale v podobě moderního materiálu – lakovaného hliníku,“ vysvětluje architekt.

Výsledek? Střecha, která působí jednolitě a nechává vyniknout kamenný základ domu.

I méně autentické prvky, jako střešní okna, dostaly smysl. Byly zahrnuty do designu jako součást hladkého plechového zastřešení, které zakrývá detaily oken i komínů, čímž se dosáhlo vizuální celistvosti.

Přečtěte si také:
Historický byt na Vinohradech: Při rekonstrukci odstranili staré omítky a ponechali odhalené stěny

Historie i moderní prvky

Uvnitř domu architekti zachovali jen to, co mělo skutečnou hodnotu – původní stěny a klenby. Ostatní novodobé stavební prvky odstranili.

„Tyto historické konstrukce nám určily jakési mantinely, v rámci kterých jsme mohli navrhnout moderní prostor,“ říkají tvůrci proměny.

Variabilitu prostoru znásobuje různá výšková úroveň podlah a stropů. Podlaha z kamene, který byl použit i na stavbu domu, spojuje interiér s venkovními plochami, čímž vzniká přirozený přechod.

Kuchyně

Starý trámový strop v denní zóně architekti odstranili a prostor otevřeli i vertikálně – až po střechu.

Zrekonstruovaný strop i s novými trámy však zůstal jako vzpomínka ve výklenku, kde je umístěna na míru řešená kuchyně.

Navazuje na obývací pokoj a zároveň světle modrou barvou osvěžuje tmavší interiér. Obě funkce – kuchyni a obývák – spojuje jídelní kout.

Zachovaný dřevěný trám v rustikální kuchyni s modrou kuchyňskou linkou

Spojení starého a nového: Dřevěný trám a svěží modrá kuchyň tvoří útulný celek Zdroj: Petr Polák Studio

Obývací pokoj

Dominantou denní zóny je velkoformátové okno, které nabízí výhled na šumavskou krajinu a vytváří intenzivní spojení mezi interiérem a přírodou.

Otevřený prostor z hlediska interiérového designu spojuje surovost materiálů s elegancí moderních linií. Zároveň v něm můžete objevovat široké spektrum konstrukčních prvků, materiálů a fragmentů původní stavby.

Koupelna

V každém poschodí se nachází koupelna s toaletou. Ta větší v poschodí má vanu pro dokonalý relax i sprchu na rychlou očistu.

Architekti v ní zkombinovali trendy lesklý bílý a zelený obklad a zachovali i původní dřevěný, který zachovává „chatovou“ atmosféru i v koupelně.

Moderní koupelna v podkroví s lesklými smaragdovými dlaždicemi a vanou

Koupelna v podkroví spojuje zemitou barvu, lesk a klidnou atmosféru Zdroj: Petr Polák Studio

Ložnice

Hlavní ložnice je oázou klidu. Stěna v trendy barvě roku Mocha Mousse doplněná přírodními materiály, texturami a retro nábytkem v moderní podobě láká k odpočinku.

Pod střechou jsou ještě další dvě menší místnosti a koupelna.

Dialog mezi lidmi a domem

„Tento projekt byl více než jen rekonstrukce – byl to dialog mezi námi, řemeslníky a samotným domem,“ vysvětluje architekt Vojtěch Hybler.

Investor, který toužil po klidném útočišti a odpočinku od městského shonu, měl jasnou vizi: zachovat autenticitu stavby, ale zároveň jí dodat moderní prvky s respektem k okolní krajině.

Úzká spolupráce mezi všemi zúčastněnými tak umožnila vznik jedinečného prostoru, kde se prolíná historie, modernost a příroda.

Galerie:

Text: Sabína Zavarská a Lucia Blažiová
Foto: Petr Polák Studio
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Návštěvy domů Rekonstrukce domu
Tagy: Rekonstrukce chalupy rekonstrukce historických objektů
Sdílejte článek

Diskuze