Piešťanská vila s pohnutým osudem: Jak dostala po obnově šanci na nový život

04. 07. 2018
Diskuze (0)
Sdílet

Piešťanská Villa Kovács byla dílem a domovem významných piešťanských stavebních podnikatelů Josefa Berty a Alfréda Kovácse.

Skládá se ze dvou objektů – elegantního dvoupodlažního městského domu a zahradního ateliéru, kde bylo sídlo firmy. Technický stav budov, problémy se statikou a vlhkostí si vyžádaly obnovu. Na rekonstrukci a funkčnost se podíleli dva architekti: Jaro Krobot a Ivo Flimmel.

Dílo židovských podnikatelů

Oba architekti k obnově domu s pohnutým osudem přistupovali citlivě a s respektem. První, na co bylo nezbytné při rekonstrukci brát ohled, byla historie objektu. Vila byla postavena v roce 1925 stavebními podnikateli Josefem Bertem (1877–1939) a Alfrédem Kovácsem, podle kterého nese objekt jméno: Villa Kovács. Sloužila jako budova piešťanského sídla firmy Berta & Kovács. Jelikož však Berta a Kovács byli Židé, jejich firmu v roce 1941 zlikvidovali. Další historie vily byla velmi různorodá. Dlouhodobé zanedbávání údržby domu vedlo téměř k úplné devastaci.

Necitlivé stavební úpravy

Na stavbě před rekonstrukcí byly patrné víceré necitlivé stavební úpravy, včetně obezdění a překrytí terasy patra a „srovnání“ nároží dvorní fasády podle přízemí. „Původní dřevěné stropy a krov objektu vily, které již byly v minulosti neodborně měněny, byly prohnilé a staticky neodpovídaly jejich funkci. I kvůli celkovému zpevnění značně popraskané budovy jsme se rozhodli pro ocelobetonové stropy se ztužujícími věnci (při zachování původních dřevěných podlah), které v původní stavbě zcela chyběly. Stejný postup byl použit i v objektu zahradního ateliéru,“ konkretizuje nezbytné úpravy architekt Ivo Flimmel.

Kopie, repasování, obnova

Zatímco technický stav vyžadoval náročné zásahy, architektura prošla pouze očistou, s důrazem na jemnost a výtvarnost detailů z minulosti, které se architekti pokusili přenést do dnešního světa. „Jedním z motivů obnovy byly výplně otvorů. Z existujících dveří jsme dali udělat kopie, napodobovali jsme i okna uliční fasády. Některé typické prvky – květináče a světlíky – jsme dali repasovat, z některých bylo třeba vytvořit kopie. Některé cenné povrchy byly zachovány. V původním stavu zůstaly schody, jejich půvabný zelený keramický sokl, obrazec v terase v přízemí nebo zábradlí,“ popisuje snahu zachovat co nejvíce z historie a původního charakteru stavby architekt Jaro Krobot.

Jaká je dispozice dnes?

V přízemí jsou umístěny kancelářské prostory s kuchyňkou a hygienickým zázemím. Patro patří plnohodnotnému bytu, střecha je přizpůsobena pro možnost odkládání věcí. Menší stavba na pozemku vily – zahradní ateliér – má svou původní funkci: nacházejí se v něm na obou podlažích kancelářské prostory s vlastní kuchyňkou a hygienickým zázemím.

I dvůr objektu dostal novou podobu

Staré hospodářské prostory byly zbourány a nahradil je vzdušný přístřešek určený k parkování tří vozů. Také je zde malý sklad zahradních potřeb. Zbývající parkovací místa jsou před budovou zahradního ateliéru.

„Ve spolupráci s Krajským památkovým úřadem jsme hledali nejlepší řešení jak barevnosti a tektoniky fasád, tak i výměny střešních krytin, barvy okapů a členění či barevnosti okenních rámů. Z našeho pohledu máme za to, že úspěšně,“ uzavírá téma rekonstrukce známé piešťanské vily Ivo Flimmel.

Obnova Villy Kovács ve zkratce

architekti: Ing. arch. Ivo Flimmel, Ing. arch. Jaro Krobot

návrh: 2015–2016

realizace: 2016–2017

lokalita: Kollárova ulice 15, Piešťany

Sabína Zavarská

Foto: Katarína Turčanová

Kategorie: Návštěvy domů Rekonstrukce domu
Tagy: dřevěné stropy kancelářske prostory městský dům ocelobetonové stropy Piešťany rodinný dům vily zahradní ateliér
Sdílejte článek

Diskuze