Zdroj: I29/EWOUT HUIBERS

Víte, jaké výhody skýtá plovoucí dům?

01. 12. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Tak jako jsou u nás v oblibě malé úsporné domy, tzv. tiny housy, Holanďané fandí plovoucím domům na vodě. Představíme vám jeden z nich: minimalistický, ekologický, dokonce i soběstačný.

Holandsko jako přímořská krajina si plně uvědomuje nedostatek pevné země. Navíc až 30 procent krajiny pokrývá voda. Není divu, že majitelé hledají řešení bydlení na vodě, oblíbený je například plovoucí dům.

Dům na vodě

Namísto tradičního základu se tento dům vznáší na izolovaném betonovém podkladu, který poskytuje stabilitu lehkému ocelovému rámu. Díky jednoduchým, ale šikovným zásahům se projekt realizoval v rámci plánovaného rozpočtu. Zdroj: I29/EWOUT HUIBERS

V plovoucích domech ve zrevitalizovaném kanálu ve čtvrti Buiksloterham v Amsterdamu našlo postupně svůj domov téměř 150 obyvatel. Tato lokalita má průmyslovou minulost. Dnes je jednou z nejrychleji se měnících městských částí a pulzujícím centrem kultury.

Přečtěte si také:
Když holky staví: Příběh žen z jižní Moravy, které proměnily kontejner v domov

Ekologické sousedství a princip sdílení

Myšlenka ekologického sousedství na vodě s názvem Schoonschip vznikla ještě v roce 2010, kdy se zakladatelé projektu spojili s podobně smýšlejícími přáteli a známými. Komunita je dnes téměř soběstačná. Provozuje vlastní soukromou elektrickou síť, přičemž přebytky z domácností ukládá do baterií.

Elektřinu získává z fotovoltaických systémů a domy vytápí tepelnými čerpadly, které odebírají teplo z vody v kanálu. O příjemnou a stálou teplotu během celého roku se starají nízkoteplotní podlahové vytápění a izolace konstrukce z přírodních materiálů. Všude, kde to jen bylo možné, byly použity udržitelné materiály a instalace.

Střešní okna v domě na vodě

Z kuchyně v nejvyšším podlaží osvětlené přirozeným světlem, které vstupuje i skrz střešní světlíky, je zdá se nejkrásnější výhled na vodní hladinu. Zdroj: I29/EWOUT HUIBERS

Stejně hospodárně se tu nakládá i s odpadovou vodou. Domácnosti mezi sebou navzájem a s pobřežím spojuje inteligentní molo. Z horní části funguje jako chodník a místo, kde se lidé setkávají. Dole pod hladinou propojuje domy prostřednictvím sítí a odpadových trubek.

Projekt je udržitelný nejen v ekologickém pojetí, ale i v sociálním – obyvatelé spolupracují a sdílejí společné zdroje. Dohodli se dokonce, že se vzdají osobních aut a namísto nich si budou mezi sebou půjčovat elektromobily a elektrokola.

Kostka se zkosenou střechou – to je plovoucí dům

Plovoucí dům je díky svým malým rozměrům zároveň mimořádně energeticky efektivní a ekologický. I když jsou mezi sebou plovoucí domy propojené a jejich obyvatelé sdílejí podobné hodnoty, jsou zároveň jedinečné svým designem a architekturou. Každý majitel si totiž mohl vybrat architekta podle vlastního uvážení.

Blízký pohled na černou kostku na vodě

Dům, který navrhlo studio i29, vyniká už na první pohled. Má tvar zkosené černé kostky, která vyčnívá mezi ostatními na vodní hladině. Zdroj: I29/EWOUT HUIBERS

„Klient chtěl, abychom navrhli dům, který by maximalizoval prostor v rámci objemových hranic pozemku a stále měl typový, ale zároveň překvapivý tvar domu. Má šikmou střechu, ale lem střechy je do půdorysu otočený diagonálně, což umožnilo optimalizaci využitelného prostoru uvnitř a otevřený architektonický design zvenku,“ řekli architekti o konceptu.

Rovnováha jako klíčový prvek

„Při stavbě na vodě je klíčová rovnováha, takže každý zásah v prostoru vyžaduje přepočítání konstrukce,“ vysvětlili architekti. I když Floating Home (plovoucí dům) pro ně představoval nové výzvy, tento dynamický dům je pozoruhodným příspěvkem do komunity Schoonschip.

„Bylo náročné navrhnout a postavit zkosené tvary, díky kterým je jedinečný ve svém výraze. Ale stálo to za to,“ shodli se architekti.

Relaxační křeslo na terase

Dispozici rozšířili o dvouúrovňové napojení na lodžiovou terasu těsně nad vodní hladinou. Zdroj: I29/EWOUT HUIBERS

Namísto tradičního základu se tento dům vznáší na izolovaném betonovém podkladu, který poskytuje stabilitu lehkému ocelovému rámu. Díky jednoduchým, ale šikovným zásahům se projekt realizoval v rámci plánovaného rozpočtu.

Tmavá fasáda, světlý interiér

Fasáda ze dřeva mořeného načerno vyzdvihuje sochařskou kvalitu objektu. Na rozdíl od tmavého exteriéru jsou interiéry zářivě bílé a prosvětlené, natřené bílou barvou a doplněné světlými dřevěnými povrchy. Barevné akcenty v tomto případě dodávají nábytek, dekorace a rostliny.

Přečtěte si také:
Unikátní tiny house byl hotový za rok. Z postele má výhled na oblohu

Plovoucí dům plný světla a podmanivých výhledů

Vnitřní obytné zóny jsou otevřené a mají množství přirozeného světla. Na horní poschodí vede designové a částečně otevřené schodiště. To v kombinaci s vysokými stropy vytváří dojem prostornosti. Interiér a fasáda si pohrávají s pohledy do okolí.

Výhledy z panoramatických oken se objevují a mizí podle toho, jak se v domě pohybujete. Z kuchyně v nejvyšším podlaží osvětlené přirozeným světlem, které vstupuje i skrz střešní světlíky, je zdá se nejkrásnější výhled na vodní hladinu.

Kuchyně v domě na vodě

Z kuchyně v druhém poschodí se naskýtá výhled na jižní a severní stranu kanálu. Zdroj: I29/EWOUT HUIBERS

Tak jako u jiných projektů, i v případě Floating Home kladli architekti důraz na to, aby na každé úrovni propojili architekturu s interiérovým designem. Venkovní vzhled plovoucího domu je výsledkem studie rozšíření prostoru v interiéru a naopak.

Všechny prostory propojili s atriem, které má tři podlaží a dispozici rozšířili o dvouúrovňové napojení na lodžiovou terasu těsně nad vodní hladinou.

Přechod mezi terasou a domem na vodě

Přízemí s pracovnou nabízí přímý pohled na vodní hladinu. Z obýváku v prvním poschodí mají majitelé výhled na okolí přímo z gauče. Zdroj: I29/EWOUT HUIBERS

Přízemí s pracovnou nabízí přímý pohled na vodní hladinu. Z obýváku v prvním poschodí mají majitelé výhled na okolí přímo z gauče a z kuchyně v druhém poschodí se jim naskýtá výhled na jižní a severní stranu kanálu. Zde se zároveň nachází i otevřená terasa ve výřezu střechy, ze které je vidět na přístav na západě.

Černá kostka na hladině

Nemovitost: Plovoucí dům, který navrhlo holandské studio i29, je součástí nedávno vytvořené plovoucí vesnice se 46 domácnostmi. Má ambici stát se nejudržitelnější plovoucí komunitou v Evropě. Dům Floating Home je ekologický, soběstačný, potěší i milovníky architektury a pěkných interiérů.
Autoři: Architekti: i29 architects
Interiérový design: Simon Sintenie
Lokalita: Amsterdam, Holandsko
Obytná plocha: 160 m2
Realizace: 2020

Fotogalerie

Text: Sláva Štefancová
Foto: i29/Ewout Huibers
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: plovouci dum
Sdílejte článek

Diskuze