Prefabrikovaný dům s historickým kouzlem a vtipnými detaily
Původní stavbu na pozemku už nebylo možné zachránit. Navzdory tomu se ji podařilo přetavit do novostavby, architekti se totiž starým domem inspirovali. Dům s dřevěnou fasádou je ze strany ulice skromný a nenápadný, ze strany zahrady moderní, dynamický a otevřený.
Základem, ze kterého museli autoři návrhu rodinného domu vycházet, byly místní stavební tradice, které jsou vzhledem ke specifické atmosféře městečka dost přísné: typický trojúhelníkový tvar, dřevěná fasáda, úzká přední okna a šindelová střecha. K tomu doplnili detaily typické pro starý dům, který předcházel novému.
Dřevěný obklad je ze sibiřského modřínu, který postupem času nabude světlešedého odstínu. Mimochodem, šedá barva, která sjednocuje barvu moře a oblohy, se stala barvou moderní Pavilosty – pobřežního města s přísnými stavebními předpisy.
Vysoká okna, světlíky, terasa s pergolou
Navzdory napohled šedivému prostředí není jednopodlažní dům vůbec tmavý, právě naopak. Díky vysokým oknům orientovaným na západ a světlíkům nad kuchyní a obývacím pokojem je zalit přirozeným světlem.
Po vstupu do domu se ocitnete v chodbě. Vpravo jsou dvě ložnice, hlavní má vlastní koupelnu a šatnu. Vlevo od vstupu je větší koupelna a technická místnost. Krátká chodba ústí do otevřené kuchyně s jídelnou a obývacím pokojem, z něhož vede výstup na terasu. Část terasy, kde je posezení, je překryta pergolou.
Retro design a vtipná řešení
Interiér rozveselují hravé detaily. Také v tomto případě se architekti inspirovali místními zvyky. Například – osvětlení obývacího pokoje je navrženo tak, aby připomínalo šňůry na věšení vypraného prádla. Najdete zde též mnoho historizujících detailů – retro design lednice, kulaté vypínače, měděné baterie s úplně jednoduchými kohoutky či dveře s designem starého, opotřebovaného dřeva.
Dům „postavili“ v továrně
Zajímavostí, kterou byste zřejmě při pohledu na stavbu nepředpokládali, je skutečnost, že dům nebyl postaven na pozemku, ale vznikl jako zakázkový prefabrikát. Díky tomu byly práce na pozemku minimální a nerušily obyvatele okolí jako běžná stavba. Další výhodou bylo plynulé dodání. Tento přístup zároveň chránil starou zahradu s ovocným sadem. K původním jabloním přibyly různé trvalky a trávy.
Chráněná terasa spojuje dům se zahradou
Protože stavba má tvar písmene L, vznikla terasa chráněná ze dvou stran stěnami. Doplňuje půdorys domu do tvaru obdélníku a zároveň propojuje interiér se zahradou. V zadní části zahrady je menší technická stavba – sklad s vestavěným zákoutím na palivové dřevo. V celém domě je podlahové topení, izolace je řešena přírodně, bez pěny.
RD v Pavilostě
architektonický ateliér: Open AD
autoři: Zane Tetere – Sulce, Ansis Kempelis
lokalita: Pavilosta, Lotyšsko
realizace: 2019
Sabína Zavarská
Foto: Alvis Rozenbergs