Příjemný dům pro mladou rodinu nedaleko Prahy
Jak už to tak bývá, k nejlepším rozhodnutím života člověka většinou přivede náhoda. Nebylo to jinak ani v případě tohoto původně nezajímavého malého domku s půvabnou zahrádkou nedaleko Prahy, který se po zásahu odborníků i schopných majitelů stal příjemným domovem pro mladou rodinu.
Podlahu z olejovaného dubu chtěla majitelka za každou cenu. „I kdybychom pak museli na některé vybavení chvíli šetřit, dřevěné podlahy bych se nevzdala,“ směje se.
Obklad za linkou tvoří slinutá keramika se vzhledem leštěného betonu, konkrétně dva díly s formátem 1 × 3 m.
Správnost volby prověří většinou až čas. Marná sláva, i když uděláme vše pro to, abychom se rozhodli správně, teprve delší osobní zkušenost ukáže, zda se nám to podařilo. Bývá to tak v partnerských vztazích i při vybírání domova, což jsou rozhodnutí, která ovlivní náš život víc než zásadně. V případě mladých manželů z pražského Proseku zasáhla šťastná náhoda. Původně hledali spíše bytovku, na kterou byli zvyklí ze stávajícího bydliště, a v úplně jiných lokalitách i cenových hladinách. Posléze zjistili, že za metropolí se spíše než byt vyplatí dům, až na ně nakonec vyskočila nabídka z východního okraje Prahy. Podsklepený domek s jedním obytným podlažím − postavený v 80. letech a nepříliš zdárně rekonstruovaný v nedávné době − byl menší, než si představovali, ale naštěstí také levnější. Navíc měl zahradu s vzrostlými stromy, schovanou v zeleni, kterou si okamžitě zamilovali. „Rozhodli jsme se prakticky ještě dřív, než jsme vstoupili do domu,“ vypráví mladá majitelka, která tu bydlí s manželem a tříletou dcerou.
„Když architekt nebo architektka pracují s napjatějším rozpočtem, stávají se často sami také řemeslníky a kutily. Pro jednu ze svých posledních realizací jsem například vyráběla úchytky z jutového provazu. Koupila jsem ho za pár desítek korun v hobbymarketu a výsledek vypadá skvěle.“
Tereza Čudová Ajmová, architektka
Původní vchodové dveře bývaly v místě nynějšího vstupu do haly, po stranách měly ještě dvě malá okénka.
Člověk míní, život mění…
Stejně jako v případě koupě domu, i rozsah úprav poznamenala změna plánů. „Původně jsme jen chtěli vyměnit kuchyňskou linku a podlahy. Nakonec z toho byla kompletní rekonstrukce, kdy jsme dům oholili až na stěny, provedli drobné změny dispozice, zobytnili sklep, vyměnili okna, rozvody elektřiny, vody, kanalizace a plynu,“ vyjmenovává majitelka. Dům byl již zateplený, ale získal novou fasádu v decentním šedém odstínu (nahradila kanárkově žlutou). Střechu zateplení teprve čeká. Relativně nová, ale laciná plastová okna s dělenými skly se majitelům nelíbila, takže je nechali vyměnit za hliníková s různými formáty, pro něž bylo v některých případech nutné upravit stavební otvory. Odměnou za investici jim je stylový vzhled exteriéru i interiéru a domov plný světla. Interiér navržený architektkou Terezou Čudovou Ajmovou se nese v moderním minimalistickém duchu s veselými a nápaditými detaily. Většina úložných prostor a kuchyňská linka vznikaly na míru u schopného truhláře, s nímž architektka dlouhodobě spolupracuje, další kusy nábytku pečlivě vybírala z nabídky levnějších i dražších značek a také po vetešnictvích. Celá rekonstrukce trvala půl roku, mladí manželé se stěhovali téměř do hotového. „Dokoupili jsme pak jen pár kusů nábytku a teď už jen čekáme, až nám dovezou vybavení dětského pokoje vyrobené na zakázku,“ spokojeně konstatuje mladá paní.
Dlažba a obklad v koupelně pocházejí od známé italské značky Mutina.
Jen čas prověří kvalitu bydlení
Až nyní, když už v domě pár měsíců pobývají, mohou s klidem prohlásit, že volba byla víc než šťastná. V lokalitě je klid, zahrada poskytuje úžasné soukromí pro společné chvíle venku, přitom do centra Prahy je to necelá půlhodinka. Dům se nachází asi pět minut od zastávky příměstských vlaků, což oceňuje zejména manžel, který dojíždí každý den za prací.
Půdorys 1. NP
1 hlavní obytná místnost 2 ložnice 3 dětský pokoj 4 hala 5 zádveří 6 koupelna 7 toaleta
Půdorys 1. PP
8 fitness/prádelna 9 šatna 10 kotelna/sklad 11 sprcha/toaleta
Tereza Čudová Ajmová
se praxi architektky věnuje od ukončení studia na Fakultě umění a architektury na TU Liberec (2006). Mezi největší ocenění patří Grand Prix Obce architektů v kategorii interiér za jídelnu Pražské energetiky.
TEXT Dominika Záveská
FOTO Lubor Sladký
ZDROJ časopis HOME 5/2016, JAGA MEDIA, s.r.o.
Uzasne. Je nekde k videni vice fotek??