Přístavba rodinného domu v pražských Stodůlkách šokuje figurami ženy
Přístavby a rozšíření domu jsou vždy příhodným řešením, jak zvětšit obytný prostor, samozřejmě když na to máte pozemek. Přístavba v pražských Stodůlkách stojí na místě původní garáže. Rodinný dům ze sedmdesátých let minulého století tak získal hravý doplněk, odlehčující strohou tvář ulice.
Vedle klasické „kostky“ sedmdesátých let s růžovou fasádou, na místě původní garáže navrhl architekt Jan Roháč překvapivý experimentální „pánský“ dům. Sám přiznává, že hravostí a nevšedním ztvárněním zkoumá hranice architektonické formy.
Ačkoliv hlavní dům je dvoupodlažní, přístavba zahrnuje tři podlaží. Lesklý povrch přední a zadní fasády odlehčuje fyzičnost domu – vznikají na něm odrazy ulice, díky nimž se jeho netradiční vzhled spojuje s okolním prostředím.

Z ulice i ze zahrady může na první pohled připomínat obrovský reproduktor. Když se podíváte blíže, najdete jiný význam. Zdroj: Ester Havlová
Obrovský reproduktor či ženská postava?
Zatímco z ulice i ze zahrady může na první pohled připomínat obrovský reproduktor, když se podíváte blíže, najdete jiný význam.
„Na stranách přístavby orientovaných do ulice a do zahrady je zobrazena zjednodušená figura. Téma figury na fasádě je inspirováno klasickou architekturou. Avšak její zobrazení je jiné – moderní a netradiční. Části figury naznačují funkční prvky – okenní otvory. Směrem do ulice je figura v kontrapostu (pohybově vyvážený postoj, při kterém váha těla spočívá na jedné noze – poznámka redakce), na fasádě do zahrady je vyobrazený čelní postoj,“ vysvětluje tajné poselství tvarů na fasádách Jan Roháč.

Téma figury na fasádě je inspirováno klasickou architekturou, avšak její zobrazení je moderní a netradiční. Zdroj: Ester Havlová
Lesk odráží ulici i zeleň v zahradě
Obě lesklé fasády jsou členěny jen okny a kresbu vytvářejí rámy oken. Tři okna na každé z nich mají kulatý tvar, spodní jsou geometrické s rovnými liniemi. Rozměry a umístění oken vymezila podlaží. Zatímco na přední fasádě se odráží ulice, zadní fasáda vytváří příjemné zrcadlení zahrady se vzrostlými stromy. Díky kulatým oknům vzniká zajímavá atmosféra i v interiéru.
Plech z nerezové oceli je jen „přiložen“ ke stěně
Fasády do ulice a zahrady jsou z leštěného plechu z nerezavějící oceli silné dva milimetry. Na dům jsou zavěšeny bez složitých detailů (rohové lišty a podobně) jen volně – plechy jsou „přiloženy“ ke stěně a odsazeny o standardní tloušťku provětrávané mezery, tedy přibližně 40 mm. Formát jednoho plechu je 2 500 x 1 250 mm.
Nosné konstrukce tvoří cihlové zděné stěny, stropy jsou železobetonové, prefabrikované, stejně jako schodiště.

Šedou a bílou barvu v interiéru doplňují pestré akcenty, například žluté tyčové zábradlí schodiště. Zdroj: Ester Havlová
Tři podlaží oživuje žlutá, červená a modrá
V přízemí se nachází vstup, pokoj, schodiště a hygienické zázemí, směrem do zahrady obytná kuchyň. První poschodí zahrnuje dva pokoje, nejvyšší velkou koupelnu, technickou místnost a místnost na domácí práce. Šedou a bílou barvu v interiéru doplňují pestré akcenty, například žluté tyčové zábradlí schodiště, červené radiátory a vypínače, žlutá podlaha a ve velké koupelně v nejvyšším poschodí stojí modrá vana.

V interiéru najdete pestré akcenty – červené radiátory a vypínače, žlutá podlaha a ve velké koupelně v nejvyšším poschodí stojí modrá vana. Zdroj: Ester Havlová
Přístavba k rodinnému domu Stodůlky (Praha 5)
architektonický ateliér: Roháč Stratil architektonický ateliér
architekt: Jan Roháč
lokalita: Praha 5-Stodůlky, ČR
zastavěná plocha: 57 m2
obestavěný prostor: 455 m3
užitná plocha: 135 m2
projekt: 2016
realizace: 2018
- Vedle klasické „kostky“ sedmdesátých let s růžovou fasádou, na místě původní garáže navrhl architekt Jan Roháč překvapivý experimentální „pánský“ dům.
- Z ulice i ze zahrady může na první pohled připomínat obrovský reproduktor. Když se podíváte blíže, najdete jiný význam.
- Téma figury na fasádě je inspirováno klasickou architekturou, avšak její zobrazení je moderní a netradiční.
- Šedou a bílou barvu v interiéru doplňují pestré akcenty, například žluté tyčové zábradlí schodiště.
- V interiéru najdete pestré akcenty – červené radiátory a vypínače, žlutá podlaha a ve velké koupelně v nejvyšším poschodí stojí modrá vana.
- Nosné konstrukce tvoří cihlové zděné stěny, stropy jsou železobetonové, prefabrikované, stejně jako schodiště.
- Tři okna na každé z nich mají kulatý tvar, spodní jsou geometrické s rovnými liniemi.
- Lesklý povrch přední a zadní fasády odlehčuje fyzičnost domu – vznikají na něm odrazy ulice.
- Situace stavby
- Řez stavby
- Půdorys prvního podlaží
- Půdorys druhého podlaží
- Půdorys třetího podlaží
Text: Sabína Zavarská
Foto: Ester Havlová