Zdroj: BoysPlayNice

První český patrový freedomek je inspirován baťovskými domy

08. 12. 2020
Diskuze (1)
Sdílet

Modulové domky většina z nás považuje za nízkonákladové bydlení pro mladé páry, něco podobného jako startovací byty. Avšak „freedomek“ vůbec nemusí být jednopodlažní ani omezující.

Fantastické je, že když si dům vyberete, je postaven za pár dnů (dokonce hodin) a můžete se do něj rovnou nastěhovat. Moderní modulové domy mají propracovaný interiér a využívají kvalitní materiály, takže jsou podstatně víc než jen „obyčejný“ startovací byt. Příjemný jednoduchý dřevěný dům připomíná z některých stran věžičku či komín.

Freedomek inspirován baťovskými domy

Freedomek představuje nekonvenční řešení bydlení. Zdroj: BoysPlayNice

Nejvíc byli překvapeni sousedé – ne samotnou stavbou nebo její podobou, ale rychlostí, s jakou byl rodinný dům na pozemku postaven. Celá realizace na místě totiž trvala od sedmé hodiny ráno do třetí hodiny odpoledne. Potom stačilo smontovat parkovací stání s terasou a investoři se mohli rovnou nastěhovat.

Přečtěte si také:
Ideální bydlení pro dva? Variabilní modulový dům ihned k nastěhování

Kombinace dvou modulů

Nový dům vznikl vlastně složením předešlých modulů architekta Marka Jana Štěpána. Skládá se z modulu o rozměrech 4 x 7 m, který je doplněný modulem větším s rozměry 4 x 11,5 m. Oba moduly byly na pozemek přivezeny už plně zařízené, včetně nábytku. Stavba s vysokým komínem připomíná stylizovaný parník i s horní terasou, která vypadá jako paluba. Už chybí jen voda kolem.

Freedomek inspirován baťovskými domy

Stavba připomíná stylizovaný parník. Zdroj: BoysPlayNice

Inspirovaný baťovskými domy

Tento modulový dům je originální nejen svou podobou. Je totiž vůbec prvním patrovým „freedomkem“ v Čechách a nese speciální autorem podepsaný štítek. Ani ideově to není jen obyčejný modulový dům. Proč? Dejme slovo jeho autorovi: „Jednašedesátka koncepčně navazuje na meziválečné teorie Karla Teigeho o podobě minimálního bytu. Nyní, po několika letech od představení No. 001 na Václavském náměstí, nachází inspiraci v patrových baťovských čtvrtích – a půldomcích ve Zlíně.“ Marek Jan Štěpán přiznává, že ho k podobě tohoto domu inspirovalo přespání v jednom půldomku ve Zlíně.

Přečtěte si také:
Dřevostavba ve středních Čechách postavena s důrazem na úsporu energie

Úsporné bydlení na prvním místě

Baťovským domkům se novostavba nepodobá jen zvenčí, ale architekt přizpůsobil i organizování vnitřního prostoru. Na druhé straně členění fasády a proporce okenních otvorů spíše připomínají Le Corbusierovy domy v obytné čtvrti Pessac. „Současný trend však směřuje k mobilnímu a úspornému bydlení známého projektu „nomádské“ bytové buňky Loftcube od německého designéra Wernera Aisslingera. Projekty Loftcube a „freedomky“ spojuje sen o svobodě a ekologické aspekty. V základním konceptu se však odlišují. „Freedomky“ se více přibližují středoevropskému regionu. Loftcube má navíc územně širší a klientelou užší záběr,“ vysvětluje autor projektu.

Freedomek inspirován baťovskými domy

Úsporné bydlení je na prvním místě nejen v exteriéru. Zdroj: BoysPlayNice

Freedomek inspirován baťovskými domy

V interiéru převládá bílá. Zdroj: BoysPlayNice

Dřevo, přesné spoje, střízlivý interiér

„Freedomek č. 061“ je z pětadevadesáti procent dřevěný. Nosnou konstrukci má z lepeného dřeva. Pochlubit se může přesnými a mimořádně pevnými spoji podle švýcarského patentu. Zateplení tvoří dřevovláknitá izolace, která má fázový posun den – noc. Difúzně otevřená fasáda je ze severského modřínu. Vytápění vyřešily sálavé panely. Také interiér odráží hlavní konstrukční materiál – dřevo je kombinováno s bílou barvou. Nábytek z březové překližky má důmyslně ukryté úchyty. Nechybí ani masivní dub, ze kterého je podlaha a schodiště.

Freedomek inspirován baťovskými domy

Freedomek je z pětadevadesáti procent dřevěný. Zdroj: BoysPlayNice

Ekologie a zdravý selský rozum

Rodinný dům není výsledkem tlaku technologií, jako mnohé podobné. Naopak, je výsledkem autorovy práce s principy racionální ekologie tvořené „selským rozumem“. Nad složitými technologickými celky zvítězila jednoduchá a promyšlená řešení. V přízemí se nachází ložnice, hygienická místnost a kuchyň s jídelním stolem a výstupem na terasu, ze které vede schodiště do horního podlaží. Tam najdete jeden samostatný pokoj s výklopnou postelí a výstupem na horní terasu.

Přečtěte si také:
Ekologické bydlení ve flexibilním kontejnerovém domě

Freedomek č. 61

architektonický ateliér: Atelier Štěpán, Freedomky
hlavní architekt: Ing. arch. Marek Jan Štěpán, hlavní architekt
spoluautor: Ing. arch. František Brychta, architekt
lokalita: Tachov, Česká republika
projekt: 2013 – 2017
realizace: 2017
zastavěná plocha: 46 m2
užitná plocha: 56 m2

Sabína Zavarská
Zdroj: linka.news
Foto: BoysPlayNice

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: freedomek montovaný dům nízkoenergetický dům novostavby
Sdílejte článek

Diskuze

  • Pěkné, střízlivě. Jaká je cena?

    Igor