Zdroj: Studio Flusser

Prvorepublikovou vilu na předměstí Prahy dokázali zmodernizovat s absolutní noblesou

27. 01. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Na jižních svazích velkých předměstí Prahy během první republiky vyrostly nevšední noblesní vily. Na rozdíl od dnešní moderní architektury už tehdy působily jako historické, nebo dokonce jako z pohádky. Typické pro tyto prostorné domy jsou strmé střechy, kamenná podezdívka a nadbytečné cihlové obklady. Kvůli romantizujícímu vzhledu, a z dnešního pohledu ne příliš praktické formě, jim kdysi průmysloví proroci nedávali naději na dlouhou budoucnost. Avšak stojí zde dodnes a majitelé si je nechávají rekonstruovat.

„Autory původní generické nostalgie prvorepublikových vil na rozdíl od mnoha avantgardních modernistů ani neznáme, ale i po sto letech jim rozumíme. Lidé si domy budovali v historizujících slozích prostě proto, že chtěli mít pocit, jako by tu byly odjakživa. Aby sem s nimi mohli snáze zapustit kořeny i oni a jejich domácnosti,“ vysvětlují autoři rekonstrukce z ateliéru No Architects.

Vily mají co nabídnout i po stu letech

Předpoklad, že tyto nostalgické vily nebudou fungovat po více než jednu generaci, se nesplnil. Stojí a jsou používány více než století, obklopené zelení a produktivními zahradami, vyrostlo v nich mnoho generací. Jak potvrdili autoři rekonstrukce – i tyto vily je možné proměnit v úspornější, modernější a praktické – zateplit, vybavit tepelným čerpadlem s podlahovým vytápěním, rekuperací, odstínit nebezpečný radon unikající z podloží, injektáží stabilizovat kapilární vzlínání vlhkosti a podobně.

Rekonstrukce vily „Pod Vrškem“ v Praze

Ke starému domu přibyla přístavba v původním duchu, která interiéru přidala další dva pokoje a koupelnu. Zdroj: Studio Flusser

První pohled nebyl noblesní

„Když jsme však k tomuto konkrétnímu domu přišli poprvé, nevypadal na noblesní rezidenci. Navzdory tomu, že byla nutná kompletní rekonstrukce, přímo jsme s ním ani se zahradou nesoupeřili. Spíš jsme dům vyčistili, prošili a sjednotili nesouměrné záplaty. Upravili střih na míru, dali novou podšívku, místo knoflíků přidali zip a celý ho prodloužili. Stále je ve skříni – v ulici – jasně znát, jaký kabát-dům to je. Jen v něm najednou není zima a skvěle se nosí,“ metaforicky popisují úpravy autoři projektu.

Rekonstrukce vily „Pod Vrškem“ v Praze

Přízemí patří otevřenému obývacímu pokoji s jídelnou a kuchyní. Zdroj: Studio Flusser

Inspirace Japonskem i Velkou Británií

Vila prošla nutnou kompletní technickou modernizací, dočkala se též změny dispozice. Vzniklo přímé propojení kuchyně se zahradou, kam se dostanete po půlkruhových cihlových schůdcích. Ke starému domu přibyla přístavba v původním duchu, která interiéru přidala další dva pokoje a koupelnu.

Kuchyňský ostrov - Rekonstrukce vily „Pod Vrškem“ v Praze

Prostory, ve kterých dominuje dřevo, oživuje jemná modrozelená barva kuchyně, zárubní a dveří v přízemí. Zdroj: Studio Flusser

Celý interiér je důmyslně protkán detaily odkazujícími na štíty vily a kresbu na nich, zároveň se autorům do něj podařilo jemně zakomponovat životní zkušenost a inspiraci klientů Japonskem a Velkou Británií. Prostory, ve kterých dominuje dřevo, oživuje jemná modrozelená barva kuchyně, zárubní a dveří v přízemí. Schody a horní podlaží zase zpestřuje mechová zeleň.

„Jako poctu původním stavebníkům jsme přidali jedny speciální dveře do dětského světa fantazie, kam může každý dospělý jen pokorně na kolenou,“ doplňují tvůrci nového života staré vily.

Speciální dveře - Rekonstrukce vily „Pod Vrškem“ v Praze

Jako poctu původním stavebníkům přidali jedny speciální dveře do dětského světa fantazie, kam může každý dospělý jen pokorně na kolenou. Zdroj: Studio Flusser

Podlahové topení i sofistikovaná elektroinstalace

Každé ze tří podlaží vily má svou funkci – v suterénu najdete domácí posilovnu, přízemí patří otevřenému obývacímu pokoji s jídelnou a kuchyní, v nejvyšším podlaží jsou ložnice, koupelny a šatníky. O teplou vodu a o topení se stará tiché tepelné čerpadlo vzduch-voda.

Přečtěte si také:
Po poslední proměně se prvorepubliková vila nedaleko Hradce Králové změnila k nepoznání

V přízemí je podlahové vytápění, v suterénu a v poschodí si mohou majitelé regulovat teplo podle potřeby vytápěcími tělesy. Samozřejmostí je hospodaření se zachytávanou dešťovou vodou a sofistikovaná elektroinstalace zahrnující bezpečnost i uživatelský komfort.

Rekonstrukce vily „Pod Vrškem“

architektonický ateliér: No Architects
autoři: MgA. Jakub Filip Novák, Mgr. MgA. Daniela Baráčková, Ing. arch. Lenka Juračková
lokalita: Praha, ČR
zastavěná plocha: 173 m²
hrubá podlahová plocha: 245 m²
užitná plocha: 175 m²
plocha pozemku: 750 m²
projekt: 2020
realizace: 2022

spolupráce: Ing. arch. David Hromada
zahradní architektura: Living in green
truhlářské výrobky: CZ interiéry, s. r. o.

Použité materiály:
keramická dlažba a obklady, betonová stěrka, jasanové a dubové podlahy, truhlářské výrobky – lakovaná MDF deska, dubová dýha a masiv

Sabína Zavarská
Foto: Studio Flusser
Zdroj: linka.news

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: historický dům pastelové barvy rekonstrukce městské vily třípodlažní domy vily
Sdílejte článek

Diskuze