Zdroj: Hasse Traberg-Andersen

Rozhodli se pro nezvyklé řešení! Proč obrátili celou dispozici domu naopak a co tím získali?

26. 02. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Dánští architekti z ateliéru CEBRA řešili novostavbu domu v přírodní krajině nedaleko jezera. Protože jejich cílem bylo, aby vila časem splynula s prostředím, přizpůsobili ji okolí nejen použitými materiály, ale i tvarem. Majitel si přál výhled na jezero, a to i navzdory tomu, že mezi jeho pozemkem a samotným jezerem stojí další dům.

Už od začátku bylo jasné, že do takovéhoto terénu se nehodí klasický dům se čtvercovým půdorysem a zahradou okolo. Místo toho architekti zvolili složený dům mnohoúhelníkového půdorysu. Vilu tvoří hlavní část, která zahrnuje společné prostory – obývací pokoj, kuchyň a koupelny. K ní připojili celou řadu menších doplňkových hmot s ložnicemi, terasou a přístřeškem. Díky nerovnoměrnému půdorysu vznikla venku zákoutí s různými atmosférami.

Moderní dům v lese s dřevěnou fasádou

Zdroj: Hasse Traberg-Andersen

Co značí opačné uložení dřeva na fasádách?

Hlavní část od sekundárních rozeznáte už na první pohled – obložení na hlavní budově je orientováno vodorovně, fasáda vedlejších prostorů je tvořena svisle uloženými deskami různé šířky. Cedrové dřevo na fasády použili autoři novostavby proto, že spolu s pozinkovanou střechou jako šedý monument s prostředím sroste ještě více.

Moderní dům v lese s dřevěnou fasádou

Zdroj: Hasse Traberg-Andersen

Ložnice v přízemí, kuchyň s obývacím pokojem v prvním patře

U většiny domů je zvykem denní zónu vytvořit v přízemí, aby se na ni mohl navázat exteriér. V tomto případě architekti splnili přání majitele úplně opačným postupem.

Přečtěte si také:
15 metrů čtverečních s veškerým komfortem? Takhle si ideální bydlení představuje čím dál více lidí v Česku

„Abychom naplno využili možnosti této velmi atraktivní lokality s výhledem na jezero, obrátili jsme tradiční dánský rodinný dům a jeho typickou organizaci interiéru vzhůru nohama. Ložnice dostaly místo v přízemí a společenské místnosti v patře, aby si rodina mohla vychutnat výhled z prostorů, které přes den využívají nejvíce,“ vysvětlují autoři projektu.

Velkorysý balkón nahrazuje obvyklou terasu v přízemí

První poschodí zahrnuje otevřený prostor, funkčně členěný na obývací pokoj, kuchyň, pracovnu a chodbu s úložnými prostory. Na šikmo řezané ukončení kuchyně s jídelnou navazuje prostorný balkón. Tak se majitelé dostanou ven i bez toho, že by museli sejít dolů do zahrady. Nemluvě o výhledu, který balkón poskytuje.

Interiér se dřevem v moderním domě

Zdroj: Hasse Traberg-Andersen

Klasický dům, jen překonfigurovaný

Nezvyklá vila je jednogenerační rodinný dům s obytnou plochou 200 m2 a půdorysnou plochou základů 40 m2. Slova prostornost, jednoduchost, originalita, účelnost charakterizují nejen stavbu samotnou, ale především její interiér, který je maximálně otevřený a volný. Nenarušují ho žádné příčky ani nadbytečné kusy nábytku či přehnané dekorace. Všechno má svůj daný konkrétní účel.

Přečtěte si také:
Skromnost a jednoduchost, ale i velkorysost a vzdušnost. Dřevostavba na Liberecku toho nabízí mnoho

„Vila UpDown je v podstatě klasickým, pragmatickým domem s šikmou střechou, u kterého jsme tradiční stavební program dekonstruovali a překonfigurovali, což nám umožnilo využít speciální vlastnosti lokality,“ upřesňují architekti z ateliéru CEBRA své řešení.

Interiér se dřevem v moderním domě

Zdroj: Hasse Traberg-Andersen

Denní světlo nemá uvnitř žádné překážky

Další funkční výhodou, kterou je třeba zmínit, je fakt, že denní světlo v interiéru nenaráží na žádné překážky, a tak se může rozlít do všech koutů interiéru. Samozřejmě bez množství a velikosti oken by to nebylo možné. Díky nim je z celého domu krásný výhled do okolí a majitelé jsou tak neustále v kontaktu s přírodou.

Vila UpDown

architektonický ateliér: CEBRA, cebraarchitecture.dk

lokalita: Silkeborg, Dánsko

užitná plocha: 235 m2

realizace: 2002

FOTOGALERIE

Sabína Zavarská
Foto: Hasse Traberg-Andersen

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: dřevěná fasáda moderní dům rodinný dům
Sdílejte článek

Diskuze