On je mimořádně zručný, ona má zase velký cit pro design a zařizování. Výsledkem jejich společných talentů je tento sympatický, sluncem zalitý domeček, který obývají v trojici s malým synem a ve kterém panuje mimořádně přívětivá atmosféra. Nakoukněte s námi dovnitř.
„S manželem jsme měli už od časů našeho randění představu o společném budoucím domě. Protože existovaly projekty, které přesně splňovaly naše požadavky, rozhodli jsme se jeden z nich koupit. Ten, který se nejvíc podobal právě našemu vysněnému domečku. Sami bychom ho lépe nenaplánovali a ušetřené peníze, které bychom za projekt zaplatili architektovi, jsme raději investovali do zařízení.
A podobně to bylo i s pozemkem. Nejdříve jsme hledali vhodné parcely v okolí města, ale buď nebyli majetkově plně vypořádané, nebo nám nevyhovovaly rozlohou či příliš vysokou cenou. A tak jsme nakonec ‚zakotvili‘ vzadu na rodičovské zahradě v této okrajové části,“ vypráví od začátku příběh společného bydlení sympatická domácí paní.
I tento interiér je důkazem toho, že nadčasová kombinace bílé, šedé a dřeva spolu velmi dobře „funguje“. Samozřejmě, poměr musí být správně vyvážený a na to musíte mít zase ten správný cit. O ten však v případě majitelů nebyla nouze. Zdroj: Miro Pochyba
Do debaty se zapojuje i její manžel, který vysvětluje, jen tak mimochodem, že vlastně téměř celý dům si postavili svépomocí. Po víkendech, při práci, s pomocí rodiny a kamarádů. Základy a hrubou stavbu zvládli úplně sami.
Krb měl být původně na území kuchyně, ale majitelé ho posunuli do obývací části. Domeček dokáže vytopit raz dva. Speciální francouzskou omítku na něj nanesl majitel, ale prý výsledek není úplně podle jeho představ. My s fotografem ho přesvědčujeme, že je to super i takto… Zdroj: Miro Pochyba
Příbuzný, povoláním zedník, jim založil první řadu cihel a zbytek dozdili svépomocí. Okna a střechu udělali party řemeslníků, ale elektřinu i vodu „odmistroval“ také pán domácí s kamarádem. A výsledky jeho zručnosti a nadání jsou vidět i na zařízení a doplňcích uvnitř domu, ale o tom na dalších stranách.
Kuchyni jako jedinou místnost v domě nám pomohl navrhnout architekt a měl opravdu dobré a praktické nápady, které jsme ocenili.
majitelé
Stavba domu trvala přibližně rok a půl. Když se mladý pár konečně nastěhoval, byla kompletně dokončená jen kuchyně a koupelna. Ale to jim vlastně na začátek úplně stačilo. Ostatní pokoje zařizovali postupně, a než do rodiny přibyl třetí člen, všechno se stihlo.
Majka si prohlížela inspirace na internetu, věděla, co ji oslovuje, ale neměla striktně vyhraněný styl, kterým interiér zařídí. Líbily se jí přírodní materiály, světlé barvy, a zejména dřevo. A toho je tu tedy dost – udává prostoru atmosféru a jeho přidanou hodnotou je i ruční opracování domácím pánem.
Oba dva s Tomášem máme rádi, když do domácnosti přibyde i něco našeho, vlastního, odlišného. Zkrátka, kousek z nás. Líbí se mi i to, že tu není moc nábytku, ale spíš dřevo. Tím je interiér možná trochu jiný…
majitelka Majka
Ať už jde o trendy pařezy plnící funkci podstavců pod květináče, konferenční stolek, nebo krásnou polici pod televizorem ze stoletých trámů. Větší skříně a kuchyňskou linku vyrobil na míru truhlář.
Dřevěné pařezy majitel po opracování provrtal a provlékl skrz ně lano. Jeden z nich je pro efekt opálený ohněm pomocí hořáku. Obvykle je na závěr ještě přetře tenkou vrstvou jemného bezbarvého laku, protože ten na rozdíl od olejů nemění barvu. Stylové podstavce pod květináče jsou na světě. Dům je krásně prosvětlený i díky tomu, že majitelé vyměnili původní klasická okna za prosklení až po zem. Dobrý nápad. Zdroj: Miro Pochyba
Všechno zařízení spolu mimořádně ladí a vhodně zvolené doplňky domku dodávají atmosféru, ve které se snoubí severská lehkost s moderními venkovskými prvky.
Profil
MAJITELÉ
Majka je odmala kreativní duše a ráda tvoří. Vystudovala ekonomii a před mateřskou pracovala jako fakturantka v reklamce. Relax nachází kromě tvoření i v kuchyni, zejména při pečení a zdobení dortů. To byl vlastně i důvod, proč chtěla a potřebovala prostornou kuchyni. Tomáš je distribučně-servisní technik, velmi zručný, rád vyrábí, zkouší, řeže, montuje…, až dokud není s výsledkem spokojený. Se svým 2,5 letým synem Matouškem chodí rádi do přírody, kde čerpají novou energii, a občas si z ní přinesou domů i nějaký ten přírodní doplněk.
NEMOVITOST
Zděný bungalov s rozlohou 125 m2, který si majitelé postavili svépomocí za necelý rok a půl.
Tento interiér jsme našli na sociální síti o bydlení Modrá střecha.
-
-
V původním návrhu projektu domu byla v kuchyni i špajzka. Majitelům se však nezdály v otevřeném prostoru další zbytečné příčky a dveře, proto uvítali nápad architekta umístit špajz přímo do linky. V pravé části jsou dveře, za kterými je poměrně velkorysý prostor na uskladnění potravin i kotle, a výhodou je i malé okénko na větrání.
-
-
I tento interiér je důkazem toho, že nadčasová kombinace bílé, šedé a dřeva spolu velmi dobře „funguje“. Samozřejmě, poměr musí být správně vyvážený a na to musíte mít zase ten správný cit. O ten však v případě majitelů nebyla nouze.
-
-
Krb měl být původně na území kuchyně, ale majitelé ho posunuli do obývací části. Domeček dokáže vytopit raz dva. Speciální francouzskou omítku na něj nanesl majitel, ale prý výsledek není úplně podle jeho představ. My s fotografem ho přesvědčujeme, že je to super i takto…
-
-
Dřevěné pařezy majitel po opracování provrtal a provlékl skrz ně lano. Jeden z nich je pro efekt opálený ohněm pomocí hořáku. Obvykle je na závěr ještě přetře tenkou vrstvou jemného bezbarvého laku, protože ten na rozdíl od olejů nemění barvu. Stylové podstavce pod květináče jsou na světě. Dům je krásně
prosvětlený i díky tomu, že majitelé vyměnili původní klasická okna za
prosklení až po zem. Dobrý nápad.
-
-
Proutěné křeslo sháněla majitelka poměrně dlouho. Chtěla totiž, aby bylo prostorné a pohodlné. Nakonec ho našla na webu iconioo.cz, a chvíli si i musela počkat, něž ho vyrobí a dovezou. Na dobré se však čekat vyplatí. Křeslo je opravdu velmi pohodlné a denní zónu oživuje svým boho nádechem.
-
-
Jídelní stůl si majitelé vyrobili sami, tak jako většinu zařízení v tomto domě. Kuchyňskou pracovní desku ve stejném dekoru, jako je na dvířkách linky, položili na kovové nohy, které zručný domácí pán svařil doslova „venku na dvoře na dvou kozách“. Manželka Majka přidala keramické doplňky a upekla mramorovou bábovku. Domácí pohoda za domácím kuchyňským stolem.
-
-
Černá jako doplňková barva se v interiéru objevuje poměrně často, ať už ve formě svítidel, nebo kovových podnoží, krásně kontrastujících se dřevem, které nesou.
-
-
Kuchyňskou linku ve tvaru písmene U tvoří široký poloostrov s množstvím úložného prostoru z obou stran. Všechny skříňky a zásuvky se otevírají systémem push up a majitelka se smíchem prozrazuje, že jejich otvírání zvládá už i bez rukou, jen pomocí vlastních boků. „Aspoň nejsou zacapkané.“ Pohled na kuchyni z obýváku nekazí ani digestoř, která je zabudovaná ve stropě.
-
-
V původním návrhu projektu domu byla v kuchyni i špajzka. Majitelům se však nezdály v otevřeném prostoru další zbytečné příčky a dveře, proto uvítali nápad architekta umístit špajz přímo do linky. V pravé části jsou dveře, za kterými je poměrně velkorysý prostor na uskladnění potravin i kotle, a výhodou je i malé okénko na větrání.
-
-
Police ze starého dřeva na kovových nožičkách, které si majitel stejně tak svařil sám, je dominantním prvkem obýváku a její struktura na sebe okamžitě přitáhne všechny pohledy. Ke starým trámům, ze kterých je vyrobená, se majitel dostal poměrně náhodou. Zkrátka, ve správném čase byl na správném místě.
-
-
Pokud se vám voda z vašeho kohoutku zdá příliš chlorovaná, dávejte si pozor při péči o listy rostlin. Majitelce jednou po setření prachu navlhčenou utěrkou všechny listy opadaly. Proto vodu před použitím vždy raději převařte.
-
-
Ložnice je během dne zaplavená denním světlem. Dovnitř proniká skrz prosklení, které vede přímo na budoucí terasu. Tmu zabezpečují zatemňovací závěsy v příjemném pískovém odstínu, který ladí se zbytkem zařízení.
-
-
Ani zde nesmí chybět dřevo v jeho přirozené podobě. Majitelka rozmístila v každém pokoji dekorace s velkým citem tak, aby jich nebylo příliš mnoho ani málo.
-
-
„Původní postel, jak jinak, vyrobil ručně manžel. Byla opravdu krásná, z velkých masivních dřevěných hranolů. Když však začal Matoušek chodit, poměrně ostrá hrana postele byla přesně v jeho výšce a báli jsme se, aby se o ni neudeřil. Tak jsme ji prodali a koupili si ‚bezpečnější‘ postel z obchodu,“ prozrazuje nástrahy bydlení s dětmi Majka. Po levé straně je velká bílá vestavěná skříň s množstvím úložného prostoru. Útulnou atmosféru přidávají kožešiny a polštáře s různými potahy.
-
-
„Původní postel, jak jinak, vyrobil ručně manžel. Byla opravdu krásná, z velkých masivních dřevěných hranolů. Když však začal Matoušek chodit, poměrně ostrá hrana postele byla přesně v jeho výšce a báli jsme se, aby se o ni neudeřil. Tak jsme ji prodali a koupili si ‚bezpečnější‘ postel z obchodu,“ prozrazuje nástrahy bydlení s dětmi Majka. Po levé straně je velká bílá vestavěná skříň s množstvím úložného prostoru. Útulnou atmosféru přidávají kožešiny a polštáře s různými potahy.
-
-
I stěna za čelem postele byla kdysi trochu jiná – obložená plovoucí podlahou, jaká je i na zemi. Jednoho dne se však majitelka rozhodla, že touží po čistě bílé ložnici, proto musel jít obklad pryč. Kdyby bylo na ní, vyměnila by i podlahu za světlejší, ale tato proměna je zatím v nedohlednu. Možná to časem vyřeší měkký světlý koberec a možná si Majka nakonec zvykne…
-
-
Matouškův pokoj vypadá jako z časopisu o bydlení. Nechybí v něm krásná dřevěná postel, kterou mu vyrobil otec, ale ani milé textilie a doplňky s jemnými nevtíravými vzory. Otevřený koš na hračky by neměl chybět v žádném dětském pokoji obyvatele do pěti let. Pořádek je díky němu raz dva, vždyť nač ztrácet čas na hraní ukládáním věcí do polic?
-
-
Naproti Matouškově pokoji je stejný, jen zrcadlově otočený pokoj, který momentálně nemá konkrétní využití, možná časem dostane podobné rozkošné zařízení jako tento. Nad pokoji se nachází půda, která má skrz střed střechy až tři metry, tam skladuje rodina sezonní záležitosti.
-
-
Deska pod umyvadlem je už druhá v pořadí za dva a půl roku, co v domě bydlí. Ta první byla ze dřeva a nezvládala nápor vody, tak ji vyměnili. Vlevo za stěnou jsou za dveřmi ukryté pračka se sušičkou, majitelka totiž nechtěla, aby byly v koupelně vidět, a technickou místnost v domě, bohužel, nemají.
-
-
Koupelna má rozměry plnohodnotné místnosti, a tak je to dobře. Tráví v ní přece poměrně dost času. A když se tam vejde i takováto parádní vana, tak to nikdy není na škodu. Ani zde nesmí chybět krásné detaily, které spoluvytvářejí v domě harmonický celek.
-
-
Sprchový kout je položený na vyvýšené podlaze a opticky ho od zbytku koupelny vymezuje pás obkladu s dekorem dřeva. Okno v koupelně je k nezaplacení.
-
-
Změny oproti původnímu půdorysu z projektu nastaly v kuchyni, kde není spíž samostatná, ale zabudovaná v lince. Zároveň majitelé spojili koupelnu a toaletu do jedné prostorné koupelny a přeuspořádali zařízení.
Text: Katarína Barošová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: Časopis HOME