Stoletý víkendový dům proměnili v nádherné rodinné sídlo
Stoletý víkendový dům na pobřeží v anglickém hrabství Kent proměnili Kerry Millettová a její manžel John Harvey v nádherné rodinné sídlo, v němž spojili kouzlo tradičního s moderním pohledem na bydlení.
Zamilovali se do Broadstairs
„Když byl John malý, trávíval na pobřeží prázdniny. Jednou jsme tu zažili společný víkend a od té doby jsem toužila přestěhovat se sem natrvalo. Když si vás jednou Broadstairs získá, už se vám nechce odejít,“ směje se Kerry. V létě před dvěma roky se tedy rodina rozhodla, že tu zakoupí větší nemovitost a vytvoří si v ní domov, ve kterém začnou novou kapitolu života.
„Jídelních židlí máme osmnáct – zbytek skladujeme pro příležitosti, kdy se sejde celá rodina.“
Renovace za dva měsíce
V přízemí vybourali několik stěn, přistavěli jídelnu, pracovnu a sklad, zmodernizovali kuchyň. Kromě toho instalovali podlahové vytápění a změnili umístění koupelen, k domu též přibyly tři nové terasy. Všechny práce sice stihli za dva měsíce, ale náklady na renovaci se vyšplhaly na 120 000 liber (3 696 000 Kč).
V podkroví vznikl samostatný prostor pro dva už dospělé syny.
Přístavba s jídelnou přibyla k původním šestnácti místnostem (v domě je například šest ložnic a šest koupelen).
Zasklené stěny zprostředkují v domě každodenní kontakt se zahradou.
Barevné oživení. Aby bílá kuchyň nepůsobila příliš stroze, vytvářejí tu barevné akcenty limetkově zelená zástěna a tmavý kuchyňský ostrůvek.
Varný ostrůvek s pracovní plochou a barovým sezením uprostřed kuchyně je pro Johna ideální – rád totiž vaří a zároveň si vykládá s přítomnými.
Zahradu vpustili do domu
Původní víkendový dům, který byl postaven v roce 1910 a upraven v třicátých letech minulého století, je na první pohled zaujal řemeslným fortelem, s jakým byla provedena jeho fasáda. Rozhodli se tedy přeměnit ho ve vysněné bydlení. Toužili především po tom, aby obývací pokoj, jídelna a kuchyň tvořily jeden celek. Přestavba se proto neobešla bez bourání – John, který navrhuje interiéry, vypracoval plány na změny v dispozici přízemí tak, aby obývací pokoj plynule přecházel přes kuchyň až do jídelny, umístěné v přístavbě. Velká zasklená stěna a skleněné dveře na obou stranách přístavby přitom doslova vtáhly zahradu do domu. „U domu jsou tři různé zahrady a bylo pro nás důležité, abychom výhled na ně začlenili do našeho každodenního života,“ zdůrazňuje Kerry.
Všechny stěny v domě vymalovali na bílo, čímž získali perfektní pozadí pro své rozsáhlé sbírky umění a nábytku.
Původní parkety z třicátých let se vzorem rybí kosti potřebovaly důkladnou renovaci – zbroušení a novou vrstvu laku.
Houpací křeslo Ercol patří k nejcennějším kusům modernistického nábytku v domě. Skládá se z komponentů různého původu – například textilie je replikou slavného vzoru Calyx od Lucienne Dayové.
Moderní srdce
Protože John rád vaří, od začátku byla v centru jeho pozornosti kuchyň. Chtěl, aby byla plná světla a působila svěže – s Kerry vybrali jednoduchou bílou linku s lesklými dvířky bez úchytek, kterou oživili zástěnou svěží limetkové barvy. Pro Johna byl důležitý i kuchyňský ostrůvek, jenž měl poskytnout co největší prostor pro přípravu a servírování jídel: „Rekordní počet našich strávníků byl zatím dvacet šest, když jsme jednou po Vánocích podávali anglickou snídani.“
Sběratelská vášeň. Johnova série miniatur nadčasových židlí Vitra čítá kousky od designérů jako Frank O. Gehry, Ronan a Erwan Bouroullecovi či George Nelson.
Židli Plywood Group vytvořili v letech 1945–1946 manželé Charles a Ray Eamesovi. Je jedním z ikonických výsledků jejich experimentování s trojrozměrným tvarováním překližky, sledujícím křivky lidského těla.
Polopříčka za postelí šikovně ukrývá uložené šatstvo.
S citem ke starému domu
Styl svého domu manželé charakterizují jako směs současných trendů a moderny. Při zařizování byl pro ně inspirací hlavně jejich nábytek, starý i nový: „Nezvolili jsme si určitý styl, ale nechali jsme volný průchod svým reakcím na jednotlivé kusy zařízení,“ tvrdí majitelka. Zároveň chtěli zachovat co nejvíce prvků z původního domu. Například v obývacím pokoji zůstaly parkety se vzorem rybí kosti z třicátých let minulého století – někdejší slávu jim vrátilo zbroušení a nový lak. Ponechali i původní krb z kararského mramoru či zvonky na přivolání služebnictva v pokojích v poschodí.
Sbírka Kerryiných zarámovaných obrázků vznikala celé roky.
Okna rámují výhled na přímořskou krajinu.
Nový život
Nový dům změnil život především Johnovi, který pracuje převážně doma. Podařilo se mu realizovat všechny požadavky na novou pracovnu a on i rodina si pochvalují, že dosáhl rovnováhy mezi prací a volným časem. Přidanou hodnotou nového bydlení je i pláž vzdálená jen pět minut chůze, stejně jako chatka přímo u moře.
Je to dům pro velkou rodinu: dospělým poskytuje volnost a dětem prostor vyhrazený jen pro ně; všichni se v něm však mohou cítit pospolu.
„Po celý život jsme shromažďovali různé věci a v tomto domě jsme se rozhodli, že si z nich necháme jen ty, které mají pro nás velký význam. Naším cílem byla jednoduchost – když se umíte rozhodnout, co je pro vás důležité, jeden či dva kusy nábytku s kvalitním designem vnesou do místnosti styl i atmosféru,“ uzavírá Kerry.
PROUŽKY, KAM SE JEN PODÍVÁTE
Obraz nad skříňkou koupili na výstavě – perfektně se totiž hodil ke skříňce.
TEXT Clare Millett a rik
FOTO Carlos Dominguez
ZDROJ časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.