Titul Stavba roku 2021 získala vila, která překvapuje svým vlastním světem
Zvenku nepravidelná hmota kombinující dřevo a beton s výrazným černým vstupem a garážovými vraty. Uvnitř prostor, který překvapuje svým vlastním světem. Nedostatek soukromí na nevelkém pozemku, jakož i prosvětlení interiéru přirozeným světlem, řeší atypické oválné atrium.
Atrium poskytuje více funkcí – od venkovní kuchyňky až po bazén navazující na saunu. To je výsledek práce architekta Marka Jana Štěpána a jeho týmu. Sám o stavbě mluví jako o „vile, kde se světlo i člověk pohybuje jako ryba ve vodě“.
Atrium dokáže velmi prakticky vyřešit nedostatek soukromí na menších pozemcích. Když ho osadíte do středu dispozice, získáte též přirozené světlo navíc. Pozemek má výhodnou polohu, nachází se kousek od historického centra města Nového Jičína. Pozitivem je blízkost velkých parků, které příznivě ovlivňují místní klima. Negativem zůstala malá rozloha pozemku, který jen těžko mohl plnit přání klienta – trávit hodně času venku, a přitom v soukromí. Nakonec se to i na urbanisticky složitém pozemku podařilo.
Vnitřní krajina – vlastní svět majitelů
Architekti z Atelieru Štěpán zasadili dvoupodlažní vilu do svažitého terénu tak, aby ho využila jako svou součást. Vzniká vnitřní obytná krajina – vlastní svět obyvatel domu, který je směrovaný do sebe. Zároveň s okolním světem komunikuje průhledy, které stavbu neruší, ale ani neodhalují příliš ze soukromí. Celkově má stavba tři platformy: na úrovni ulice je vstupní betonová část se zázemím.
Hlavní obytná platforma se společenskou částí je o necelé poschodí vyvýšená nad úroveň ulice. Soukromá noční část je ještě o půl metru výše. Horní platformy jsou dřevěné a uložené kolmo na sebe, aby svíraly travnaté atrium, které je jádrem celého domu. Na ně navazuje i objekt sauny s ochlazovacím bazénkem, který funguje také jako oddělení od ulice.
Kruhové střešní okno nad jídelním stolem
Oválné a kulaté výřezy najdete také v interiéru. Autor projektu je umístil na místa, která chtěl zdůraznit. Slouží zároveň jako světelné komíny či střešní okna – vnášejí do interiéru přirozené světlo, které uvnitř vytváří kouzelné akcenty. Takovýto kruhový otvor se nachází i nad jídelním stolem a zvýrazňuje ho přirozeným světlem. Nechybí krb jako symbol tepla domova. Ložnice je ozvláštněna rozměrným romantizujícím motivem Lysé hory.
Železobetonový základ, CLT panely a akát
Fasády domu jsou jednoduché, „abstraktní“, vyjadřují jeho materiálovou podstatu. Místo předzahrádky se podél ulice táhne dlouhý květináč. Suterén je řešen jako železobetonová vana z pohledového betonu, zde se nachází pracovna a garáž. Nadzemní podlaží je konstrukčně řešeno jako dřevěné z masivních křížem lepených CLT panelů. Venkovní obklad stěn je z akátových dřevěných desek. Podlahy v interiéru jsou dřevěné dubové a betonové, venkovní terasy jsou také z akátového dřeva. Černá hliníková okna jsou zasklena izolačním trojsklem.
Nízkoenergetický standard a solární panely
Celý dům je řešen v nízkoenergetickém standardu. Vnitřní klima podporuje nucené větrání s rekuperací. Vytápění kombinuje podlahová teplovodní a nástěnná tělesa, vyhřívaná plynovým kondenzačním kotlem. Teplá užitková voda je ohřívána solárním panelem umístěným na střeše.
Výjimečná domácí pohoda na antický způsob
„Novojičínská vila je variací antického atriového domu. Konkrétně atrium displuviatum, tedy bezokapové atrium, které popisuje Vitruvius ve svých Desíti knihách o architektuře. Je to atrium bez sloupů a střešní voda je odvedena mimo ně. Chtěl jsem vytvořit vnitřní uspořádání domu, ve kterém se člověk přirozeně pohybuje – ve kterém může jen tak plynout jako ryba ve vodě.
Takový pohodový pobyt, kde podvědomě všechno tušíte. Jde i o přirozenost toku denního světla, to dovnitř vchází nejen velkými okny, ale i kruhovými otvory ve střeše. Když jsem přišel na první návštěvu do už hotové vily, moje jedenáctiletá dcera tam neplánovaně zůstala další tři dny. Prostě se jí tam líbilo,“ vysvětluje své řešení autor projektu Marek Jan Štěpán.
Vila „Vnitřní krajina“
architektonický ateliér: Atelier Štěpán
autor: Marek Jan Štěpán
projekční tým: František Brychta, Lukáš Svoboda, Tomáš Jurák, Hana Arletová, Hana Myšková
lokalita: Nový Jičín, ČR
projekt: 2012 – 2015
realizace: 2020
zastavěná plocha: 330 m²
užitná plocha: 351 m²
plocha pozemku: 505 m²
Vila „Vnitřní krajina“ v Novém Jičíně získala v České republice titul Stavba roku 2021. Titul byl udělen za dokonalou ukázku individuálního bydlení s vysokou účelností, působivou architekturou, kultivovaností prostředí a nápaditým materiálovým zpracováním. Výsledkem práce architekta, dodavatele a investora je prostředí s úplně výjimečnou domácí pohodou.
Sabína Zavarská
Foto: BoysPlayNice
Zdroj: linka.news
Nemůžu si pomoci, ale ta stavba mi přijde velice fádní až ošklivá. Rozhodně bych do ní neřekl, že je to stavba roku.
Je to studené, nevkusné. Tu domácí pohodu jim přeju. Ha, ha.
určitě lepší než Okamůrovy komíny,které někdo porovnává s Eifelovkou, či Tančícím domem. K smíchu!!
Za mě perfektní. Z malého pozemku vytěžili opravdu maximum.
Co na to koeficient zastavění?
Mě se prostě takové typy domů v lese nelíbí, a útulné to není vůbec, tak trochu spíš i sterilní…domácí pohodu si tam nedovedu představit
mne se to libi. a moc. pohoda je o lidech.