Tradiční i moderní: Chata plná dřevěných trámů
Dřevěné trámy patří k představě o chatách a domech v lůně přírody přímo automaticky. Maďarští architekti ze studia Barna Architects vytvořili chatu plnou dřevěných trámů, lamel a s tradiční ostrou sedlovou střechou.
Kontakt mezi obyvateli a přírodou znásobili prosklením jedné stěny. I na této fasádě hrají důležitou roli dřevěné trámy.
Návrat do přírody i tradice
Hlavními tématy koncepce domu je návrat do přírody a vytvoření jedinečné atmosféry s moderními prvky. Cestička vydlážděná dřevěnými čtverci vede ke vchodu do domu, který se nachází v jeho centru z prosklené strany. Architekti se snažili zachytit původní atmosféru, a zároveň využít i moderní architektonické prvky. Dalším úkolem, který měli splnit, bylo vytvoření prostoru pro terasu – jako přechodu mezi interiérem a exteriérem.
Viditelná nosná konstrukce
Charakteristickým prvkem domu je viditelná nosná konstrukce na vnější straně budovy. Právě ta zabezpečuje rytmus a uspořádání fasádního systému.
„Konstrukční prvky jsou vylepšené, aby sloužily architektonickému konceptu domu. Sloupky konstrukce stojí v párech s osovou vzdáleností 1,4 metru. Mezi nimi jsou průhledné dveře a okna podél fasády, která poskytují dostatek přirozeného světla do interiéru a udržují nepřetržité spojení mezi obyvateli a přírodou. Konstrukce dřevěného rámu je samonosná, izolační stěny jsou umístěny za sloupy. Hlavní budova a terasa odrážejí stejný designový systém s tím rozdílem, že izolační stěny nejsou součástí terasové konstrukce,“ vysvětlují své řešení architekti.
Studovali lokální archetypy
Oblast Balatonu, v níž se chata nachází, má přísné předpisy, které museli architekti dodržet. To se jim podařilo důslednou analýzou archetypů používaných v oblasti Balatonské vysočiny, z nich čerpali inspiraci.
Základními architektonickými prvky chaty tak jsou: prostor spojující interiér s exteriérem, pochopení vztahu mezi přírodou a člověkem z hlediska formy a konstrukce, místní charakter stavby. Příjemné místo pro odpočinek, nemyslíte?
PortusHome
architektonický ateliér: Barna Architects
hlavní architekt: Barna D. Kovács
lokalita: Kisdörgicse, Maďarsko
plocha: 90 m2
Sabína Zavarská
Foto: Tamás Bata
Děláte si legraci? Tohle má být chata? Normální člověk by si tam udělal patro. Ten vysoký strop,to se asi musí v zimě blbě vytápět,co říkáte? Samé prosklené stěny bez záclon. Nechtěl bych žít ve výkladní skříni. Jinak chudáci ptáci,kteří se tam zabijí. Na stropech jen venkovní prkna vnitřní chybí,izolace 0. Nechtěl bych to ani zadarmo.
Shodou okolností jsem dům viděl, je to kousek od Balatonu a poloostrova Tihany. Dům má střechu ze sbíjeného rákosu (tradiční a po století ověřený materiál), která v podnebí Maďarska perfektně funguje jako izolace proti chladu i jako tepelný štít. Vysoké stropy brání ve vedrech přehřívání místností (teplo je pod podbitím a jednoduše se odvětrá), podlahové topení navíc vytápí v době chladu a teplo se neudržuje zbytečně pod stropem. Maďarské klima, navíc v blízkosti akumulační nadrže Balatonu je diametrálně mírnější než u nás. Bez sněhu a mrazů. Takže výplod pana Petra je střelbou mimo terč. Dům je skvělý, plný světla a prosklení na jihozápadní stranu zajišťuje v zimě příjemné prohřátí interieru.Parádní chata, konstrukce i prostor.