Tři domky uprostřed sadů na Šumavě nabízejí krásný výhled a často odolávají drsnému počasí
Přespání v útulné chatce uprostřed přírody bez jakéhokoliv ruchu a stresu je snem mnoha z nás. Místo pro neplánované přemýšlení – tak nazval projekt tří minidomků ze dřeva architekt Petr Souček. Stojí uprostřed sadů v chráněné krajinné oblasti Šumava.
Tři útlé dřevostavby nazval Jablko (oficiálně Vyhlídka), Hruška a Ateliér. Nacházejí se uprostřed málo známé části Šumavy s krásným výhledem a často drsným počasím. Forma a umístění domků se plně odráží od svažitého terénu. Všechny tři stavby nesou základní ideu: jednoduchost bytí. Zbytek už dořešila příroda sama.
Nechtěli žádné technologie
„Původně jsme nechtěli mít v chatkách žádné technologie. To se nám však nepodařilo vzhledem k platné legislativě, ale nikomu to nakonec nevadí. Michal též potřebuje sekat trávu nebo někde něco upravit, přilepit či nahodit jistič – mezi bučením krav nebo krůpějemi deště. Odměnou je svítání nebo západ slunce, vůně okolí a lidé, kteří se sem rádi vracejí právě kvůli těmto chvílím,“ popisuje kouzlo lokality Petr Souček.
Konstrukce z KVH hranolů, zateplení minerální vatou a foukaná izolace
Každý ze tří domků má rámovou konstrukci z KVH hranolů s difúzně otevřenou skladbou. Stěny jsou zatepleny minerální vatou, v podlahách a na střeše je použita foukaná izolace. Chatky nemají připojení na vodovodní potrubí, to byste v těchto částech Šumavy hledali marně. Používají vlastní zdroj pitné vody z vrtané studny a jsou napojeny na domácí čističku odpadních vod.
Surový modřín doplňuje černý plech
Architekt navrhl fasády obložit surovým modřínem, který je kombinovaný s černým matným plechem. Zvenčí nenápadné chatky mají uvnitř plně funkční vybavení s jednoduchým designem.
Zajímavostí je úplně vertikálně i horizontálně otevřený prostor. Je oddělen jen sítěmi. Dubovou podlahu doplňuje světlá březová překližka. Příjemným prvkem v koupelnách je ornamentální marocká dlažba, doplněná šedou stěrkou ve sprchových koutech.
Panoramatická okna rámují výhledy do údolí, pod Prenet či na město
Snad nejdůležitější z hlediska atmosféry jsou velká panoramatická okna. Směřují do údolí říčky Jelenky, na město Strážov, nebo naopak – do sedla pod horou Prenet. Kromě hrubé stavby konstrukce se střechou, kterou realizovala firma Palis Plzeň, s. r. o., byly téměř všechny ostatní práce realizovány svépomocí. Vnější plášť, interiéry a terasy zvládl dokonce sám investor za pomoci svých přátel.
Dřevěné domky na šumavské stráni
architektonický ateliér: Sokoban studio, s. r. o.
autoři: MgA. Petr Souček a Michal Mahďák
lokalita: Děpoltice, ČR
užitná plocha: 114 m²
zastavěná plocha: 137 m²
plocha pozemku: 5 300 m²
projekt: 2018
realizace: 2021
dodavatel a realizace hrubé stavby: Palis Plzeň, s. r. o.
Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Sokoban studio, s. r. o.