Úsporná chatka v zahrádkářské osadě v Praze má stěny z recyklovaných oken
Omezená plocha v zahrádkářské osadě a limitované náklady nejsou nejlepšími vstupními daty pro návrh a realizaci pobytové chatky. Architektům ze studia ARCHWERK.cz se ve spolupráci s klienty, kteří jsou – mimochodem – výtvarníci a kamarádi architektů, podařilo zajímavé dvoupodlažní dílo, nazvané Yellow Hut. Úspornost řešení podtrhují stěny z recyklovaných oken.
Prvním momentem, který vedl k návrhu světlé a vzdušné, i když atypické chatky, bylo „ohmatání“ prostoru. Chata měla do přirozeného prostředí co nejlépe zapadnout. Důležité též bylo obejít všechny slepé uličky, které při návrhu na architekty číhaly. „Prověřili jsme celou řadu variant uspořádání dispozice, které by klientům vyhovovaly. Hledali jsme co nejúspornější řešení,“ vysvětlují cestu k uspokojivému východisku architekti Hana Procházková, Martin Kloda a Petr Tůma.
Navzdory nevelkému prostoru nic nechybí, je tu i sauna
Přízemí chaty patří pobytové místnosti a sauně s drobným zázemím. V horním podlaží se nachází ochoz s výhledem do zahrady. Nad zázemím podél severní stěny chaty jsou dětské kajuty. Prostornost interiéru znásobuje otevřená výška chaty až po střechu.
Charakteristickým úsporným, ale zároveň i estetickým prvkem minimální chatky jsou prosklené stěny z recyklovaných oken, uložené ve stylu patchworku. Z vyhlídkové galerie se dá vystoupat na verandu na jižní straně (nad krytým zapražím chaty) s příjemným posezením přímo v korunách stromů.
Architekti připravili základní „bedničku“, výtvarníci ji dotvořili
Jak jsme již naznačili, výsledná podoba chaty vznikla spoluprací architektů a výtvarníků – klientů. „My jsme přispěli umístěním, tvarem, dispozicí, konstrukčním a technickým řešením. Připravili jsme základní „bedničku“, která vznikla jako racionální stavební matrice řešená v konstrukčním systému 2“ by 4“. Akademičtí malíři Juraj a Michaela Černičtí základní návrh dokončili dotvořením oken, dveří a interiéru z nalezených recyklovaných předmětů a částí,“ doplňují architekti. Právě díky tomuto přístupu klientů chatka dostala jedinečný výtvarný přesah a atmosféru.
Nažluto natřené dřevo, textilie a umělecká díla
Výsledek je vydařený, osvěžující a originální. Žlutá barva interiéru zdůrazňuje výtvarné pojetí a celému interiéru dává pozitivní, hravý nádech. Všimněte si použité textilie a uměleckých artefaktů, které zdobí celý prostor.
I díky nim působí drobná chata v zahrádkářské kolonii jako postmoderní interpretace fenoménu Gesamtkunstwerk – všeuměleckého díla, syntézy různých forem umění. Bez jedinečného propojení architektury a výtvarného umění by prostě vzniknout nemohla.
Yellow Hut
architektonický ateliér: ARCHWERK.cz
autoři: Ing. arch. Hana Procházková, M. A. Martin Kloda, Ing. arch. Petr Tůma
spolupráce: Mgr., Ak. mal. a rest. Michaela Černická, Mgr., Ak. mal. Jiří Černický
lokalita: zahrádkářská osada v Praze, ČR
plocha pozemku: 420 m2
zastavěná plocha: 35 m2
užitná plocha: 25 m2
obestavěný prostor: 160 m3
projekt: 2018
realizace: 2020
Sabína Zavarská
Foto: Andrea Thiel Lhotáková