Prosklený dům: Místo, kde můžete pozorovat magický západ slunce
Dům pro rodinu s malými dětmi vyžadoval promyšlené řešení. Tato stavba je zářným příkladem toho, jak můžete mít i v blízkosti sousedů dostatek soukromí a požitek z okolní přírody. Samozřejmě nechybí ani společenská místa a mnoho přirozeného světla.
Světlo od rána do večera
Ranní rozbřesk, fascinující západ slunce, hra stínů během večera – to vše si mohou majitelé vychutnat v nově postaveném domě díky promyšlené orientaci a detailům, které vytvářejí soukromí i na pozemku obklopeném sousedy.
Z verandy a ložnic je vidět západ slunce. Od bazénu horizont. Na terasu dopadá ranní slunce. Celá společenská zóna domu má panoramatický výhled směrem k přední i zadní části pozemku a tím pádem i obrovské množství přirozeného světla. Z různých částí domu můžete sledovat, jak den plyne, a zjistit čas prakticky i bez hodin.
Základem konceptu byl typický statek
Architekti sáhli po inspiraci k původním stavbám, typickým pro venkovské prostředí Brazílie – k venkovským statkům. Celek je tvořen několika hmotami, které spojuje veranda a terasa, k domu patří i samostatná část s ložnicemi pro hosty.
Ložnice majitelů i hostů mají velkorysé rozměry a nacházejí se v okrajových částech stavby. Srdce domu tvoří obrovská denní zóna, která je zároveň prostorem pro odpočinek, stolování i hraní. Navazuje na ni velká venkovní zóna s kuchyní, sezením, nedalekými bazény a odpočinkovým místem v klidu a soukromí. Autoři projektu ji označují jako verandu s pergolou, která obkličuje srdce domu, jako na typickém brazilském statku.
Tři druhy střech prozrazují funkce bloků domu
Pergola na verandě vytváří přechodové prostory, které propojují obývací pokoj a ložnice. V soukromé části majitelů funguje též jako chodba, která vede do kuchyně. Přechod z denní společenské zóny do pokojů pro hosty na opačné straně domu je řešen prosklenou galerií. Sklo vyvolává pocit, jako byste se procházeli pod širým nebem.
Jednotlivé části stavby jsou odlišeny i střechami. Denní zóna je zastřešena asymetrickou sedlovou střechou. Méně šikmá a delší část částečně překrývá druhou kratší a strmější část střechy vyrobenou ze skla. Strop ve společenské zóně je ve výšce přibližně sedmi metrů.
Také hmoty s ložnicemi mají sedlové střechy, ale pravidelné. Servisní prostory – dům hospodářky, garáž a prádelna – jsou zastřešeny plochou betonovou střechou.
Rozdíl v materiálech
Nejvyšší blok je postaven z dvojitých stěn z masivní recyklované cihly, bloky ložnic mají kamenné obklady. Architekti vybrali cihly a kameny různých barev a velikostí, čímž zdůraznili rustikálnost architektury.
Různost materiálů navazuje na venkovské tradice a je doplněna o dřevo na vnitřních podlahách a oknech. Dalším typickým prvkem je zelená barva rozmanitých odstínů aplikovaná na kovové komponenty – okraje střechy, výztužný nosník, rámy oken a dveří vyrobené ze železa. Toto materiálové řešení zdůrazňuje architektonický záměr spojování bloků do různých programů a funkcí.
Skleněná část střechy – v obývacím pokoji jako pod širým nebem
Nejefektnějším místem celé realizace je denní zóna s prosklenou částí střechy. Skleněné tabule potažené antireflexní fólií jsou orientovány na jih. Interiér před přímým slunečním zářením chrání druhá střecha s přesahem. Většina nábytku je řešena na míru – buď ze dřeva, nebo betonu, je však doplněna kousky ve stylu „vintage“, které jsou stálicemi v produkci ateliéru Memola Estudio.
Viditelné a důmyslně uspořádané elektrické a potrubní instalace ukazují krásu a nutnost funkčnosti. Interiéru dodávají nezvyklý industriální nádech. Atmosféru dotváří kouzelná barevnost.
CS House
architektonický ateliér: Memola Estudio + Vitor Penha,
projektový tým: Vitor Penha, Verônica Molina, Simone Balagué, Bianca Sinisgalli, Augusto Vicenttainer
spolupráce: Luciana Faciolokalita: Brazílie
plocha: 820 m2
realizace: 2019
Sabína Zavarská
foto: Fran Parente