Cihlový dům v lese si zakládá na tradici. Základem domova je ohniště
Lesní dům, jak projekt nazvali architekti, byl realizován v obci Nowa Wieś Lęborska na severu Polska nedaleko krajského města Gdańsk. Na místě, kde stojí, se před dvaceti pěti lety nacházelo pole. Už při jeho koupi měl klient určitou vizi do budoucnosti, a to vytvořit něco nového a netypického.
Původně nevyužívané pole se proměnilo v lesík, na kterém je vysázených několik borovic a bříz. V současnosti se tak na sedmi hektarech odráží původní flóra regionu, kterou tvoří vysazené stromy a udržované travnaté plochy. Právě tam vznikl lesní dům.
Lidový styl místního regionu jako základ designu
Lesní dům ve zkratce reflektuje péči, kterou do něj majitel investoval. Budovy, které se na pozemku nacházejí, jsou výsledkem směsi lidového stylu polského regionu Kašubsko, tradičních materiálů oblasti a přírodního prostředí.
Zadání pro architekty obsahovalo proto minimum požadavků, týkaly se však především funkčnosti domu a okolí. Konkrétně šlo o umožnění nepřetržité péče o pozemek a také o poskytnutí příležitostného útočiště pro klienta a jeho rodinu.
Dvě budovy s propracovanými detaily
Finále tvořivého úsilí designérů tvoří dvě budovy, které „zapadly“ do zdejší krajiny. Ta je tvořena především parkem z borových stromů.
Borovicové dřevo je též využito v designu interiéru. Tato harmonie použitých materiálů koresponduje s propracovanými detaily a řemeslnou zručností místních dělníků. Dům se tak na každém kroku prezentuje usilovností, útulností, ale především funkčností.
Lesní dům má ohniště – srdce domova z přírodních zdrojů
Tradičním centrem domova se v místním regionu stalo ohniště. Jde o bod, kolem kterého se „točí“ život rodiny. Architekti proto pracovali především s touto myšlenkou, a tak vzniklo ohniště s krásnými kulisami. Ohniště postavili primárně z místních přírodních zdrojů. Cihly pocházely z lokální cihelny a jejich tón respektuje barvu okolní půdy.
Základ konstrukce tvoří borové dřevo, které odkazuje na stromy v parku a odráží kontinuitu mezi interiérem a exteriérem domu. V kuchyni a koupelně se na glazovaných keramických obkladech vyskytuje zelená barva. Přírodní tóny tomuto domu jednoznačně dominují.
Tradice zručně spojená s moderním vzhledem
Kromě vlastní historie, zvyků a tradic jsou Kašubové (původní obyvatelé regionu Kašubsko) známí svými vynikajícími řemeslnými zručnostmi. Ty prezentuje i samotný Lesní dům a vzdává jim hold. Například v podobě kovových okenic, které vytvořili místní řemeslníci. Okenicemi se světlo jemně filtruje do vnitřního prostoru.
Vnější fasáda, konkrétně její vzorování, bylo inspirováno spoluprací se zdejším zedníkem, který se vyzná v ornamentech, výšivkách a hudbě. Kašubsko je bohaté na textury i materiály, které se následně reinterpretují a díky nimž dům získává moderní vzhled. Vzniká tak zajímavá symbióza tvarů, vzorů a technik.
Obrovská tapiserie jako oslava krajiny
Co se týče zařízení domu, i do něj se promítly tradice. Designérské studio navrhlo jídelní a konferenční stolky inspirované tradičním nábytkem ve stylu soustruženého dřeva. Jde o rafinovanou a modernizovanou podobu zařízení typického právě pro Kašuby.
Některé vzácné exempláře rodinného řemesla dokonce klient zdědil po svých příbuzných. Architekti je začlenili do budovy, přičemž jim vytvořili specifické postavení. Takovýmto prvkem je například obrovská tapiserie vlčích máků, která odráží povahu domu a spojuje interiér s exteriérem tak, aby vznikla skvělá oslava místní krajiny a prostředí.
Lesní dům v Polsku
firma: Studio Onu
hlavní architekt: Kuba Tomaszczyk
spolupráce: RHEINZINK, Aneta Kocia, Cegielnia Trojanowscy, Equipe
lokalita: Nowa Wieś Lęborska, Polsko
realizace projektu: 2022
rozloha: 100 m2
Fotogalerie
Text: Natália Turcovská
Foto: Martyna Rudnicka