Zdroj: Kubicek Studio

Unikátně zrekonstruovaná chalupa ctí typický charakter jizerské architektury. Vše nabízí dvakrát

17. 02. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Mezi stavby utěšené jako obrázek rozhodně patří Chaloupka Dvě Sestry na pomezí Jizerských hor a Krkonoš. Rodinný majetek, rekonstruovaný ve prospěch původní historické předlohy, se pyšní atraktivní polohou v blízkosti nejoblíbenějších českých běžkařských tratí a sjezdovek.

Horský charakter malé obce Kořenov poutavě zabarvují celý příběh chalupy. Zrekonstruovaná chalupa má rozlohu sto padesát metrů čtverečních a v současnosti ji využívá střídavě vlastník, rodinní přátelé, ale i neznámí návštěvníci.

Přečtěte si také:
V jihočeské osadě s osmi chalupami ožil zchátralý statek

Zrekonstruovaná chalupa podle lokálních zásad

Exteriér stavby ctí typický charakter jizerské architektury. „Všechny dřevěné prvky jsou vyrobeny ručně na míru, střechu pokrývá šindelová krytina z jesenického šindele a funkční okna s dvojsklem kopírují tradiční tvarování,” vysvětlují podrobněji autoři rekonstrukce. Tmavý dřevěný obklad fasády typicky rozjasňují zářivě bílá okna a šedavá omítka na jedné z kratších stran.

Výhled na okolní lesy u chalupy

Chatu obklopuje malebná příroda. Milovníci výhledů si tu přijdou na své. Zdroj: Kubicek Studio

Zrekonstruovaná chalupa na samotě je zasazena do svahu, obklopena přírodou. Louka v objetí stoletých stromů otevírá daleké výhledy na hory v pozadí. Vstupní dveře včetně ostění jsou natřeny načerveno. Jsou nepřehlédnutelné, stejně jako klasická lavička v téže barvě. Okolí stavby po celém obvodu nepravidelně zpevňuje hnědošedý kámen, na který volně navazuje tráva.

Kuchyň ideální na snídaně

Do chalupy se vchází širokou předsíní, v níž se podél stěny vyjímá starožitná úzká dřevěná lavice v nadčasovém designu. Přes průchozí střed chalupy s dřevěným schodištěm se po levé straně otevírá největší místnost s kuchyní, jídelním stolem a obývací částí. Nechybí tu ani vysoká bílá kachlová kamna.

Dřevěná lavice u dřevěného stolu

Ve větší ze dvou kuchyň dali majitelé přednost funkčnosti před dekorativností. Zdroj: Kubicek Studio

Naproti obývacímu pokoji se nachází ještě jedna menší plnohodnotně zařízená kuchyň s jídelním stolem. Podle slov majitelů obzvlášť dobře funguje při příležitosti snídaní. Její tajemství spočívá v orientaci na východ. Ze zadní strany s ní sousedí prostorná, minimalisticky navržená koupelna se sprchovým koutem a WC.

Přečtěte si také:
Venkovské útočiště pro mnoho vnoučat: Jak tradiční chalupa prošla proměnou bez ztráty duše

Ložnice s teplem domova

Horní podlaží je věnováno spánku a hygieně. Nacházejí se v něm dvě samostatné ložnice pro osm osob a jedna koupelna se sprchovým koutem a WC. Vizuálně návštěvníkovi lahodí interiér v detailu.

Ložnice s manželkou postelí

V dvou samostatných ložnicích se vyspí dohromady 8 lidí. Zdroj: Kubicek Studio

Dvě malá okna v každém z pokojů vytvářejí pocit bezpečí před nepřízní počasí. Dřevěné stropy v celé nemovitosti znásobují teplo domova. Šikmá střecha se postarala v patře o impozantní podhledy.

Směs stylů nezradila

„Design nábytku balancuje na hranici mezi minulostí a současností. Kombinovali jsme záměrně několik druhů a odstínů dřeva, kov a světlé tóny, v detailu se potom prostory nese teplá oranžová barva,” objasňuje svůj tvořivý záměr interiérová designérka Denisa Kubíčková Strmisková.

Světlá koupelna s červeným ručníkem

Téměř vše v chalupě najdeme dvakrát – dvě ložnice, kuchyně i koupelny. Tato se nachází v přízemí. Zdroj: Kubicek Studio

Zrekonstruovaná chalupa je reprezentována mobiliářem jednoduchých tvarů v kvalitním designu z masivního dřeva nebo kovu. Část nábytku byla vyrobena na míru nebo se jedná o repasování starých kusů nábytku a osvětlení.

„Interiér je doplněn ilustracemi českých výtvarníků Tomski&Polanski, kteří tematicky zpracovávají právě prostředí Jizerských hor,” dodává designérka.

Přečtěte si také:
Zahradní architekt radí, jak na nízkoúdržbovou zahradu u chalupy

Zrekonstruovaná chalupa je v zimě dostupná jen pěšky

Během bohaté sněhové nadílky se sem nedá dostat autem. Spolehlivě se dá zaparkovat ve vzdálenosti sto metrů od objektu. Zdejší poměry přinášejí s sebou mnoho překvapení, radosti, ale i dobrodružných výzev.

Chaloupka dvou sester

projektant: Projectica, s. r. o.
design interiéru: Denisa Kubíčková Strmisková
projektant: Projectica s.r.o.
autor fotografií:  Kubicek Studio
lokalita: Příchovice u Kořenova 154, Kořenov, Česká republika
plocha: 150 m2
realizace: 2022 – 2023

Fotogalerie

Text: Katarína Mácová
Foto: Kubicek Studio

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: dřevěné chalupy Jizerské hory Krkonoše Rekonstrukce chalupy
Sdílejte článek

Diskuze