Přírodní oáza nad hlavou: Průvodce zelenou střechou
Zelená střecha není žádnou novinkou moderní architektury, její historie sahá několik tisíc let dozadu. Je fascinující, krásná a užitečná. Skladba zelené střechy zlepšuje izolační vlastnosti objektu, potěší oko i duši a navíc je možné získat na zelenou střechu dotaci.
Fotovoltaiku můžete instalovat i na starší dům
Popularita fotovoltaických elektráren neustále stoupá a řada majitelů domů se zajímá o možnost instalace na starší nemovitosti. FVE lze instalovat i na starší budovy, je však třeba věnovat zvýšenou pozornost stavu střechy a původní elektroinstalaci.
Na co si dát pozor při výběru dodavatele fotovoltaiky?
Zeptali jsme se Pavla Matějoviče, provozního ředitele společnosti SCHLIEGER.
Udržitelný dům na okraji křivoklátských lesů otevírá náruč slunci. Jak dosáhli jeho energetické úspornosti?
Na okraji křivoklátských lesů v jižní části obce Malé Kyšice vzniklo rezidenční území. Původně zde byly, a stále jsou, chaty. Místo jedné z nich dnes však už stojí zajímavý projekt z dílny Stempel & Tesar architekti. Jde o pasivní, udržitelný dům, který otevírá náruč slunečním paprskům díky nevšednímu tvaru.
Chatu postavili z materiálů, které vydrží stovky let. Jejich hlavním heslem byla udržitelnost a dlouhá životnost
Trend udržitelnosti nutí stále více architektů uvažovat v projektech o materiálech, které jsou nejen přírodní a snadno rozložitelné, ale též dlouho vydrží. Nejlépe bez potřeby speciální údržby. Takto k projektu chaty přistupoval i architekt z ateliéru Fjord Arkitekter – Finn Magnus Rasmussen.
Studenti postavili soběstačnou chatku a ostatním ukázali, jak stavět udržitelně
Udržitelná výstavba je stále častěji skloňovaným tématem. Na otázku, jak stavět udržitelně, se snažili odpovědět, ale i prakticky to ukázat, studenti kurzu udržitelné výroby, který vede Prof. Dr. Rainer Hirth na Univerzitě aplikovaných věd a umění v Coburgu. Výsledkem je soběstačný malý domek použitelný jako letní chatka nebo místo, kam se ukrýt před stresujícím prostředím.
6 pravidel při plánování udržitelné stavby
Ani oblasti stavebnictví se nevyhýbá moderní trend vyzývající ke snaze o větší udržitelnost a k svědomitějšímu přístupu vůči životnímu prostředí. Ekologický faktor se tak stává důležitým aspektem, který promlouvá do nákupních preferencí zákazníků hobby marketů. Jak vybírat, aby byl váš projekt skutečně „zelený“ a na jaké další aspekty si dát pozor?
Jak splnit přísnější normy pro pasivní a nízkoenergetické budovy
Od 1. ledna 2022 platí podle vyhlášky č. 264/2020 Sb. přísnější požadavky na budovy s téměř nulovou spotřebou energie (nZEB II). Větší důraz bude kladen zejména na samotný návrh a koncept stavby, stejně jako na využití obnovitelných zdrojů energie.
Dům na okraji Davle, kde se potkává příroda s moderními technologiemi
Na první pohled vypadá jako moderní předměstský dům, pod svou sněhobílou fasádou ale skrývá netradiční stavební materiály, jako je sláma nebo hlína. Téměř pasivní Slamák, jak majitelé svému domovu přezdívají, jim za svými zdmi skýtá plně komfortní moderní bydlení, které si rozumí jak s přírodou, tak i se současnými technologiemi.
Unikátní nízkoenergetický dům tvoří pět věžiček s oblými zdmi
Bumpers Oast je dům z 21. století, známý z oblasti anglického Kentu. V těchto tradičních lidových stavbách se vedle vaření piva sušil chmel. Architektonické studio ACME si vzalo místní domy jako vzor a vytvořilo z nich nový velmi specifický domov pro rodinu. Pět věží obložených šindeli se tyčí nad bývalým jabloňovým sadem ve zvlněné krajině Kentu. Tvoří moderní nízkoenergetickou stavbu.