Jak se žije v aktivním domě?

12. 11. 2014
Diskuze (0)
Sdílet

Aktivní domy, které jsou schopné samy si vyprodukovat všechnu energii na svůj provoz, představují bydlení budoucnosti. Mladá rakouská rodina si mohla vyzkoušet, jak se v takovémto domě žije. V Sunlighthousu strávili přesně rok.

Dřevostavba stojící jen několik kilometrů od Vídně byla postavena jako experiment v rámci projektu VELUX Model Home 2020. Úkolem architektů bylo navrhnout budovu, která dokáže splňovat vysoké nároky na energetickou spotřebu, nabízí dostatek světla a zároveň vytváří příjemné prostředí na každodenní užívání. Projekt se realizoval v roce 2010 (objevil se tehdy také na stránkách časopisu Môj dom) a o dva roky později – v březnu 2012 – se do něj na 12 měsíců nastěhovala 4členná rodina Dorfstetterových, která měla otestovat, jak se v tomto netradičně řešeném domě skutečně žije.

Rakouský Sunlighthouse je třetím ze šesti aktivních domů, které vznikly v rámci projektu VELUX Model Home 2020. Nachází se na západ od Vídně.

Rakouský Sunlighthouse je třetím ze šesti aktivních domů, které vznikly v rámci projektu VELUX Model Home 2020. Nachází se na západ od Vídně. FOTO VELUX

Dům v aktivním standardu klade důraz na kvalitu života obyvatel a zároveň zohledňuje ekologické i ekonomické řešení bydlení.

Dům byl navržen tak, aby respektoval své okolí. Na první pohled skromně působící exteriér netradičního tvaru ukrývá uvnitř nadstandardní technologické vybavení.

Dům byl navržen tak, aby respektoval své okolí. Na první pohled skromně působící exteriér netradičního tvaru ukrývá uvnitř nadstandardní technologické vybavení. FOTO VELUX

Žádný laboratorní experiment

Hned na začátku byla rodina vybraná na testování upozorněna, že i když jde o roční zkušební provoz, který se podrobí měřením, bydlení v domě nemá připomínat laboratorní experiment. Jeho obyvatelé měli žít v Sunlighthousu podobně jako kdekoli jinde. Rozdíl tu však přece jen byl – členové rodiny měli absolutně důvěřovat automatickému nastavení systému větrání a stínění, co nejméně do něj zasahovat a uvěřit, že počítač ví lépe než oni sami, zda je třeba otevřít okno nebo zastínit.

FOTO VELUX

FOTO VELUX

Kdo dům testoval?

Do projektu Sunlighthouse se přihlásilo 111 rodin, které chtěly život v aktivním domě zažít na vlastní kůži. Z nich nakonec porota vybrala mladý manželský pár Ludwiga (32 let) a Yasmin (30 let) Dorfsteteerovýcc spolu s jejich dvěma syny – Johannem (3 roky) a Alfredem (5 let). Ti porotce přesvědčili nejen svým sympatickým projevem, dobrodružným duchem a nadšením pro projekt, ale také cennými vědomostmi z oblasti ekologie. Ludwig totiž pracuje pro Rakouské spolkové lesy jako specialista na hospodaření se soukromými lesy a Yasmin je vědecká pracovnice v oblasti ochrany klimatu. Po roku stráveném v domě ho rodina opustila. V současnosti je Sunlighthouse na prodej.

Obývací pokoj byl během testování skutečným srdcem domácnosti. Johann a Alfred většinou proměnili prostor na velkou hernu.

Obývací pokoj byl během testování skutečným srdcem domácnosti. Johann a Alfred většinou proměnili prostor na velkou hernu. FOTO VELUX

tebula

Co přineslo měření?

Měření v aktivním domě probíhalo během 12 měsíců a zohledňovalo kvantitativní i kvalitativní parametry. Kvantitativní monitoring zjišťoval skutečnou spotřebu energie v domě (tepla, teplé vody či elektřiny). Kvalitativní monitoring vycházel z rozhovorů s obyvateli domu a zajímal se o subjektivní pocity z bydlení. Měření tak poskytlo ucelený pohled na život v experimentálním domě. Výsledky měření přinesly pozitivní ohlasy všech členů rodiny a přívětivě dopadly i naměřené hodnoty. Sunlight­house byl projektován s požadavkem na co nejnižší spotřebu energie, která má být pokryta výhradně z obnovitelných zdrojů. Celková energetická bilance domu vyšla dokonce lépe, než se původně předpokládalo. Dům vyrobí o 10 % víc energie, než spotřebuje (podrobnější informace o spotřebě i výrobě energie najdete v tabulce Energetická bilance domu v číslech). Sunlighthouse byl zároveň projektován jako CO2 neutrální budova. Roční emise oxidu uhličitého vyrobená na obsluhu domu byla naměřena v množství 11,4 kg/m2, fotovoltaika ji však nakonec vykompenzovala na množství 11,5 kg/m2. Sluneční dům se tak může směle nazývat CO2 neutrální budovou.

Z kuchyně se člověk pohodlně dostane do atria. I v ní dominuje bílá barva nábytku a výrazné doplňky zelené a žluté barvy, které světlý prostor hezky dotvářejí.

Z kuchyně se člověk pohodlně dostane do atria. I v ní dominuje bílá barva nábytku a výrazné doplňky zelené a žluté barvy, které světlý prostor hezky dotvářejí. FOTO VELUX

Bílá dominuje také dětskému pokoji, který je bohatě prosvětlen přes střešní okna. Nosným prvkem prostoru je velká pracovní plocha, kterou kluci využívali při hraní či kreslení.

Bílá dominuje také dětskému pokoji, který je bohatě prosvětlen přes střešní okna. Nosným prvkem prostoru je velká pracovní plocha, kterou kluci využívali při hraní či kreslení. FOTO VELUX

Zalitý sluncem, ale jen když je to potřeba

Název domu si rozhodně stojí za svým jménem – interiér je skutečně zalitý slunečními paprsky. Některá střešní okna architekti ze studia Hein-Troy Architekten záměrně umístili netradičně vysoko, aby denní světlo proniklo také hluboko do interiéru. Množství zasklených ploch v domě odpovídá 42 % podlahové plochy, přičemž minimální doporučovaný standard je 10 %. Množství světla bylo jedním z faktorů, který se majitelům líbil hned na začátku. „V porovnání se sousedními domy si člověk všimne, že světla vždy rozsvěcujeme jako poslední. A je to skutečně zřejmé. Na druhé straně, když je tma, rozsvěcujeme víc světel, protože člověk je zvyklý na to, že tady má hodně světla. Zvyknete si, že je všude a stále světlo,“ pochvaluje si Ludwig Dorfstetter.

V interiéru podobně jako v exteriéru vládnou čisté linie, prostor však rozhodně nepůsobí neosobně. Dominuje mu bílá barva a světlé dřevo na podlaze či stropech.

V interiéru podobně jako v exteriéru vládnou čisté linie, prostor však rozhodně nepůsobí neosobně. Dominuje mu bílá barva a světlé dřevo na podlaze či stropech. FOTO VELUX

Sunlighthouse je bohatě prosvětlený, přičemž přirozené světlo se do interiéru dostává přes fasádní okna, která nabízejí také nádherný výhled na okolí, jakož i přes střešní okna, která jsou položena záměrně vysoko, aby vnášela do interiéru co nejvíce světla.

Sunlighthouse je bohatě prosvětlený, přičemž přirozené světlo se do interiéru dostává přes fasádní okna, která nabízejí také nádherný výhled na okolí, jakož i přes střešní okna, která jsou položena záměrně vysoko, aby vnášela do interiéru co nejvíce světla. FOTO VELUX

Čerstvý vzduch

Okna však neslouží pouze na prosvětlení, ale zároveň zajišťují přístup čerstvého vzduchu do domu. Starají se o pravidelné větrání, které je prostřednictvím kontrolních snímačů řízeno automaticky, přičemž okna lze samozřejmě ovládat i manuálně. O kvalitě vzduchu v aktivním domě svědčí také spokojenost rodiny, která dala tomuto parametru nejvyšší bodové ohodnocení ve 231 dnech z celkových 251 dnů, když byli v domě přítomni. Během zbylých 20 dnů ubrali kvalitě vzduchu v domě jeden bod.

Kvalitní vnitřní prostředí je základním požadavkem aktivního domu. Dům je proto nejen prosvětlený, ale také automaticky a pravidelně větraný.

Kvalitní vnitřní prostředí je základním požadavkem aktivního domu. Dům je proto nejen prosvětlený, ale také automaticky a pravidelně větraný. FOTO VELUX

Ani v koupelnách nechybí hodně denního světla. Střešní okna navíc nabízejí dostatek soukromí.

Ani v koupelnách nechybí hodně denního světla. Střešní okna navíc nabízejí dostatek soukromí. FOTO VELUX

Příjemná teplota v místnostech

Tepelnou pohodu v aktivním domě zabezpečuje systém vytápění s tepelným čerpadlem. Ani v tomto bodě Sunlighthouse nezklamal. V lednu, kdy se průměrná vnější teplota pohybovala na úrovni 0,5 °C, majitelé naměřili v místnostech průměrně 21,3 °C. „Podle mého názoru je tady neuvěřitelně konstantní vnitřní klima. Člověk v domě vůbec nevnímá, že je venku zima. V jiných domech se to dá zpozorovat dřív,“ opisuje Yasmin Dorfstetterová. Dalo by se čekat, že pro obrovské zasklené plochy se interiér bude v létě přehřívat, obyvatelé však byli i v tomto období spokojeni. Průměrná vnější teplota v nejteplejším měsíci roku, tedy v červenci, byla 22,8 °C, zatímco v interiéru 24,4 °C. Vnější teploty však výrazně kolísaly – zatímco jeden den bylo pod 20 °C, další den přesáhla teplota tropickou třicítku. „Byl jsem příjemně překvapený. V den, kdy jsem se vracel ze zasedání v Německu, bylo více než 30 °C, ale dům přece jen vydržel relativně chladný. V noci se také celkem dobře ochlazuje – mohu klidně spát, což je pro mě vlastně nejdůležitější kritérium,“ dodává Ludwig Dorfstetter. Průměrné teploty jsou navíc v letním období mírně zkreslené, protože v první vlně horka rodina zasahovala do automatického systému a ručním větráním neúmyslně zvyšovala teplotu v místnostech. Ve druhé vlně horka už ale rodina automatice důvěřovala a docílila tak příjemnější teploty.

Také v koupelnách vládne minimalismus. Pro dům typická bílá barva je oživena, jak jinak, svěžími zelenými doplňky. Nechybí dvojité umyvadlo nabízející větší komfort zejména během hektičtějších rán.

Také v koupelnách vládne minimalismus. Pro dům typická bílá barva je oživena, jak jinak, svěžími zelenými doplňky. Nechybí dvojité umyvadlo nabízející větší komfort zejména během hektičtějších rán. FOTO VELUX

Půdorysy

Půdorysy

O projektu VELUX Model Home 2020

Společnost VELUX se prostřednictvím výstavby aktivních domů v rámci projektu VELUX Model Home 2020 zapojuje do aktivit spojených s budováním udržitelného bydlení. Zahrnuje výstavbu a následně zkoumání šesti aktivních domů v různých částech Evropy.
Základní principy aktivního domu:
komfort pro obyvatele domu,
kvalitní vnitřní prostředí,
dostatek denního světla,
přirozené větrání,
neutrální budova z hlediska CO2 emisí,
minimální dosah na životní prostředí.

architekt Jury Troy ze studia Hein-Troy Architekten

FOTO VELUX

architekt Jury Troy ze studia Hein-Troy Architekten

Při návrhu jsem kladl důraz na dostatek denního světla, kterého jsem docílil především dispozicí domu a použitím množství střešních oken dodávajících v průměru dvojnásobek světla oproti fasádním oknům. Okenní otvory – střešní i fasádní okna – jsou rozmístěny tak, aby umožňovaly cílené výhledy do okolí a, naopak, chránily soukromí tam, kde je to potřeba, a navzdory tomu dostatečně prosvětlily interiér.

PŘIPRAVILA NATÁLIA ŽÁKOVÁ Z PODKLADŮ VELUX
FOTO VELUX
ZDROJ časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: NED a pasivní domy
Tagy: aktivní domy dřevo dum ekologicky stavba
Sdílejte článek

Diskuze