Jak vybrat okna do nízkoenergetického domu

31. 12. 2013
Diskuze (0)
Sdílet

Zateplit a vyměnit okna! Anebo v opačném pořadí! Tak zní nejčastěji rada odborníků, pokud se jim svěříte s myšlenkou snížit tepelné ztráty vašeho domu. Pokud tedy přistoupíte ke zmíněné výměně oken, je důležité vybrat ta správná. 6 […]

Zateplit a vyměnit okna! Anebo v opačném pořadí! Tak zní nejčastěji rada odborníků, pokud se jim svěříte s myšlenkou snížit tepelné ztráty vašeho domu. Pokud tedy přistoupíte ke zmíněné výměně oken, je důležité vybrat ta správná.

6 tipů co byste měli vědět o dokonalém okně

1 Zvyšující se ceny energií nutí člověka zamýšlet se nad tím, kde všude by mohl ušetřit. Řešením může být nízkoenergetický dům. Ocení jej zejména ti, kteří chtějí dlouhodobě snižovat náklady na provoz svého bydlení. Použitím vhodných oken a dveří se dají významně omezit i případné tepelné ztráty.

Netěsnícími výplněmi stavebních otvorů můžete v domácnosti ztratit až 25 % energie. Když si pořídíte otvorové výplně s výborným těsněním a vhodnými tepelněizolačními vlastnostmi, můžete tak hodně energie uspořit.

Velikost objemu ztráty energie závisí kromě jiného na rozdílu mezi teplotou vnitřního prostředí a teplotou, která je venku. Nejvíc energie se ztrácí v zimě, protože teplotní rozdíly v tomto období často dosahují až 35 °C. Na podzim a na jaře převládají v našich podmínkách mírné teploty a rozdíly se pohybují v menších rozmezích.

foto: thinkstock.cz

foto: thinkstock.cz

2 Při výběru oken doporučujeme brát v potaz jejich tepelněizolační parametry. Častokrát se tento výběr omezí jen na počet komor, ale pro tepelný zisk jsou důležité i jiné vlastnosti – stavební hloubka profilu, typ výztuhy, zasklení atd. Nezapomínejte ani na výběr renomovaného výrobce, protože úroveň výroby je vždy tím nejdůležitějším, co finální produkt ovlivňuje.

3 Kromě okenního rámu hraje při výběru oken důležitou roli i soustava skel. Jejich tepelně­izolační vlastnosti ovlivňují následující činitele – nízkoemisní vrstva, typ distančního rámečku, který odděluje jednotlivé skleněné tabule soustavy, a typ inertního plynu (výplň prostoru mezi skly). Díky distančnímu rámečku z ušlechtilé oceli můžeme minimalizovat tepelné ztráty. Vzhledem k tomu, že ocel není tepelně vodivá jako hliník, zlepšuje celkové tepelněizolační vlastnosti budovy. Prostor mezi skly by měl být vyplněný inertním plynem, například argonem, který snižuje únik energie.

foto: Inoutic

foto: Inoutic

4 Při výběru oken do nízkoenergetického domu byste měli dbát i na umístění oken s ohledem na světové strany. Díky vhodnému umístění skleněných ploch můžeme získat i dodatečné teplo. Zlatým pravidlem je, že 80 % velkých zasklených ploch by mělo být vsazených na jižní straně, kde svítí nejvíce slunce. Nejméně slunečních paprsků dopadá na severní stranu, proto je dobré zde použít naopak okna menších rozměrů. Východní a západní strana už má na energetickou bilanci budovy poměrně malý vliv.

5 Na trhu je velký výběr řešení, která chrání interiér před nadměrným slunečním přehřátím. V nabídkách výrobců se dají najít vnější rolety, žaluzie a různé jiné prvky, které chrání před sluncem.

6 Aby okna a dveře dokázala plnit svoji funkci, musejí být namontovaná tzv. teplou metodou. Tento způsob chrání proti vzniku tepelných mostů, kterými se ztrácí teplo z našeho obydlí. Kromě toho chrání i proti vlhnutí stěn.

Přípustná hodnota součinitele Uw pro okna a dveře v nízkoenergetických domech je menší nebo rovna 0,8 W/m2K.

Slovník pojmů

Základní veličinou, která definuje úroveň ztráty energie, je součinitel prostupu tepla Uw. Uvádí se v jednotkách W/m²K a určuje tepelnou prostupnost celého okna. V praxi platí, že čím je hodnota nižší, tím víc tepla zůstává uvnitř domu. Přípustná hodnota součinitele Uw pro okna a dveře v nízkoenergetických domech je menší nebo rovna 0,8 W/m²K.

foto: Oknoplast

foto: Oknoplast

Údržba plastového okna
Podle odborníků ze společnosti Inoutic

I když se plastová okna obecně považují za bezúdržbová, neměli bychom je ponechávat zcela stranou našeho zájmu. Zatímco skla jsou umyta raz dva, otírání rámů je trochu pracnější. Odborníci na úklid doporučují umýt je jako první, teprve potom přicházejí na řadu skla. K čištění použijte to, čím běžně uklízíte v domácnosti, někomu se osvědčil prostředek na mytí nádobí zředěný vodou, jinému univerzální či speciální saponáty. V každém případě nepoužívejte abrazivní prostředky, nitroředidla nebo benzin, ale ani drátěnky nebo cokoli, co by mohlo poškrábat povrch rámů. Na zvláště odolné nečistoty si pořiďte speciální čističe, např. Fenosol apod. Nečistoty nikdy neodstraňujte na sucho, abyste rámy neodřeli.

foto: Oknoplast

foto: Oknoplast

Jednou až dvakrát ročně dotáhněte uvolněné kliky a úchyty. Není to nic složitého; nadzvedněte kryt pod klikou a otočte ho do vodorovné polohy. Kování jednou ročně promažte olejem, ať nezatuhne. Každého půl roku dopřejte těsnění v rámu výživnou kúru speciálními přípravky, např. silikonovým olejem. Zpomalíte tak proces přirozeného stárnutí. Těsnění zůstane déle pružné a bude spolehlivě plnit svou funkci. Pokud je poškozené, vyměňte ho co nejdříve. Kontrolujte také průchodnost otvorů pro odvádění vody v profilech rámů, nahromaděné nečistoty odstraňte, aby voda mohla volně odtékat.

Natírání zakázáno
Jednou z nesporných výhod plastových oken je to, že po celou dobu své životnosti se nemusejí natírat (!). A z mnoha důvodů to ani nedoporučujeme zkoušet. Hlavně proto, že barva nemusí k povrchu dobře přilnout.

TEXT RED
Odborná spolupráce Juraj Koudela / Oknoplast
FOTO ARCHIV FIREM A THINKSTOCK

Kategorie: NED a pasivní domy Rekonstrukce domu
Tagy: materialy nizkoenergeticky okno plastová okna rodinný dům Seřízení plastových oken
Sdílejte článek

Diskuze