FOTO RD Rýmařov

Příběh o ohromném úspěchu, aneb DVA DOMY DENNĚ

03. 05. 2019 Sdílet

Už padesát let rýmařovský dřevozpracující podnik vyrábí a montuje špičkové rodinné domy. A v letošním roce společnost RD Rýmařov předá jednomu ze svých zákazníků jubilejní stavbu s pořadovým číslem 25 000!

Jsou to jednoduché počty – znamená to v průměru každý rok pět stovek realizací. Když odečteme víkendy a svátky, tedy dva domy denně. Den za dnem, už plné půlstoletí!

Podpultové zboží!

Ze dřeva se stavěla lidská obydlí od nepaměti, ale éra moderní dřevostavby se u nás datuje od roku 1969. To začala v tehdejším národním podniku RD Jeseník licenční výroba montovaných rodinných domů firmy Okal z Hannoveru. Ona zkratka RD v názvu podniku, jehož je dnešní společnost RD Rýmařov přímým pokračovatelem, tenkrát ještě neznamenala „rodinné domky“, nýbrž „rudné doly“.

Státem řízené hospodářství v někdejší ČSSR se zakoupením licence od renomovaného výrobce montovaných dřevostaveb vyrovnávalo se dvěma problémy najednou. Jednak na Jesenicku přestávala být rentabilní těžba rudy a musel se řešit další program tamního velkého národního podniku. Ale hlavně v nedlouhém období obrodného procesu roku 1968 vyvstala potřeba nabídnout nějakou alternativu k tehdy u nás běžně stavěným rodinným domům. Svépomocně realizovaná těžká monstra neměla s moderním bydlením, tak jak bylo chápáno ve vyspělém světě, příliš společného.

Před půlstoletím se tedy u nás objevil licenční Okal. A také zazněl vůbec poprvé dnes tolik frekventovaný pojem nízkoenergetický dům. To už v kontextu s rýmařovským dřevozpracujícím podnikem a jím užívanými technologiemi. Nové licenční stavby s visačkou Okal tenkrát představovaly skoro jediný možný kontakt zdejšího stavebníka s evropskou úrovní progresívních konstrukčních technologií.

O produkt s vůní Západu a s nesporným puncem výjimečnosti, byl tehdy v Československu ohromný zájem. Tyto domy se staly okamžitě podpultovým zbožím. Na dodávku se běžně čekalo dlouhé měsíce. Systém realizace byl obdobný jako dnes; na klasicky připravený suterén zakupoval stavebník takzvanou vrchní stavbu. Pilotní projekt Okal 117 byl dispozičně řešený jako 6+1 a měl dvě koupelny! Nepochybně představoval i z dnešního hlediska vysoký obytný komfort!

FOTO RD Rýmařov

FOTO RD Rýmařov

Čtyřikrát žádané éčko

Ani po pěti desetiletích nedá práci nalézt v českých městech i na venkově realizace, které svým majitelům stále bezchybně slouží. V Rýmařově vyráběné domy Okal pomáhaly kultivovat celé zdejší prostředí oboru rodinný dům. A to velmi dlouhodobě, zcela generálně a napříč všemi konstrukčními systémy.

I po skončení platnosti licenční smlouvy s firmou Okal, pomáhala společnost RD Rýmařov formovat technické provedení i architekturu moderního rodinného domu. Prioritně šlo vždy o pohodlné bydlení. To ovšem muselo splňovat náročná hlediska ekonomická, ekologická, estetická a především energetická. Tato čtyři éčka se v Rýmařově zvolna stávala oficiální firemní filozofií už dávno předtím, než se právě o těchto kvalitách začalo masově mluvit snad na všech evropských staveništích. A po změně politických i ekonomických podmínek v roce 1989 pak tato úroveň umožnila okamžitý vstup na exportní trhy.

Dnes? Aktuálně máme v případě společnosti RD Rýmařov tu čest s ryze českou firmou, která loni předala nové rodinné domy 438 zákazníkům! A na další dva roky má vyprodáno! Nejen typové domy, ale i individuální stavby a také projekty pro významné developery, se stávají důkazem všestranných předností používaného stavebního systému.

Klient jako projektant

V novodobé historii podniku RD Rýmařov dominuje jeden fakt. Stavebník, investor, či chceme-li tak klient, bývá rovněž projektantem. Samozřejmě řečeno v nadsázce a s cílem zdůraznit, že tady se nestavějí žádné vzdušné zámky. Svého času to velmi výstižně řekl spolumajitel a obchodní ředitel společnosti Jiří Pohloudek: „Naše nejžádanější domy jsou projektovány finančními možnostmi lidí, kteří v těch domech budou bydlet! Už před lety jsme ve shodě s bankami došli k závěru, že maximální částka, jakou budou naši potenciální zákazníci schopni za svůj domov vynaložit, se blíží třem milionům korun. Do takového limitu jsme se tedy museli s cenami dostat.“

Aktuální katalog domů RD Rýmařov obsahuje hned deset typů, které maximálně třímilionový požadavek splňují. A to přes skutečnost, že rýmařovská nabídka je programově nadstandardní. Takže v ceně domu stavěného formou dodávky na klíč, bývají obsažené i položky, které jiní dodavatelé účtují samostatně.

Společnost RD Rýmařov standardně se svými domy nabízí také ucelené úsporné pakety a používá alternativní technologie při vytápění, větrání a ohřevu vody. Spolupracuje s renomovanými partnery a snaží se při tom nezapomínat na investiční schopnosti svých zákazníků.

FOTO RD Rýmařov

FOTO RD Rýmařov

Pomyslné sedmé podlaží

V segmentu vývoje a staveb montovaných domů na bázi dřeva je RD Rýmařov dávno firmou evropského významu. Má špičkové evropské výsledky ve smyslu dosahovaných objemů výroby, plní nejpřísnější evropská kvalitativní měřítka. A pyšní se ve svých bilancích zajímavými projekty, které rozhodně stojí za připomenutí.

Už před lety například osvědčila své přednosti, když během pouhých šesti měsíců postavila 180 rodinných domů pro významného holandského developera v Německu! V Rakousku zase vystavěla nedaleko vídeňského letiště moderní kongresové centrum. Jde o největší stavbu, jakou kdy firma RD Rýmařov realizovala. A rakouskou expanzi později zakončila realizací tří bytovek a 31 rodinných domů ve Vídni.

Zajímavé aktivity rýmařovský podnik momentálně vyvíjí pro změnu také v Polsku. V Lodži postavil bytové domy s celkem 160 jednotkami. S tím velmi souvisí snaha o další zdokonalování technologie stavby vícepodlažních budov jako dřevostaveb. Zatím RD Rýmařov běžně staví třípodlažní bytové domy. Více nedovolují administrativní omezení. Firma se tedy velmi angažuje ve snaze inovovat zdejší požární normy. Přičemž cílem je vyrovnat se špičkovým stavbám tohoto druhu v Evropě.

Pět podlaží dřevostavby už bylo postaveno v Berlíně. A dokonce šest, v Londýně!

Takže obrazně: Vzhůru k těm rýmařovským sedmi!
(cb)

ZDROJ: PR článek společnosti RD Rýmařov s.r.o.

Kategorie: NED a pasivní domy
Tagy: katalog domů montované domy projekty rodinnych domu
Sdílejte článek