Proč stavět energeticky úsporný dům?

Proč stavět energeticky úsporný dům?

29. 06. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Pojmy nízkenergetický či energeticky pasivní dům nejsou již neznámé, přesto stojí stavebníci často před poměrně dramatickým rozhodnutím: v jakém domě vlastně mají bydlet – mají dát přednost klasice nebo se rozhodnout pro (u nás zatím […]

Pojmy nízkenergetický či energeticky pasivní dům nejsou již neznámé, přesto stojí stavebníci často před poměrně dramatickým rozhodnutím: v jakém domě vlastně mají bydlet – mají dát přednost klasice nebo se rozhodnout pro (u nás zatím ještě stále) méně rozšířené řešení?!

 

Investice, která se vrátí
Jaké jsou tedy výhody bydlení v energeticky pasivních rodinných či bytových domech ve srovnání s domy stavěnými takzvanými klasickými postupy a konvenčním technickým vybavením? Tato otázka se týká přímo finančních nákladů na výstavbu domu (rozdíly budou i ve srovnání zděného a montovaného dřevěného domu!) a energetického provozu obydlí. Není podstatné, zda upřednostníme zděný, nebo montovaný dřevěný rodinný dům – důležité je stanovení jeho energetické kategorie!

Nejlevnější jsou standardní zděné domy, ale ty jsou obvykle energeticky náročné. Jejich vlastnosti do určité míry vylepší zateplení, avšak polystyrenový plášť nenahradí koncepční a komplexní energeticky úsporný projekt. Relativně nižší vstupní investice na jejich výstavbu se odrazí v částkách za spotřebovanou elektrickou energii a plyn.

Nízkoenergetické domy (NED) s izolací cca 18 cm, s kvalitními okny, řízeným větráním a precizním zhotovením stavby jsou samozřejmě dražší. Rozdíl jejich ceny oproti standardním stavbám se vrátí v podobě úspor v platbách za energii.

Náklady na energeticky pasivní domy (EPD) z vybraných stavebních materiálů, s izolačním trojsklem a speciálními exteriérovými dveřmi, s izolací do 40 cm, s řízeným větráním a nekompromisně důkladným zhotovením stavby budou ve srovnání se standardním domem vyšší i o 20 %; avšak se seriózním stavitelem a dobrým stavebním managementem toto zvýšení nemusí být vůbec pravidlem. Energetické úspory na vytápění dosažené v EPD ve srovnání se standardním domem mohou tvořit až 90 %! Rozdíl v investicích představuje už samotný stavební systém – zkušenosti potvrzují, že montované dřevěné stavby jsou levnější. Vyšší náklady na některé stavební prvky (okna, dveře, speciální konstrukce) a technologie (vzduchotechnika) se investorům vrátí. Pokud si stavebník porovná ceny stavebních materiálů, dobu přípravy stavby a lidské práce, snadněji se rozhodne pro typ stavby a jejího dodavatele.

Cena a dům na míru
Významnou položkou ve stavebním rozpočtu je cena projektu. Cena katalogového projektu je ve srovnání se samotnou stavbou nepodstatná, avšak cena individuálního projektu představuje přibližně 10 % z ceny domu! Připomíná to cenu konfekčního obleku, který vám vcelku padne, pouze rukávy saka jsou trochu krátké, nohavice poněkud těsné a kvalita látky… zkrátka, oblek pro nenáročné. I současné katalogové nízkoenergetické domy jsou většinou pouze konfekcí – i když je látka o poznání lepší, parametry a vzhled jsou stále průměrné.

Dům na míru vám ušije pouze architekt-specialista nebo invenční projektant, přičemž zohlední nejen potřebné technické parametry, ale i vaše potřeby a požadavky. Přitom není podstatné, zda budete žít v takzvaném inteligentním domě nebo v něm budete ovládat světlo, žaluzie a televizor ručně. Důležité je, že v energeticky pasivním domě získáte klimatický komfort za netušené ceny v optimálně řešeném prostoru, jehož vnější design bude prezentovat váš postoj k okolí.

Zahraniční realita

Lídry ve výstavbě energeticky pasivních budov jsou Němci a Rakušané. Za necelých 20 let postavili přibližně 30 000 samostatných pasivních objektů, ale ani bytová sídliště s komplexní sociální infrastrukturou v energeticky pasivním standardu v Německu a Rakousku už nikoho nepřekvapí. Desítky architektonických a projekčních ateliérů ročně připraví stovky projektů pasivních budov. Vlády obou zmiňovaných zemí a komerční banky všemožně podporují developery i individuální stavebníky pasivních budov. V některých spolkových zemích dokonce stavební úřady nepovolí realizaci projektu, který nesplňuje parametry téměř pasivních budov (30 kWh/(m2 . a))! Stavební systém se v Německu a Rakousku, ve Švýcarsku a Dánsku, Francii a Itálii, v Anglii a Irsku stal životní filozofií lidí ohleduplných k přírodě – vždyť výroba elektrické energie od počátku souvisí se životním prostředím.

Text:  Mgr. Juraj Bondora
Foto:  iEPD, Isover Scandinavia

Kategorie: NED a pasivní domy
Tagy: dum energie nizkoenergeticky rodinny usporne
Sdílejte článek

Diskuze