návrh: Bc. Patrik Janoušek

Atrium pro větší soukromí

07. 12. 2014
Diskuze (0)
Sdílet

Student architektury Patrik Janoušek se rozhodl zareagovat na hlavní nevýhodu současné rodinné výstavby – nedostatek soukromí vyplývající z malých pozemků a domečků osazených příliš blízko sebe. V naší rubrice, kterou připravujeme ve spolupráci se společností Ekonomické stavby, představuje svoje řešení tohoto častého problému.

Veliká část pozemků v dnešní době silně trpí na nedostatek soukromí. Často jsou velmi blízko sousední domy s okny nasměrovanými rovnou k vám. U tohoto domu se s tímto problémem majitelé trápit nemusí. Polovina obývacího pokoje s jídelnou a následně celá chodba domu jsou proskleny, ovšem do soukromého atria, kam nikdo jiný neuvidí. Jindy nepříjemná a často i temná chodba se zde stává světlým momentem při obývání domu. V místě atria, které je ze tří stran ohraničeno domem, vzniká soukromá terasa odstíněná od okolní zástavby, ideální pro klidné a nikým nerušené posezení, ať už v letních podvečerech nebo ráno při snídani. Doprostřed terasy je možné zasadit strom a atrium tak ještě více zútulnit.

Bc. Patrik Janoušek

Bc. Patrik Janoušek

návrh: Bc. Patrik Janoušek

 

Atriový dům nabízí jedinečnou možnost propojit interiér domu se zahradou i v místech, kde by to u běžných domů znamenalo ztrátu soukromí. 

Dům do městské zástavby

Vizuálně se jedná o reprezentativní sídlo s plochou střechou a velmi moderním výrazem, které je navrženo do městské zástavby. Vyšší část domu ukrývá obývací pokoj s kuchyní a jídelnou. Ložnice a dětské pokoje s koupelnami jsou ukryty ve druhé, kamenem obložené části domu, kterou symbolicky ochraňuje bílý „rám“, zakusující se až do již zmíněné vyšší části domu s obývacím pokojem. Přesahy bílého „rámu“ mají také praktické využití – částečně zastiňují prosklené plochy a brání tak přehřívání v létě, bez nutnosti zatahovat všude žaluzie. U vstupu do domu přesah bílého rámu vytváří šikovné závětří.

návrh: Bc. Patrik Janoušek

návrh: Bc. Patrik Janoušek

 

Materiály pro náročné

Použité moderní materiály dávají domu elegantní vzhled. Ať už fasádní do hněda probarvené desky, kamenný obklad či bezrámové zasklení, určitě nezůstanou bez povšimnutí, ale rozhodně v tom kladném smyslu slova. Bezrámové zasklení je výborným detailem, které podporuje ideu atriového domu. Pevné části zasklení mají neznatelný rám a pouze posuvné části jsou orámovány jako u běžného zasklení. Výsledkem je dokonalá průhlednost skleněných ploch bez rušivých elementů a propojení s exteriérem tím dostává nový rozměr.

návrh: Bc. Patrik Janoušek

Strom uprostřed atria může být jako symbol nebo také pouze krásný přírodní prvek propojen s domem. Správným zvolením typu stromu je zaručena ideální výška koruny stromu a směr růstu kořenů.

návrh: Bc. Patrik Janoušek

Procházka domem

Dispozice domu je jasně rozdělena na společenskou a soukromou část, což zajišťuje dobrou funkčnost a akustické poměry v domě. Do domu se vstupuje klasicky přes zádveří, kde je umístěna lavička s botníkem a šatní skříň. Po pravé straně najdeme vstup do průchozí spíže, kam můžeme okamžitě odložit nákup, bez nutnosti obcházet půl domu, a po levé straně se nachází technická místnost či úložné prostory. Ihned ze zádveří je vizuální kontakt skrze prosklené dveře s nejdůležitějším prvkem domu – atriem. V západní části domu se pak nachází veliká místnost s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem. Velikost místnosti odpovídá její funkci (bude zde probíhat většina rodinného života) a bez problémů pojme i návštěvu. Ve východní části domu se nacházejí dva dětské pokoje s vlastní nadstandardně vybavenou koupelnou, která zároveň tvoří akustickou bariéru oddělující pokoj rodičů. Hlavní ložnice má pak svou vlastní koupelnu. Dále je i zkraje chodby umístěna samostatná toaleta vhodná například i pro návštěvy, které tak nebudou muset chodit do soukromých koupelen domu.

návrh: Bc. Patrik Janoušek

Bc. Patrik Janoušek
Student posledního ročníku oboru Architektura a stavitelství na ČVUT v Praze. Jeden semestr vystudoval v rámci programu Erasmus v Dánsku na VIA Horsens University. Nyní mimo jiné působí ve firmě Ekonomické stavby, kde se snaží vytvářet především dobře fungující moderní domy.

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: bydleni design materialy navrh rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze