Dobrá střecha je základ

13. 01. 2013
Diskuze (0)
Sdílet

Pokud chceme, aby střecha opravdu sloužila svému účelu a vydržela nejméně tolik let, kolik garantují záruční lhůty výrobců, nestačí výhodně nakoupit střešní tašky. Nekvalitní a odbytou střechu pocítíte velmi brzy – jak na vlastní kůži, […]

Pokud chceme, aby střecha opravdu sloužila svému účelu a vydržela nejméně tolik let, kolik garantují záruční lhůty výrobců, nestačí výhodně nakoupit střešní tašky. Nekvalitní a odbytou střechu pocítíte velmi brzy – jak na vlastní kůži, tak i na své peněžence.

 

„Základem střechy je kvalitní materiál,“ začíná zasvěcení do pokrývačského mistrovství Ludvík Petřek, majitel jihočeské společnosti Dachtrend, která se specializuje na realizace střech z nejrůznějších materiálů. „Na materiálu se nevyplatí šetřit, pokud si chceme užívat pohody bez námahy na mnoho let. Ale je též pravda, že jsem se během své praxe setkal se spoustou kolegů z pokrývačské branže, kteří dokázali „pohřbít“ i sebelepší materiál.“



Správně provedená střecha: kvalitní detaily včetně oplechování, správně rozmístěné sněholamy, pečlivé napojení vikýřů.  FOTO: Dachtrend

Od krovu

Kudy tedy vede cesta k dobré střeše? „Střecha je velmi citlivé místo,“ pokračuje Ludvík Petřek, „jelikož je to složená konstrukce, je mnoho možností, kde se dá pokazit.“ Na začátku je výběr vhodné krytiny. „Už z projektu by mělo být jasné, zda se bude jednat o těžkou střechu, tedy s použitím betonové či pálené tašky, či lehkou střechu, na niž přijde třeba plech či šindele.“ Zatímco u novostaveb je vše v rukou projektanta, případně záleží na vkusu či preferencích investora, u rekonstrukcí je potřeba nejprve posoudit kvalitu krovu. „Neplatí však, že bychom nemohli nahradit lehkou krytinu „těžkou“. Často nahrazujeme třeba starý eternit betonovou taškou bez nutnosti měnit krov. Ovšem když už po odkrytí zjistíme, že je původní krov křivý, to nejmenší, co můžeme pro kvalitu pláště udělat, je krokve narovnat příložkami. Jedině rovná střecha totiž dokáže rovnoměrně rozložit zatížení a vyrovnat se s nepřízní počasí.“
Ještě než se pustíme do vlastního pokrývání, je důležité zkontrolovat provedení izolace a osazení fólie. „Je důležité používat kvalitní fólii a pracovat správným technologickým postupem. Bohužel i dnes se setkáváme s tím, že je fólie přibitá k latím hřebíky nebo není dostatečně překrytá. Taková střecha je odsouzená k zániku,“ popisuje zkušený pokrývač. Firmy, které mají dostatek zkušeností a kladou důraz na kvalitu, však vědí, že nestačí pouze dodržet předepsaný postup. „Jako detail se může zdát použití kontralatí dostatečného průřezu. Střecha musí dýchat a při správném osazení tašek nehrozí ani u latí 5 × 5 cm nebo 5 × 8 cm nebezpečí podfouknutí střechy. Dále doporučujeme, pokud má střecha menší spád, těsnění pod kontralatě. Určitě se vyplatí.“

Choulostivá místa

Střechu dělají detaily. Každé drobné narušení pláště může vést k nenapravitelným škodám. Anebo bude jejich náprava stát majitele mnoho prostředků. Dobré firmy si časem vypracují systém „vychytávek“, díky nimž se vaše střecha promění v opravdu bezpečnou, pohodlnou a prodyšnou pláštěnku vhodnou do jakéhokoli počasí. „Velmi citlivým místem střechy je třeba komín,“ popisuje Ludvík Petřek, „málokdo si uvědomuje, že obložení komína musí větrat, komín se „potí“ a při nedostatečném odvětrání začne hnít. Anebo dekl ­– firmy používají různé materiály, přitom v kontaktu se zplodinami a vlhkostí neodolá ani měděný plech. Jediným opravdu spolehlivým řešením je nerez.“
Neméně podstatné, i když přehlížené, jsou i nášlapné rošty a další příslušenství pro údržbu střechy. Nebo i osazení bleskosvodu. Za nejcitlivější místo však považují pokrývači ze společnosti Dachtrend úžlabí. „Úžlabí je kámen úrazu. A nejkritičtější je přechod úžlabí na střešní krytinu. My používáme plech, který je zapnutý tak, aby vodu z úžlabí svedl do vodní drážky vlastní krytiny. Když se to provede dostatečně kvalitně, tak se pak voda na tomto kritickém místě nedrží, nenamrzá ani se netlačí proti směru tašek dovnitř střešního pláště. Ale nikdy nesvádět úžlabí na tašky!“ zdůrazňuje pan Petřek.



(Bramac)

Po zimě

Ostatně zima tradičně prověří každou střechu. „Velká chyba se třeba dělá při použití protisněhových doplňků. Když se osází pouze na nejnižší dvě řady tašek, sníh se tam drží a zatěžuje pouze tuto část střechy. Vzniká tak pnutí, které střeše nesvědčí. Mnohem praktičtější je osadit střechu háky po celé ploše se zdvojením třeba nad střešním oknem či výlezem. Háky nemají sníh pouze proříznout!“ Sníh se pak zadrží na více místech a postupně odtává.
Další výhodou je použití originálních doplňků, tak aby ladily s celou střechou. I když i zde záleží na konkrétní firmě. „Někteří výrobci mají v sortimentu spektrum doplňků, ale poskytují záruku i při kombinaci materiálů. To může být velká výhoda – třeba když zákazník nemá dost financí na značkové příslušenství. Když se vám výrobce zaručí za svůj materiál i v takovém případě, je to další plus pro zákazníka,“ pokračuje Ludvík Petřek.
Převážná většina nových či rekonstruovaných střech se dnes řeší zateplením. Tepelná izolace však chrání nejen peněženku před nadbytečnými náklady na topení, ale i střešní plášť. „Rozhodně doporučujeme zateplit,“ potvrzuje Ludvík Petřek. Platí tedy lidové pravidlo, že dobře zateplená střecha se pozná podle sněhu? „Není to tak jednoznačné,“ uvádí na pravou míru pan Petřek, „důležitá je i orientace a třeba barva tašek – z tmavějších sníh odtává rychleji. Spíš se dá podle sněhu poznat, zda je kvalitně provedené odvětrání.“ Když je správné, sníh taje od shora dolů, od vyústění větracích otvorů. Pokud vzduch správně cirkuluje, mělo by se to projevit i na sněhové pokrývce.


Také na střeše je prostor pro různé estetické a dekorační prvky – věnujte však pozornost tomu, aby jejich provedení neohrožovalo funkčnost samotné konstrukce. Foto: Mediterran 


Krása nikoli na posledním místě

Design a estetické provedení tvoří nezanedbatelnou část celkového dojmu, který lze ze střechy získat. Zejména u střech s větším sklonem tvoří střecha podstatnou část pohledu. Výběrem nevhodné krytiny lze leccos zkazit. „Je důležité vybrat si dodavatele s potřebným sortimentem. Máme za sebou i úspěšnou realizaci srubu s betonovou krytinou s vynikajícími funkční i estetickou kvalitou.“

Také na střeše je prostor pro různé estetické a dekorační prvky – věnujte však pozornost tomu, aby jejich provedení neohrožovalo funkčnost samotné konstrukce. Foto: Mediterran

Opravdoví mistři pokrývači si pak „vyhrají“ i s drobnostmi. „Důležité je třeba štítové lemování. Tento detail lze provést velmi hezky i s dilatací i bez použití krajových tašek. Vyplatí se třeba u rekonstrukcí, kdy je přesně daná šířka domu, nebo když netvoří okraj střechy pravý úhel. Jen je potřeba se tomu víc věnovat,“ pokračuje zkušený pokrývač. „Řešíme i okapy přidáním dodatečného plechu na první lať tak, aby voda nevzlínala směrem k plášti. Výsledkem pak sice mohou být ledové rampouchy, ale rozhodně je to lepší, než si ani nevšimnout, že voda, kterou okap nestihne pobrat, vzlíná do střechy a poškodí i římsu.“
To vše tvoří jeden celek, kvalitní střechu s cílem chránit obyvatele i stavbu samotnou před nepřízní počasí. 

TEXT: Matej Šišolák
FOTO: Dachtrend, mediterran, prefa, Bramac
ZDROJ: časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: Od partnerů rekonstrukce střecha
Sdílejte článek

Diskuze