Zdroj: João Morgado

Dům se dvěma fasádami poskytuje komfortní bydlení s jednoduchou dispozicí

11. 12. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Portugalští architekti rekonstruovali původně skromný dvoupodlažní dům, který sloužil hospodářským i obytným účelům. Pochází ze začátku 20. století, ale kolem 50. let k němu byla přistavěna přístavba – ze severní strany. Po dlouhých letech zanedbávání a řešení dědických práv se konečně dočkala pozitivní změny.

Představou majitelů bylo oživit budovu tak, aby splňovala dnešní požadavky na komfortní bydlení s jednoduchou dispozicí. Rozpočet měl samozřejmě své hranice, které autoři přeměny museli dodržet.

Dům se dvěma fasádami

Zdroj: João Morgado

Rekonstruovaný dům neměl předem daný, stoprocentně jasný účel – měl být přizpůsobivý tak, aby splňoval funkci dovolenkového domu, ale zároveň by měl být vhodný i pro trvalé bydlení a umět se přizpůsobit potřebám cestovního ruchu v budoucnosti.

Přečtěte si také:
Citlivá rekonstrukce stoletého venkovského statku

Staré a nové odlišeno materiály

Původní dispozice prošla absolutní přeměnou, protože byla nepraktická a vzhledem k dnešním prioritám v mnohém i nelogická. Dnes ji tvoří tři ložnice, apartmá, obytná místnost, kuchyň a sklad, který může být kdykoliv v budoucnosti přestavěn na obytnou místnost. Ložnice jsou v horním podlaží.

Dům se dvěma fasádami

Zdroj: João Morgado

Kvůli nedostatku místa zachovali a zrekonstruovali i přistavěnou část – druhý menší objem, ve kterém se nacházejí společenské prostory, kuchyň a obývací pokoj. Původní část domu je z žuly, přistavěná kontrastuje tmavou fasádou z vlnitého plechu. Podobně je řešen i nízký plot před domem. Stodolovitý charakter stavbě dodává červená sedlová střecha, která zároveň spojuje starou a novou část do jednoho celku.

Dům se dvěma fasádami

Zdroj: João Morgado

Neutrální interiér otepluje dřevo

V interiéru architekti zvolili neutralitu, která je dána výběrem jednoduchých materiálů a iluzí absence detailů. K propojení interiéru a venkovní krajiny slouží pečlivě a strategicky umístěné otvory. Všimněte si například menšího okna v ložnici, které na pozadí bílé stěny působí jako zarámovaný obraz s větvemi stromu.

Dům se dvěma fasádami

Zdroj: João Morgado

Zajímavě řešeno je úzké schodiště obklopené dřevem z obou stran, které je také osvětleno okny. Po něm vyjdete do otevřeného odpočinkového prostoru, protnutého komínem krbu. Tento prostor je celý obložený dřevem, včetně stropu. Z kuchyně v přízemí přistavěné části vedou dvoukřídlé posuvné dveře na vydlážděné okolí domu.

Přečtěte si také:
Malá hospodářská stavba ve vinici se po rekonstrukci proměnila v moderní kamenný dům
Dům se dvěma fasádami

Zdroj: João Morgado

Dům se dvěma fasádami

Zdroj: João Morgado

House MCR2

architekti: Filipe Pina + Maria Inês Costa, www.fp-a.pt

lokalita: Belmonte, Portugalsko

realizace: 2019

plocha: 140 m2

Sabína Zavarská

foto: João Morgado

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: historické domy kamenné zdi rekonstrukce historických objektů rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze