Dům vyrostl na základech kamenné ruiny, která byla národní památkou
V přírodním prostředí parku Garraf, nedaleko od španělského města St. Pere de Ribes, stála zřícenina z roku 1800. Původně sloužila k zemědělským a kamenářským účelům. Zbytky stavby jsou jako kousek katalánské historie národní památkou. Stav budovy se však postupně zhoršoval, až z ní nakonec zbyly jen ruiny. Věříte, že tato charismatická stavba vznikla na jejich základě?
V době, kdy byli požádáni o rekonstrukci bývalé řemeslnické budovy architekti z ateliéru Andrea Solé Arquitectura, z původní národní památky zbyly už jen nosné stěny. Jejich úkolem bylo upravit ruiny historického katalánského díla do původního stavu. Zároveň měli zvýšit objem budov o třicet procent – to se podařilo jednoduchými moderními přístavbami s bílou fasádou.
Pozůstatky původní stavby zůstaly přiznané – kamenné zdi vidíte zvenčí i zevnitř. Díky tomuto nápadu je historická hmota lehce rozpoznatelná, vymezuje hlavní prostor a vchod. Rozšíření je skromnější.
Nové části v moderním stylu, staré historické
„K výstavbě každé části jsme přistupovali jinak. Existující zdi jsme zevnitř vyztužili betonem, což umožnilo vrátit je do původní výšky. Nová přístavba je naopak postavena v moderním stylu. Směs nového a starého plní hlavní cíl projektu, jímž bylo vytvoření moderní a futuristické stavby při zachování staré katalánské infrastruktury. Z funkčního hlediska se vchod přesunul do starého vinného sklepa, který se svou ohromující dvojitou výškou vedl do centrální místnosti domu,“ vysvětluje architektka Andrea Solé.
Vyvýšený rybník chrání soukromí
Vlevo od hlavní místnosti se nacházejí ložnice (dvě v přízemí a jedna v horním poschodí), každá s vlastní koupelnou. Přístavba napravo zahrnuje kuchyň a obývací pokoj. Tyto dvě místnosti fungují jako jeden otevřený prostor a přes velké skleněné dveře se otevírají do exteriéru, mají přímý výhled na národní park Garraf.
Mezi přístavbou a podélným rybníkem vybudovaným nad úrovní terénu se nachází venkovní prostor. Vyvýšené jezírko též odděluje budovu od cesty a vytváří vizuální bariéru – takže kolemjdoucí nevidí dovnitř domu.
Jednoduché linie a solární panely
Vnitřní prostory jsou propracovány jednoduchými a výraznými geometrickými liniemi, které vytvářejí nový zážitek z interiéru. Celá obnova bývalé zříceniny a k ní přilehlého komplexu, který byl rekonstruován už dříve, byla realizována s maximálním ohledem na prostředí. Architekti dodrželi kritéria udržitelnosti potřebná pro zachování venkovského prostředí. Součástí projektu jsou solární panely i opětovné využití odpadní a dešťové vody.
Can Tomeu House
architektonický ateliér: Andrea Solé Arquitectura
lokalita: St. Pere de Ribes, Španělsko
plocha: 144 m2
realizace: 2017
Sabína Zavarská
Foto: Adria Goula
Zrod další kulturní památky.