Jak a k čemu využít sádrokarton
Také se vám zdá, že byt, ve kterém řadu let žijete, přestává splňovat vaše představy o moderním a pohodlném bydlení? Ve staré zástavbě jsou například zbytečně vysoké stropy; jejich snížením byste uspořili výdaje na energie […]
Také se vám zdá, že byt, ve kterém řadu let žijete, přestává splňovat vaše představy o moderním a pohodlném bydlení? Ve staré zástavbě jsou například zbytečně vysoké stropy; jejich snížením byste uspořili výdaje na energie a navíc byste třeba získali nový skladovací prostor. Starší panelové byty vás zase nepotěší odstrašujícími bytovými jádry z umakartových desek. A na mnohých domcích zahálí podkroví. Zkrátka a dobře: mělo by se s tím něco dělat.
Cesty ke stavebním úpravám mohou být rozdílné. My se zaměříme na suchý způsob výstavby využívající sádrokartonové desky, které jsou lehké, snadno se řežou na požadovaný tvar, při zpracování vzniká malé množství odpadu a navíc nejsou oproti tradičním stavebním materiálům ani drahé. Při použití sádrokartonových desek odpadají problémy se statikou a práce rychle postupují, protože není nutné sekat drážky a průchody pro rozvody. Ve volném prostoru příček se dobře vede elektřina i voda. Jednodušší je také umístění zásuvek a vypínačů. Sádrokarton má tu velkou výhodu, že je to vlastně skládačka, která nepoužívá žádné mokré procesy. Vysoušecí doba je nulová, povrch desek rovný a lze ho okamžitě upravovat.
Nevýhodou je, že stěna ze sádrokartonu není pro zavěšení těžších věcí nosná ve všech bodech, ale jen v místech nosné konstrukce. V případě instalace těžších polic je nutné znát polohu nosných rámů; těžší prvky nelze zavěsit, kam nás napadne – musíme mít vše rozmyšleno a rozkresleno už při plánování. S předstihem plánujeme také umístění zásuvek a vypínačů, protože vedení je třeba natáhnout ještě před zaklopením druhé stěny.
Jak a k čemu
Sádrokarton lze využít například ke zhotovení příčky, potřebujeme-li rozdělit místnost na více částí. Tepelná izolace, kterou poskytuje, ušetří navíc náklady na vytápění. Nemusíme se obávat nedostatku soukromí; pro kvalitní sádrokartonovou příčku je typická neprůzvučnost, kterou zajišťuje tepelná izolace, jež ji vyplňuje. Chceme-li zakrýt nevzhledné betonové stěny, výklenky, které nepotřebujeme, či zlepšit tepelnou a zvukovou izolaci, použijeme předsazené sádrokartonové stěny a zavěšené stropy. Časté a moderní je i využití sádrokartonu při úpravě podkroví domu. Chceme-li se v podkrovním interiéru cítit dobře v zimě i v létě, musíme zajistit, aby dobře fungovala střešní skladba. To znamená použít dostatečnou tepelnou izolaci z minerálních vláken. Aby se zabránilo kondenzaci vodních par, vkládá se do skladby střechy parozábrana. Při její aplikaci je důležité, aby byla v celé ploše spojitá, těsná. Vhodné řešení ale závisí na více faktorech. Proto rozhodně není od věci požádat o radu odborníka.
Konstrukce sádrokartonového systému
Základem zmíněného systému je sádrokartonová deska, vyrobená ze směsi sádry a rozvlákněného papíru či skelných vláken, obalená speciálním kartonem. Na našem trhu se vyskytují kartony v tloušťkách 6,5; 9,5; 12,5; 15 a 18 mm. Nejčastěji používaná je tzv. stavební deska obyčejná o tloušťce 12,5 mm. Desky o větší tloušťce se používají z protipožárních důvodů, zvýšení akustické ochrany či odolnosti proti průrazu. Desky o menší tloušťce se využívají pro tzv. ohýbané konstrukce a jako suché omítky.
Dalším důležitým prvkem pro sádrokartonové systémy jsou profily, které slouží jako nosná konstrukce pro sádrokartonové desky a zároveň k vyrovnání podkladu. Obecně je lze rozdělit na profily pro příčky a profily pro podhledy a podkroví. Sádrokartonové desky lze ve vhodných případech připevnit i na dřevěný rošt.
Staví se snadno a rychle
Nejrychlejším a nejspolehlivějším způsobem jak přestavět bytové jádro či vybudovat podhled, je sjednání zakázky u odborné firmy, která s vámi probere všechny varianty, předloží vám plán a cenovou kalkulaci.
Práci se sádrokartonem ale zvládne i šikovný domácí kutil. Jde jen o to zajít do nákupního centra či stavebnin a ve spolupráci s odborníkem vybrat nejvhodnější tloušťku desek, nosné profily, upevňovací šrouby a spárovací hmotu. Je dobré vědět, jak postupovat a na co si dát pozor. To je důležité zejména u přestavby koupelny, protože tam musíme používat desky impregnované nebo je sami účinně naimpregnovat. I když to může vypadat odvážně, na sádrokartonovou stěnu je možné umístit i umyvadlo nebo zavěsit WC. Důležité je ale použít držáky ze sanitárního programu a zařizovací předměty umístit v místě nosného profilu sádrokartonového systému. V případě závěsného WC je možné použít originální systém, který se po umístění jenom zakryje sádrokartonem.
Výhody sádrokartonu:
- nízká hmotnost
- rychlý postup stavby (bez dlouhých technologických přestávek)
- suchý proces výstavby (bez zanášení vlhkosti do stávajících konstrukcí)
- snadná opravitelnost stěn
- rovinnost konstrukcí
- neprůzvučnost
- udržování vnitřního mikroklimatu (regulace poměru vlhkosti ve vzduchu)
- ekonomická efektivita
Nevýhody sádrokartonu:
- tmel na spárách občas praská
- nízká únosnost stěn mimo konstrukce
- snadné poškození stěny ostrými předměty
Sádrokarton v koupelně
Z důvodu zvýšené vzdušné vlhkosti je v koupelně nutné použít desky impregnované.
Barvy na sádrokarton
Pro sádrokartonové povrchy jsou vhodné akrylátové nebo polyvinylacetátové disperzní barvy. Optimální je nanášení pomocí válečku. K povrchovým úpravám nelze použít hlinkové nátěry a nátěry na bázi vodního skla.
Upevnění desek
Délka šroubů pro připevnění desek opláštění:
- Dřevěná podkonstrukce – hloubka zašroubování šroubu do dřevěného prvku podkonstrukce musí být větší nebo rovna celkové tloušťce opláštění, minimálně však 20 mm.
- Kovová podkonstrukce – hloubka zašroubování šroubu kovovým profilem musí být nejméně 10 mm.
Vzdálenost šroubu od okraje desek musí činit u hran opláštěných kartonem nejméně 10 mm a u řezaných hran nejméně 15 mm. Největší vzájemná vzdálenost upevňovacích šroubů na konstrukci je pro příčky a předsazené stěny 250 mm, pro podhledy a šikmé plochy 170 mm.
Parozábrana v podkroví
Při zateplení podkroví se doporučuje vždy provést parozábranu. Běžnou parozábranou pro sádrokartonové konstrukce je PE fólie o tloušťce 0,2 mm. Pro zvýšené nároky se používají speciální fólie.
Keramický obklad sádrokartonu
Pod keramické obklady se doporučuje použít při rozteči profilů 600 mm dvojnásobné opláštění z desek o tloušťce 12,5 mm. Při zmenšení rozteče profilů na 400 mm je přípustné použít i jednoduché opláštění. Pro obklad sádrokartonových konstrukcí se dají použít keramické a kameninové obklady, popř. skleněná mozaika. Maximální rozměr dlaždic je 300 × 300 mm, lepí se běžnými obkladačskými lepidly, určenými k použití na sádrokarton. Plocha obkladů se vyspáruje spárovací hmotou, prostupy a rohy se utěsní trvale pružným silikonovým tmelem (ve vlhku s fungicidní úpravou). Samotný keramický obklad nezaručuje dostatečnou ochranu sádrokartonu před kapalnou vlhkostí. Proto je nutné v místech, kde se předpokládá odstřikovaná voda (okolí vany, sprchový kout) před nalepením obkladu aplikovat hydroizolační vrstvu.
Pravidla kladení sádrokartonových desek
Při opláštění je nutné přesazovat jednotlivé desky tak, aby nevznikaly křížové spáry. U příčky je třeba dbát na přesazení spár na jednotlivých stranách, v případě vícenásobného opláštění také na přesazení v jednotlivých vrstvách opláštění. Při opláštění kolem otvorů (zárubně, okna), je nepřípustné navázat spáru na roh otvoru – desky se mají přesadit tak, aby spára probíhala min. 150 mm od rohu.
Při opláštění podhledů se desky montují příčně ke směru profilů. Maximální rozteč profilů je 50 cm a desky jsou vzájemně přesazeny o jedno pole.
Tmelení opláštění sádrokartónové příčky
Konstrukce příčky plní požadovaná kritéria až po zatmelení všech vrstev opláštění.
Výška profilů CW (stojek)u příčky
Profily je třeba nastříhat přibližně o 10 až 15 mm kratší, než je světlá výška. To umožní nepatrný průhyb stropu, aniž by byla příčka neúměrně zatížena.
Zkracování kovových profilů
Profily se zkracují nůžkami na plech. Není přípustné je řezat rozbrušovacím kotoučem (flex), protože se vysokou teplotou může poškodit jejich povrchová antikorozní úprava.
TEXT: Jakub Drda (s použitím odborných pramenů)
FOTO: Rigips
ZDROJ: HOME