Jak ochránit spodní stavbu před vodou?

20. 06. 2016
Diskuze (0)
Sdílet

I na členitém pozemku, jehož součástí je potok a svah, může vyrůst bungalov. Jako zdravý a bezpečný domov, bez problémů s prosakováním vody do sklepa.

Rodina se rozhodla realizovat svůj sen o rodinném domě na netradičním pozemku. Začíná totiž potokem a končí na úpatí svahu. „Cíleně jsem vyhledával parcelu s potokem, tato se mi velmi zalíbila,“ dodává stavitel domu a hlava rodiny. Kopec se táhne pozemkem, pokračuje rovinatými poli a končí nedalekým lesíkem. Všude okolo vládne ticho, venkov a příroda. Místo je tedy ideální na klidné bydlení. Potok už přemostili. Podsklepený bungalov se majitelé rozhodli zasadit přímo do svahu. 

Důležitý je nejen kvalitní materiál, ale i správný způsob jeho aplikace. Na svislé základové zdi se má pás natavovat a přitlačovat ve směru zdola nahoru. FOTO Icopal

Důležitý je nejen kvalitní materiál, ale i správný způsob jeho aplikace. Na svislé základové zdi se má pás natavovat a přitlačovat ve směru zdola nahoru. FOTO Icopal

Místa, kde se nemá šetřit

Potok, spodní voda, úpatí kopce, podloží… Projektant musel při návrhu vhodného hydroizolačního systému zohlednit všechny místní vlivy. Vzhledem k tomu, že dům je situovaný ve svahu, byla prevence namístě. Když začne pršet, voda bude stékat z kopce dolů a bungalov jí bude stát v cestě. Prevenci navrhla i samotná realizační firma. Upozornila, že aplikování asfaltovaného pásu s nedostatečnými parametry je nejčastější chybou, která může nastat při izolaci spodní stavby jakéhokoliv domu. Vzniknou tak velké škody. „U nejlevnějších lepenek lze pozorovat, že se během natavování na základy točí do jedné strany, nemají kvalitní nosnou vložku. Některé nekvalitní pásy se dokonce začnou už při natavování trhat. Ale lidé si nedají říci,“ konstatuje Ladislav Papp z realizační společnosti ZA + PA TN, s. r. o. Také díky těmto doporučením rodina vsadila na jistotu. Zvolila odolný asfaltovaný pás určený na spodní stavbu.

Natavování usnadňovala spodní strana asfaltovaných pásů, která má speciální hřebenový profil. FOTO Icopal

Natavování usnadňovala spodní strana asfaltovaných pásů, která má speciální hřebenový profil. FOTO Icopal

Zaostřeno na hydroizolaci

Podcenit hydroizolaci spodní stavby se nevyplácí, odstraňování následků bývá totiž nákladné. Základy bungalovu byly proto izolovány asfaltovaným pásem nové generace – asfaltovaným hydroizolačním pásem modifikovaným SBS elastomerem na polyesterové rohoži s gramáží 250 g/m2, s minerálním plnidlem, s tloušťkou 4 mm, s přísadami proti biologické korozi a proti prorůstání kořenů, na povrchu s ochrannou fólií, na spodní straně s profilovaným povrchem. S hydroizolací základů začala realizační firma v srpnu 2015. Na nosný betonový podklad základové desky a na svislé zdi spodní stavby rodinného domu se nejprve válečkem nanesla jedna vrstva modifikovaného asfaltového penetračního nátěru s krátkou dobou schnutí. Po zaschnutí byly na takto připravený podklad nataveny modifikované asfaltované pásy. Novinkou použitého asfaltovaného pásu je fólie na jeho svrchní straně, která je odolná proti šestiměsíčnímu působení UV záření. To je důležité v případech, kdy jsou nezakryté izolované konstrukce vystaveny slunečnímu záření po delší dobu. Asfaltovaný pás ochrání spodní stavbu nejen před vodou a sluncem, ale i před prorůstáním výhonků kořenů rostlin, před plísněmi, mechy a houbami.

Životnost asfaltovaného pásu, který byl aplikován na základy bungalovu, se rovná technické životnosti budovy. FOTO Icopal

Životnost asfaltovaného pásu, který byl aplikován na základy bungalovu, se rovná technické životnosti budovy. FOTO Icopal

Jak správně izolovat základy

Realizační firma natavovala asfaltované pásy na vodorovnou základovou desku ze železobetonu i na svislé obvodové zdi. Natavování usnadňovala spodní strana pásů, která má speciální hřebenový profil. Ten umožňuje stoprocentní pevné a celoplošné spojení s podkladem. Speciální složení pásu a způsob jeho aplikace zabezpečují absolutní těsnost hydroizolace. Důležitý je nejen kvalitní materiál, ale i správný způsob jeho aplikace. Na svislé základové zdi se má pás natavovat a přitlačovat ve směru zdola nahoru. Dodatečně se natavují okraje pásu – svislý spoj i vodorovný spoj hydroizolace. Hydroizolace se aplikuje vždy náročněji na svislé stěny základů. Také na této stavbě museli natavovat jeden asfaltovaný pás dva či tři lidé najednou. Asfaltovaný pás se během natavování nesmí přepálit, protože by se tím zničil. Nejdůležitější je kvalitně realizovaný spoj vodorovné a svislé hydroizolace. Nejčastěji totiž tlaková voda proráží přes špatně realizované spoje.

FOTO Dano Veselský

FOTO Dano Veselský

Jistota na mnoho desetiletí

Asfaltovaný pás použitý k izolování základů bungalovu je odolný proti poškození a zároveň proti sedání základů či jiným pohybům podloží. „Výhodou je, že oproti jiným druhům hydroizolace má až o 100 % větší odolnost proti dynamickému proražení během stavebních prací,“ přizvukuje Ing. Peter Štefanec, produktový manažer společnosti Icopal, která hydroizolace vyrábí. Následkem jakéhokoliv poškození a natržení izolace během prací by totiž mohlo být prosakování vlhkosti. Aby byla izolace funkční, je třeba na spodní stavbě dobře izolovat i detaily. K jejich izolaci použila realizační firma tmel (elastickou asfaltovo-polyuretanovou jednosložkovou tekutou hydroizolaci vyztuženou nosnou vložkou z polyamidu), který byl ve dvou vrstvách nanášen štětcem. Po natření první vrstvy byla na detail aplikována elastická polyuretanová nosná vložka, která se následně překryla druhou vrstvou nátěru. Co se týče životnosti asfaltovaného pásu, který byl aplikován na základy bungalovu, ta se díky svým vlastnostem rovná technické životnosti budovy. Na asfaltovaný pás a jeho hydroizolační vlastnosti dostal investor třicetiletou záruku. Hydroizolaci základů bungalovu dokončila realizační firma ještě v srpnu 2015 s použitím 250 m2 hydroizolace.

Investor: soukromá osoba
Zhotovitel: ZA + PA TN, s. r. o., Ladislav Papp
Výrobce použitého hydroizolačního materiálu: Icopal, a. s.,
Použité materiály:
– penetrační nátěr Siplast Primer Speed SBS
– modifikované asfaltované pásy Fundament 4,0 Speed Profile SBS
– tmel na izolování detailů Siplast Elastic Speed PUR
Množství materiálu: 35 kotoučů asfalt. pásu/250 m2 hydroizolace

TEXT zpracováno ve spolupráci se společností Icopal a ZA + PA TN
FOTO Icopal, Dano Veselský
ZDROJ časopis HOME speciál jaro 2016, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: hydroizolace rekonstrukce spodni stavba zaklady
Sdílejte článek

Diskuze