Jak rozvrhnout denní část obytného prostoru v novostavbě

03. 01. 2013
Diskuze (0)
Sdílet

Možná by se mohlo zdát, že když už má někdo dům, nemá problém s jeho zařizováním. Ale rozhodnout se správně pro dispoziční uspořádání jednotlivých obytných zón a zařídit je tak, aby vyhovovaly praktickému a také […]

Možná by se mohlo zdát, že když už má někdo dům, nemá problém s jeho zařizováním. Ale rozhodnout se správně pro dispoziční uspořádání jednotlivých obytných zón a zařídit je tak, aby vyhovovaly praktickému a také pohodlnému bydlení i po určité době, nemusí být tak jednoduché.

 

Předmětem řešení bylo dispoziční rozvržení a zařízení denní části obytného prostoru v novostavbě rodinného domu. Řešený prostor byl navzdory otevřenosti dispozice jasně definován stavebními konstrukcemi do tří paralelně řazených prostorových celků – kuchyně, jídelny a obývací místnosti. Všechny řešené prostory jsou orientovány do zahrady prostřednictvím zasklených stěn. Optický i fyzický kontakt se zahradou perfektně funguje. Funkční náplň jednotlivých vymezených celků v řešení jsme neměnili, protože byla postavena velmi jednoznačně.

Za nejdůležitější otázky, které však určují další postupnost stavebních a řemeslných prací v interiéru, považujeme:

  • řešení podlah a podhledů,
  • řešení výplní otvorů, interiérové dveře,
  • umístění a tvar krbu,
  • řešení kuchyně,
  • rozvržení zařízení. 

Všechny tyto okruhy problémů navzájem souvisejí, měly by se řešit komplexně, a to už ve fázi projektu, resp. hrubé stavby. Vyhnete se tím předělávání zdravotechniky nebo elektroinstalace a v neposlední řadě získáte ucelený pohled na možnosti a limity daného prostoru.

Alternativa A
V obou případech jsme sjednotili prostor použitou podlahou a sádrokartonovým podhledem, spojujícím prvkem je stropní liniové nepřímé osvětlení a stejný formát a dekor použité dlažby. Kuchyň, jídelna a obývací pokoj tak vytvářejí jeden harmonický celek a jednotlivé prostory identifikuje a modeluje hlavně použité zařízení.

Vzhledem k velikosti a půdorysnému čtvercovému tvaru kuchyně jsme se rozhodli uplatnit rohové a ostrovní seskupení nábytku. Z hlediska funkčnosti je tak prostor nejlépe využit a poskytuje dostatek úložného a pracovního prostoru. Chladničku jsme umístili v nice na začátku sestavy, troubu s mikrovlnkou na opačném konci linky ve zvýšené poloze. Kuchyň je standardně sestavena ze spodních, horních a vysokých skříněk. Zvláštností je možná mycí centrum umístěné v ostrově. Ostrov tvoří dlouhý pult, využívaný zároveň pro příležitostné stolování, centrálně osvětlený závěsným svítidlem. V jídelně jsme umístili stolování pro osm osob. Jídelní stůl zdůrazňuje dvojice závěsných designových svítidel. Nízký příborník může obsahovat všechny potřebné drobnosti na pohodlné stolování. Na místnost navazuje zimní zahrada s relaxačním posezením. Pohled do obývacího pokoje poutá bílý čalouněný sedací nábytek, skládající se z rohové sedačky a dvou křesílek. Zadní stěna je rastrovaná dřevěnou knihovnou, TV sestava s technikou je umístěna naproti pohovce. Kompozici dotváří kruhový skleněný stolek a stojanové svítidlo. Krb s rohovou krbovou vložkou je posunutý do rohu místnosti, čímž jsme chtěli umocnit pocitovou i pohledovou otevřenost prostoru a zjednodušit komunikační tahy. V řešeném interiéru jsme využili dvojici posuvných zasklených dveří, které se zasouvají do předsazené sádrokartonové konstrukce. Zakryli jsme tím jednak vodicí mechanismus dveří, jednak jsme vytvořili další možnosti pro zařízení. Z hlediska materiálového řešení dominuje tmavý dubový nábytek v kombinaci s bílým, resp. máslovým čalouněním na sedacím nábytku. Náladu dotváří šedozelená barevnost na stěnách a několik barevných akcentů.

Alternativa B
V druhém návrhu jsme měnili především kuchyň a krbové těleso a snažili jsme se přinést jiný pohled na celkový charakter a náladu interiéru prostřednictvím použitého nábytku a  prostřednictvím odlišného barevného a materiálového řešení. Z kuchyňské sestavy jsme vynechali tradiční horní skříňky a niku jsme kompletně zabudovali kompaktním blokem vestavěného nábytku. Blok obsahuje zabudované spotřebiče – troubu a mikrovlnku a zároveň obestavuje americkou chladničku. Průnik pracovní desky do vysokého bloku maskuje široká roleta ukrývající malé spotřebiče – kávovar nebo topinkovač. Uplatnění ostrova jsme považovali za vhodné i v této verzi, nyní jsme však na něj umístili varné centrum. Kuchyňskou sestavu doplňuje jednoduchá prostorová digestoř a zasklený příborník. V jídelně jsme změnili tvar jídelního stolu na kruhový pro šest osob. Nad stůl jsme umístili jedno centrální svítidlo. Krb se dostává z rohu do popředí a opticky odděluje jídelnu od obývacího pokoje. Dvoustranná krbová vložka umožňuje vnímat oheň z obou místností. V obývacím pokoji střídá rohovou sedačku standardní sestava 3+1+1. Masivní knihovnu nahrazují solitérní subtilní otočné kusy. Dvě opticky dominantní stěny zdobí tmavošedá tapeta s abstraktním květem, která umožní vyniknout bílému lesklému nábytku. Židle jsou z průhledného plastu s černým nádechem, fialová barva zvýrazňuje sedací sestavu, ale i hladké čelní plochy v kuchyni. Chladnou atmosféru zjemňuje trendová dřevěná podlaha.

Obě alternativy představují odlišné názory na zařízení interiéru a je na budoucím uživateli, pro kterou se nakonec rozhodne.

NÁVRHY a TEXT: Silvia Husárová
ZDROJ: HOME

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: interier stavba
Sdílejte článek

Diskuze