Zdroj: Guillermo Avanzini Alcibar

Jak udělat z malé chatky venkovský dům k trvalému bydlení

27. 05. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Nad přestavbou chatky na trvalé bydlení se v dnešních dobách zamýšlí stále více lidí. Proměna objektu určeného původně jen na přechodný pobyt není vždycky snadnou záležitostí ani z hlediska povolení. Kromě toho můžete narazit na stavební problémy, potrápí vás terén či malá obytná plocha.

Španělští architekti ze studia MAAV proměnili starou farmářskou chatku v šikovný venkovský dům. Nabízí trvalé bydlení se vším potřebným, i když nemá více než čtyřicet metrů čtverečních. Pro majitele pozemku i architekty bylo velmi důležité zachovat charakteristický ráz této oblasti, navzdory tomu, že stavební regulativy tu byly volnější. Úpravy v územním plánování zahrnovaly typově městskou výstavbu místo původní venkovské.

Původní stav domu

Španělští architekti proměnili starou farmářskou chatku v šikovný venkovský dům. Zdroj: Guillermo Avanzini Alcibar

Tento pozemek byl původně určen pro výstavbu třípodlažního domu, přičemž takové stavby se v okolí nenacházejí. Díky citlivému přístupu majitelů a pochopení místního zastupitelství se nakonec podařilo zachovat původní charakter oblasti, a zabránit tak ztrátě dědictví. Na místě staré malé chatky dnes nestojí žádná třípodlažní budova, ale jednoduchý dřevěný venkovský domek.

Přečtěte si také:
Chatka postavena za tři dny poskytuje vše potřebné včetně dokonalého klidu
Drevěná konstrukce domu

Architekti mezi původní mohutné kamenné zdi vložili lehkou konstrukci domu. Zdroj: Guillermo Avanzini Alcibar

Interiér jako obyvatelný kus nábytku

Architekti mezi původní mohutné kamenné zdi vložili lehkou konstrukci domu. Protože tím se už i tak malý obytný prostor ještě více zúžil, neuvažovali o žádném dělení prostoru. Celá dispozice je řešena jako jeden společný prostor.

Obývací pokoj

Obývací pokoj se snadno promění v jídelnu a potom zase v ložnici. Když do interiéru vejdete, působí absolutně čistým dojmem. Zdroj: Guillermo Avanzini Alcibar

Z obývacího pokoje jídelna i ložnice: řešením je skládací nábytek

Skládací nábytek, sklápěcí postel, skříňka na oblečení ukrytá v kuchyni – vše má své přesné místo a nic nepřekáží. Úložný prostor a domácí spotřebiče jsou ukryty ve stěnách, ale připraveny k použití, kdykoliv bude třeba.

Přečtěte si také:
Modulární minichatku posadili na pilíře bez nutného zásahu do terénu

Obývací pokoj se snadno promění v jídelnu a potom zase v ložnici. Když do interiéru vejdete, působí absolutně čistým dojmem – jako by nikde žádné skříně či přístroje ani nebyly. Jen jednotné hladké dřevěné stěny a pár kusů jednoduchého nábytku.

Jednotné hladké dřevěné stěny

Skládací nábytek, sklápěcí postel, skříňka na oblečení ukrytá v kuchyni – vše má své přesné místo a nic nepřekáží. Zdroj: Guillermo Avanzini Alcibar

Kamenné zdi a střešní krytina jsou původní

Původní kamenné zdi vyžadovaly zpevnění, zachována zůstala i střešní krytina. Dřevěnou konstrukci původní střechy, která byla vážně poškozená, nahradili autoři rekonstrukce podobným stropem ve tvaru rybí kosti. Je vyroben z laminovaných dřevěných trámů.

Přečtěte si také:
Na místě původní chalupy z 19. století postavili útulnou červenou chatku
Jednotné hladké dřevěné stěny

Jednotné hladké dřevěné stěny. Zdroj: Guillermo Avanzini Alcibar

Proměna farmářské chatky ve venkovský dům

architektonický ateliér: MAAV

autoři: Adrián Martínez Muñoz, Guillermo Avanzini Alcibar 

lokalita: Ojacastro, Španělsko

plocha: 50 m2

realizace: 2020

Sabína Zavarská

Foto: Guillermo Avanzini Alcibar

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: chalupy chata dřevené povrchy přestavba domu vestavěný nábytek
Sdílejte článek

Diskuze